Citronovník

CITRONOVNÍK

Český název: Citronovník pravý
Latinský název: Citrus limon
Slovenský název: Citrónovník
Ostatní názvy: citrus
Rozšíření: pochází z Asie a jsou rozšířené po celých tropických a subtropických pásmech
Léčivé látky: vitamíny, pektin
Využití: osvěžuje mysl a zlepšuje koncentraci mozku, má dezinfekční účinky, používá se na kožní vyrážky, dnu, zmírňuje revmatické potíže, je vhodný na ošetření mastné pleti a vlasů

CITRONOVNÍK - POPIS ROSTLINY: 

Subtropický stále zelený, tři až šest metrů vysoký strom původem z jižní Číny, kde byly nalezeny formy, které jsou citronovníku velmi blízké. Má kulovitou nebo kulovitě vytaženou, nepravidelnou korunu a silné obvykle velmi trnité větve. Jsou i odrůdy bez trnů. Listy jsou většinou světlezelené, oválné až elipsovitě oválné poměrně velké. Řapík je bez křídel a je výrazně oddělený od čepele. Květy vyrůstají v paždí listu jednotlivě nebo ve skupinách, záleží na odrůdě. Průměr okvětních plátků rozevřeného květu je od 3 do 5 cm, korunní plátky jsou z venkovní strany narůžovělé a z vnitřní strany bílé. Citroníky jsou remontantní, tj. kvetou několikrát během roku, některé stromy kvetou dokonce nepřetržitě. Zralý plod může na rostlině zůstat až dva roky, zezelenat a poté opět získat zlatavě žlutou barvu. Stromek dokáže současně kvést, mít mladé malinké zelené plody a nechat zrát velké žluté bobule.

CITRONOVNÍK - LÉČIVÉ ÚČINKY: 

Citron vám pomůže na následující:

Toto ovoce je bohatým zdrojem látek posilujících imunitu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a také bránících některým buněčným změnám vedoucích například k rakovině. Vitamin C je silným antioxidantem, snižuje hladinu volných radikálů a pomáhá i posilovat srdíčko. Vědecké studie potvrdily, že nízká hladina tohoto vitaminu zvyšuje riziko srdečních komplikací, například infarktu.

CITRONOVNIK CITRONOVNIKZKUSENOST

Klas Imuno C Klas Imuno C

Organismus rovněž používá vitamin C k posílení obranyschopnosti a tvorbě kolagenu, látky, která se podílí na stavbě pojivové tkáně a pomáhá při hojení nejrůznějších poranění. Vitamin C obsažený v tomto ovoci také snižuje hladinu histaminu, látky, která způsobuje slzení očí a ucpávání nosu. Citróny obsahují kyselinu citrónovou, sloučeninu snižující vylučování vápníku..

  1. Doplňte vitamíny na maximum

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Citrón pro posílení imunity a proti pocení - u nás se citróny využívají hlavně v zimě k prevenci proti nachlazení a chřipkovým onemocněním. Naši jižní sousedé však doporučují zvýšenou konzumace vitamínů i v létě, protože citrusové plody ochlazují a chrání před nadměrným pocením.

Citrón proti horečce - smíchejte lžíci smetany s 8 kapkami citrónového oleje a rozřeďte jedním litem studené vody. Do roztoku namočte lněné plátno, vyždímejte a na pět minut oviňte kolem lýtek. Opakujte 3x.

Citrón proti průjmu - odo sklenice vody přidejte šťávu z 1 citronu. Rozdělte na pět dávek a běhěm dne vypijte.

Citrón na zánět dásní - po vyčištění zubů vyplachujte ústa vlažnou vodou, do které jste přidali šťávu z 1 citrónu.

Citrón proti depresím - v aromaterapii se používá při depresích a povzbuzování a zlepšování soustředění.

Citrón na hmyzí bodnutí - citrónovou šťávou potřete kůži po hmyzím štípnutí nebo včelím bodnutí, zabraňuje svědění.

Citrón na očistu jater a žlučníku - každé ráno na lačno 1,5 lžíce olivového panenského oleje, 1 lžíce šťávy z citrónu a poloviny lžíce včelího medu – nemíchejte a konzumujte postupně. Snídejte až po uplynutí cca 15 minut. Kůra se provádí u nemocných každoročně po dobu 5 měsíců

Citrón na mozoly - mozoly obložte plátky citrónu, obvažte a nechte působit přes noc

Citrón na bolestivá místa a hojení ran - citrón můžeme přikládat na pohmožděniny svalů nebo použít při bolesti hlavy

Citrón na zastavení krvácení - pokud trpíte krvácením z nosu, vyzkoušejte vatové štětičky namočené do citrónové šťávy a jemně jimi poťukávejte vnitřní stranu nosu

Citrón na pálení žáhy - citrón neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku. Tím pádem může být i účinný pomocník při pálení žáhy

CITRONOVNÍK - PĚSTOVÁNÍ:

Pokud neplánujete nákup hotového roubovaného citronovníku od některého prodejce subtropických rostlin, můžete si jednoduše zasadit semínka získané přímo z citronu zakoupeného v obchodě. Semínka – citrónová jadérka zbavené dužiny zlehka opláchněte vlažnou vodou. Zasaďte je do malých květináčů.

Citronovník

Mladé citronovníky (cca do 5 let) se doporučuje nedávat ven na balkon ani do zahrady, aby je nenapadli škůdci. Starším citrovníkům pobyt venku v závětří prospívá, mohou být venku (v květináči) od konce května až do příchodu prvních mrazů. Přezimovat může jen v interiéru, cca při teplotě 5 až 10 stupňů Celsia. Pokud nemá dostatek světla začne shazovat listy, proto může být na přezimování vhodná nepřetopená chodba či veranda s velkými okny.

Správná zálivka je jedním z kritických bodů úspěšného pěstování citronovníku. Kořeny citrónovníku nesnášejí přemokření. Substrát proto udržujte během léta vlhký, ale ne promočený. Zalévejte jen vlažnou měkkou vodou. V zimě se citronovník zalévá, jen pokud se nachází v přetopeném bytě (jinak se doporučuje spíše rosení). Na hnojení se nejlépe osvědčily speciální hnojiva na citrusy.

„Hloupost je nejzvláštnější za všech nemocí. Netrpí jí nemocný, ale ti okolo něj.“