Netřesk

NETŘESK

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Netřesk
Latinský název: Sempervivum
Slovenský název: Skalnica strechová
Ostatní názvy: horská růže, skalní růže, hromotřesk, mužík menší, mužík tučný, nebotřesk, rojník, nechrastec
Rozšíření: původem z pohoří jižní Evropy, dnes i v okolí Středozemí, zejména na suchých, skalnatých stanovištích s dostatkem slunce, převážně horské polohy Alp, Karpat a Balkánu
Léčivé látky: vápník, kyselina mravenčí, kyselina jablečná, sliz, pryskyřice, třísloviny, sacharidy, hořčiny a alkaloidy
Využití: při nemocech uší, na bradavice a kuří oka, na spáleniny, drobné ranky, pohmožděniny a modřiny, při horečce a zahlenění horních cest dýchacích, po spáleninách od slunce, léčení vředovitých nemocí kůže

 

NETŘESK - POPIS ROSTLINY: 

Netřesk střešní, latinsky Sempervivum tectorum je velmi častá ozdoba suchých zídek, skalniček i květináčů na terasách. Málokdo však ví, že tato skalnička obsahuje podobné látky s hojivým účinkem jako Aloe vera. Netřesk střešní získal svoje přízvisko díky své schopnosti růst i na velmi strmých a pro jiné rostliny neobyvatelných podložích. Dříve se záměrně vysazoval na střechy domů nebo venkovních sklepů, které dokázal během nedlouhé doby pokrýt hustým porostem. Věřilo se, že netřesk dokáže ochránit dům před hromem, bleskem a ohněm.

Netřesk je rostlina, která vydrží jak mráz, tak dlouhé doby bez vláhy, je velice odolný a i při výrazných změnách počasí zůstává stále zelený a velice dekorativní. Dnes je oblíbenou rostlinou, vysazovanou hlavně na skalky, v Evropě ho v přírodě nejdeme např. v Alpách nebo na skalách přímořských oblastí.

  1. Maximální péče pro Vaši pokožku

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Během léta, hlavně v červenci a v srpnu, netřesky kvetou růžovými či červenými květy na dlouhých šlahounech. Po odkvětu mateřská rostlina sice umírá, ale mezitím většinou stihne vytvořit několik dceřiných výhonků. Jedná se tedy o trvalku podobnou aloe.

NETŘESK - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- při popáleninách, bodnutí hmyzem, ale také při žahnutí kopřivou
- uleví od slabších bolestí zubů
- ideální na pohmožděniny, modřiny a drobné rány
- vhodná na žaludeční vředy
- při horečce a zahlenění horních cest dýchacích

Netřesk má velice podobné účinky na naši kůži, jako aloe. Je považován za jeden z nejbezpečnějších přírodních léků na pokožku s téměř žádnými nežádoucími účinky. Používají se jeho podélně rozříznuté listy, které můžeme vnitřní stranou přikládat přímo na postižené partie, nebo stejně aplikovat šťávu a gelovitou tekutinu z vnitřku listu. Netřesk dokáže léčit opravdu poměrně široké spektrum kožních neduhů. Jeho šťáva je chladivá a obsahuje mnoho výživných látek, má dezinfekční účinek a působí protizánětlivě. Stejně jako aloe, i netřesk je skvělou první pomocí a urychlením léčby při popáleninách, opařeninách, omrzlinách a spálení sluncem. Ulevuje při štípnutí hmyzem, zmírňuje svědění, zarudnutí a otok. Můžeme ho použít i na menší poranění kůže, škrábnutí a odřeniny, urychluje hojení a snižuje riziko zanícení. Šťáva a listy z netřesku se dříve běžně používaly na léčení vředovitých a zánětlivých nemocí kůže, dokonce i pro léčení očních zánětů, kdy se do oka přímo kapala šťáva z listů.

Netřesk

Šťávu můžeme aplikovat i na změkčení ztvrdlé kůže např. na chodidlech, nebo na hydrataci příliš vysušené a namáhané pokožky rukou a loktů.

NETŘESK - PĚSTOVÁNÍ:

Nejjednodušší způsob rozmnožování netřesku je pomocí odnoží, mateřská rostlina vyhání každý rok mladé výhony, které stačí oddělit a přesadit na zvolené místo nebo do květináče. Zajímavostí je, že trvá několik let, než netřesk vykvete, po odkvětu však odumírá celá mateřská rostlinka.
Můžeme ho pěstovat i uvnitř místnosti, je nenáročný na zálivku, potřebuje pouze dostatek světla, aby prosperoval. Netřesk v místnosti za oknem je nejen ozdobou domova, je zároveň i malou přírodní lékárnou a první pomocí především na kožní potíže.

„Většina lidí neumírá na své nemoci, ale na své léky. “