Borůvka01

 

BORŮVKA

BORŮVKA - POPIS ROSTLINY: 

Tato rostlina má tmavě modré plody a najdeme ji především v našich jehličnatých lesích jako souvislý porost dorůstající do výšky asi 40 cm. Je účinným pomocníkem při celé řadě zdravotních potíží, k čemuž se nevyužívají jen plody, ale i části samotné rostliny. Má vejčitě okrouhlé opadavé listy, květy můžeme spatřit v dubnu až červnu. Díky schopnosti barvit na modro-fialovou barvu se využívá jako přírodní barvivo.

NAHRINNAROSANBORUVKA NAHRINNAROSANBORUVKA01

Borůvka
je bohatým zdrojem vitaminu C. Má příznivý vliv na náš imunitní systém a má prevenční účinky proti řadě nemocí od klasického nachlazení po vážnější nemoci. Spolu s vitaminem C obsahuje vysoký obsah dalších látek (jako například železo, antioxidanty a další) a díky tomu je velice vhodnou obranou proti tzv. volným radikálům. Borůvka je nízká keřovitá trvalka, roste v lesích a na lesnatých loukách. Je to velmi nenáročná rostlina. Borůvky můžeme nalézt v Evropě, západní Asii a ve skalnatých horách Severní Ameriky. Šikovní zahradníci vyšlechtily z původně planě rostoucí rostliny i výnosnou zahradní plodinu s velkými plody, sladkou dužinou a mírně aromatickou vůní.

BORŮVKA - LÉČIVÉ ÚČINKY: 

Účinky rostliny - léčivá borůvka:

- zdroj vitamínů a minerálních látek
- slábnoucí zrak, potíže se zrakem - šeroslepost, prokvení sítnice, sítnice
- zvyšují pevnost a prušnost cév
- křečové žíly
- prevence infarktu srdce, srdečního svalu
- zpomaluje stárnutí
- horečka - snižuje horečku při chřipce a nachlazení

Borůvky jsou zvlášt bohaté na karoten, chránící imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály. Významný je i obsah vitaminu C, třísloviny taninu, antokyanů, železa a dalších biolátek. Borůvky čistí krev, dodávají životní energii a omlazují.

  1. Léčivé přípravky z borůvek

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Angličtí výzkumníci tvrdí, že jsou jemným prostředkem proti rakovině prostaty pro jejich diuretický účinek a pro obsah taninu, látky s protirakovinným účinkem. Borůvky pomáhají také při průjmech a jiných střevních potížích, napomáhají odvodňování, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, působí preventivně proti infekcím, posilují imunitní systm, prospívají tvorbě sliznic. Borůvka snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí jako účinná prevence proti infekcím a posilují obranyschopnost organismu. Současně borůvky podporují tvorbu sliznic, odvodňují organismus a zvyšují množství moči, taktéž pomáhají při průjmech a střevních obtížích.

Klas multivitamínKlas Multivitamín

BORŮVKA - PĚSTOVÁNÍ:

Borůvka

Lesní borůvky zatím nelze na zahradě vypěstovat, neboť jsou závislé na symbióze s mykorhizními houbami a ty nejsou prozatím uměle přenositelné. Takto lze pěstovat pouze borůvky kanadské, které mají větší plody a světlou nebarvící dužinu. Potřebují také zvýšenou vlhkost, tudíž je na sušších stanovištích nutná závlaha, obzvlášť v období tvorby plodů. Rostlinky jsou citlivé na chlor a vápník, tudíž je dobré zalévat dešťovou vodou. Keř preferuje slunné stanoviště, na kterém nám bude plodit dříve a navíc budou plody více aromatické.

BORŮVKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Borůvky se nedají dlouho uchovávat, je třeba je rychle zpracovat a zkonzumovat. Nejsou-li plody suché a pevné, ale vlhké a měkké, začínají rychle plesnivět. můžete sbírat nejen plody, ale i nať a listy. Plody sbíráme, jakmile jsou zralé, tedy v období července až srpna. Sušíme je na slunci nebo ve stínu, později sušíme umělým teplem a na závěr dosušujeme opět na slunci, zabráníme tak ztvrdnutí plodů. Nať sbírejte v období června až září a listy těsně před rozkvětem, asi v červnu až září. Měly by mít tmavě zelenou barvu, aby v nich bylo obsaženo co nejvíce potřebných látek. Sušíme co nejrychleji a obdobně jako plody na slunci či ve stínu.

„Hloupost je nejzvláštnější za všech nemocí. Netrpí jí nemocný, ale ti okolo něj.“