BŘÍZA
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Betula
• Slovenský název: Breza
• Ostatní názvy: březina, břest, březa
• Rozšíření: v ČR velmi hojně, v Evropě zejména na severu, na jihu po Pyreneje, světlejší lesy, paseky, pastviny, vyhledává chudší, sušší půdy a světlé stanoviště
• Léčivé látky: flavonoidy, silice, pryskyřice, saponiny, glykosidy, vitamín C, minerální látky, organické kyseliny, betulalbin, prchavý olej, cukr a třísloviny
• Využití: při vodnatosti, revmatických onemocněních, při zánětu ledvin a cest močových, při bolestech kloubů, proti vyrážce, pro výživu a růst vlasů
BŘÍZA - POPIS ROSTLINY:
Břízu není možné zaměnit s jiným stromem, vyznačuje se bílou kůrou a elegantním tvarem koruny. Korunu tvoří spleť křehce působících větví. U nás je velmi rozšířeným stromem, nejčastěji ji najdeme na pasekách, ve smíšených lesích a poblíž potoků a rybníků, je nenáročná, má ráda vlhčí prostředí a vydrží i poměrně silné mrazy.
V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, je symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti.
BŘÍZA - LÉČIVÉ ÚČINKY:
Účinky rostliny - léčivá bříza napomáhá při:
- nemocech ledvin a vylučovacího ústrojí
- otocích
- ledvinových kamenech, obtížích s ledvinami
- dně
- revma
- obtížích s vlasy (lupy, suchá pokožka, třepení)
- řídnutí kostí
- nemocech slinivky břišní (pankreatu)
Černobílý zázrak - léčivé produkty s břízou
Bříza má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá s léčením akné.
Bříza dokáže léčit a zmírňovat i řadu kožních potíží, jako je vyrážka, akné, některé typy ekzémů, plísňová onemocnění a drobnější poranění kůže. Její léčivé účinky často využívají i lidé trpící lupy, příliš mastnou vlasovou pokožkou a nadměrným vypadáváním vlasů. Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza.
BŘÍZA - PĚSTOVÁNÍ:
Bříza roste na chudých a sušších půdách, v listnatých i smíšených lesích, na skalách tvoří samostané háje. Vyhledává spíše půdy kyselé a písčité, starší navážky a rašeliniště. Vyžaduje dostatek světla.
BŘÍZA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Vhodný čas na sběr listů je v jarních měsících. Listy břízy se sklízejí velice jednoduše, a to nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. Léčivé síly břízy jsou lidem známé už po mnoho generací. Dříve se běžně sbírala míza stromu, tzv. březová voda. Tato tekutina se pak používala v lidovém léčitelství na mnoho neduhů. Dnes sbíráme především listy a pupeny, ze kterých se připravují čaje a odvary pro vnitřní i vnější aplikaci.
„Jsou tisíce chorob, ale jenom jedno zdraví.“