Tymián

 

TYMIÁN OBECNÝ 

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Tymián obecný
Latinský název:  Thymus vulgaris
Slovenský název: Dúška tymiánová
Ostatní názvy: thým vonný, timotějka, timotka, vlašská mateřídouška
Rozšíření: louky, okraje lesů a cest
Léčivé látky: silice (thymol, cymol, karvakrol), třísloviny
Využití: léčba horních cest dýchacích, astma, angíny, cukrovky, revmatismu  

 

TYMIÁN OBECNÝ - POPIS ROSTLINY: 

Tymián je nízký polokeř, který dorůstá do výšky až 30 centimetrů. Menší čárkovité listy obrůstají hustě lodyhu. V období od května do září můžeme na tymiánu pozorovat květy. Tyto květy jsou modrofialové, drobné a ve stazcích. Bylina patří do čeledi hluchavkovitých a zajímavostí může být, že je tato bylinka blízce příbuzná našemu druhu - mateřídoušce obecné.
Římané používaly bylinku ke koupelím vojáků před bitvou. Egypťané používali bylinku k balzamování mrtvých. Ve středověku byla bylinka symbolem odvahy.
Tymián je velmi známý ve Středozemí, jako součást stálezelených porostů. Mimo koření je taktéž léčivkou známou po celém světě.

TYMIÁN OBECNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY

Jeho léčivé účinky jsou známé již přes 4 tisíce let. Jedná se o jedno z nejsilnějších antibiotik na léčbu cest dýchacích, astma, angíny. Své místo najde i při léčbě cukrovky a revmatismu. Vyznačuje se antiseptickými a dezinfekčními účinky, zbavuje naše tělo bakterií, plísní a střevních parazitů.

JUSTTYMIANKREM JUSTTYMIANKREMZKUSENOSTI

TYMIANOVAESENCE TYMIANOVAESENCEZKUSENOST


Stejně tak působí proti průjmům, nadýmání a při zánětech zažívacího traktu. Dá se využít jako součást ústních vod či kloktadlo. Závěrem je třeba říct, že stimuluje produkci bílých krvinek, čímž napomáhá zvyšovat odolnost organismu.
Mezi odborníky je považováno za jedno z nejsilnějších antibiotik.

TYMIÁN OBECNÝ - PĚSTOVÁNÍ:

V našich podmínkách se pěstuje jak na zahrádce, tak v interiéru. Ideální je tymián vypěstovat ze semínek v období od března do dubna. Semínka klíčí na světle, proto je vhodné vysévat semínka na povrch půdy. Od května je vhodné umístit vyklíčená semínka na záhon do kypré půdy, nejlépe písčité.
 

Účinně proti astma i revma - s tymiánem

Reklamawww.alfafit.cz/
 

Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Osázejte půdu semínky do řádků vzdálených 40 cm od sebe. Stanoviště by mělo být slunné, chráněné před větrem a k zalévání bychom měli využívat odstátou, vlažnou vodu. Půdu bychom neměli hnojit a naopak, nikdy by neměla půda vyschnout.
Tymián je možné množit řízky postranních výhonů. Vhodné období je konec jara či počátek léta. Řízky poté vložíme do nádob naplněných směsí rašeliny a písku.

 Tymián

TYMIÁN OBECNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Sbírají se zejména nedřevnaté větvičky. Vhodné je sbírat je za suchého poledne. Sbírat tymián doporučujeme před rozkvětem a zejména pravidelně, jedině tak se vyhneme zdřevnatění. Vhodné je bylinku pravidelně zastřihovat, což podpoří její růst.
Sušíme lístky v tenkých vrstvách nebo zavěšený v menších svazcích na stinném a vzdušném místě. Usušenou bylinku skladujeme v dobře uzavřených nádobách. Naopak čerstvou bylinku uchováváme v mikrotenovém sáčku, nejlépe v lednici a to maximálně po dobu 1 týdne.

TYMIÁN OBECNÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

Tymián se jako koření využívá zejména ve středomořské, francouzské a španělské kuchyni. Čerstvý tymián se přidává do pokrmů kdykoliv, nejlépe však hned v úvodu, aby došlo k uvolnění vonných silic.
Již Mattioli poukazuje v 16. století, že právě z této bylinky jsou úžasné omáčky. Jelikož tymián napomáhá zažívání, je vhodný jej kombinovat se skopovým či vepřovým masem nebo se zvěřinou.
Ve velkých dávkách není prospěšný, může způsobit otravu.


„Většina lidí neumírá na své nemoci, ale na své léky. “
Moliére