Bažantka

 

BAŽANTKA VYTRVALÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Bažantka vytrvalá
Latinský název: Mercurialis perennis
Slovenský název: Bažanka trváca
Ostatní názvy: bažánka, Merkurova bylina, švestka, tlustý Jan
Rozšíření: rozšířena v západní a střední Evropě, ojediněle v Pobaltí, Bělorusku a Rumunsku, u nás hojně od nížin po podhůří, v bučinách, lužních lesích a houštinách poblíž řek, upřednostňuje půdy slabě kyselé a bohaté na živiny
Léčivé látky: methylamin, trimethylamin, hermidin, trochu silice, saponiny, glykosidy, třísloviny, cukry a zřejmě i ještě blíže neprozkoumané alkaloidy
Využití:projímadlo diuretikum, na spáleniny a otevřené rány, při otocích a hnisavých ranách

 

BAŽANTKA VYTRVALÁ - POPIS ROSTLINY: 

Bažantka je vytrvalá, dvoudomá bylina s přímou lodyhou. Listy jsou kumulovány v horní polovině lodyhy, mají vejčitý, tupě zubatý. Samčí květy jsou uspořádány v klasnatá květenství. Květy bažantky jsou drobné, žlutozelené, bez korunních lístků. Kvete na pomezí května až června.
V ČR roste bažantka roztroušeně, pouze ve vyšších polohách vzácně. Celkově roste v Evropě na severu po jih Skandinávie, na západě po Irsko a Skotsko, na jihu převážně jen po severní část Středozemí (sever Španělska, Itálie, část Balkánského poloostrova), na východě po Kavkaz, izolovaně roste na severu Afriky, druhotně v Austrálii.

Již žádné trápení s močovými cestami

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 Bažantka

BAŽANTKA VYTRVALÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Bažantka vytrvalá byla užívána zejména v minulosti, dnes je již převážně považována za zastaralou a také nebezpečnou. Sbírala se kvetoucí nať a to zejména jako prostředek projímavý a močopudný, zevně se pak užívala na špatně se hojící či hnisající rány a na spáleniny. Vzhledem k razantním až toxickým účinkům se však nikdy bažanka nesmí užívat dlouhodobě.

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne."