Jestřabina

JESTŘABINA LÉKAŘSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Jestřabina
Latinský název: Galega
Slovenský název: Jastrabina lekárska
Ostatní názvy: kozí routa, polní štědřenec
Rozšíření: zejména v Evropě, Asii a ve východní Africe, roste ve většině půd, preferuje slunné až pohostinné, vlhčí místa, na okrajích cest, loukách a rumištích
Léčivé látky: alkaloid galegin (v semenech), flavonový glykosid galuteolin, aminokyseliny, sacharidy, hořčinu, saponiny a třísloviny
Využití:podpora při cukrovce, proti kašli, při zánětech močových cest, příznivě ovlivňuje látkovou výměnu, podporuje tvorbu mateřského mléka

 

JESTŘABINA - POPIS ROSTLINY:

Jestřabina je vytrvalá bylina, která patří do čeledi bobovitých. Původně pěstovala jako pícnina pro dobytek. Jestřabina pochází z jižní a východní Evropy. V léčivých herbářích můžeme jestřabinu nalézt již v 16. století. Název jestřabina byl zaveden pod vlivem ruštiny.
Jestřabina lékařská je vytrvalá, až 120 cm vysoká léčivá bylina. Lodyhy přímé, četné, nevětvené nebo dole větvené, lysé, jemně a mělce rýhované. Listy jsou kopinaté, podlouhlé až čárkovité, špičaté, celokrajné, lysé, přisedlé až krátce řapíkaté. Květy uspořádané v hroznech rostou na koncích větví a jsou namodralé, běložluté nebo bílé. Plodem je mnohosemenný lusk.

  1. Účinně proti cukrovce - produkty pro zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

JESTŘABINA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivá síla jestřabiny:
- ke snížení horečky
- významně snižuje hladinu krevního cukru
- podporuje činnost mléčných žláz
- příznivě ovlivňuje látkovou výměnu
- představuje mírné projímadlo
- pomáhá při chronické zácpě
- zlepšuje funkci tlustého střeva
- působí močopudně
- je prospěšná při zánětech močových cest
- zastavuje krvácení
- má potopudné účinky

Jestřabina lékařská snižuje hladinu cukru v krvi u diabetu II. typu, zvyšuje činnost mléčných žláz a působí močopudně. Při nedostatku mléka u kojících matek se doporučuje užívat vnitřně. Jako podpůrného prostředku je užíváno jestřabiny i při cukrovce. Protože však účinek jestřabiny je obvykle jen slabý, více se jí užívá ve směsích.

JESTŘABINA - PĚSTOVÁNÍ:

Jestřabina lékařská se pěstuje v několika odrůdách, které se liší zejména barvou květů (purpurové, bílé, fialové, růžové, krémové). Pěstuje se poměrně snadno, roste takřka v každé půdě, vyhovuje jí slunné až polostinné, teplé a vlhké místo. Vzhledem k poněkud neuspořádanému růstu se hodí spíše do přírodních částí zahrady. Množí se dělením trsů na podzim.

JESTŘABINA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírá se nať na začátku kvetení, nejlépe brzo  po poledni. Nať se odřezává v délce asi 20 cm.   dává i dvě úrody do roka.

„Co máme na duši, to máme i na těle."