ŘEŘICHA
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Lepidium sativum
• Slovenský název: Žerucha zahradná
• Ostatní názvy:
• Rozšíření: pochází z Orientu
• Léčivé látky: je zdrojem vitaminu C, vitaminu B1 a K a beta karotenu. Obsahuje také mnoho minerálů, jako je například draslík, vápník, železo, síra, hořčík
• Využití: posiluje imunitu, léčí infekce a prospívá našemu trávení
ŘEŘICHA - POPIS ROSTLINY:
Řeřicha setá (zahradní) je jednoletá rostlina, která dorůstá až 40 cm a má drobné bílé kvítky. Většina z nás ji ale kvést neuvidí, protože ke konzumaci se sklízí většinou v prvních 2-3 týdnech po vyklíčení. Řeřicha setá je jednoletá bylina, řadící se do čeledi brukvovitých. Z dlouhého hlavního kořene vyrůstají rozvětvené stonky, listy jsou peřenoklané. Kvítky jsou malé, mají bílou nebo světle růžovou až slabě načervenalou barvu.
Řeřicha pochází z Orientu, ale pěstovala se i ve starověkém Egyptě. V dobách antiky se používala jako lék proti kurdějím. Z Řecka a Říma se pak dostala až k nám.
ŘEŘICHA - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- při zánětu močových cest
- řeší suchý, dráždivý kašel
- podpůrný prostředek při léčbě revma- řeší akutní průjem
- při únavě a nachlazení
- řeší problémy s nadýmáním
- zlepšuje trávení
- důležité pro silnou imunitu
- lze využít také v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest
- působí močopudně, čistí tak naše ledviny
Užíváním řeřichy se zlepšuje krvetvorba, působí protizánětlivě a uvolňuje zahleněné dýchací cesty. Působí velmi příznivě při potížích močových cest a ledvin a dále při dýchacích obtížích. Podporuje správné trávení a také pozitivně ovlivňuje metabolismus.
Řeřicha je ceněná jako bylina/zelenina, prospěšná našim ledvinám a močovým cestám. Zbavuje je toxických látek a eliminuje mikroorganismy způsobující záněty. Je tedy vhodné ji pravidelně konzumovat, pokud trpíme častými záněty močového měchýře nebo ledvin, a to jako prevenci i pro léčbu již rozvinuté infekce.
Jejich léčivých účinků lze využít také v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest. Pomáhá léčit kašel a stimuluje náš imunitní systém v boji proti původci nákazy.
Další její výhodou je příznivé působení na naše trávení. Řeřicha podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater, proto je dobře ji přidávat do tučnějších a těžkých jídel. Ulehčí nám jejich trávení a zabrání případným pocitům těžkosti po jídle.
Řeřichu můžeme použít jako součást detoxikační kůry. Díky poměrně bohatě zastoupenému draslíku působí močopudně, čistí tak naše ledviny a patří do skupiny bylin a zeleniny o kterých říkáme, že čistí krev. Tento blahodárný účinek je navíc posílen zmíněnými antioxidanty, řeřicha je tak tou pravou rostlinou pro čistící kůry a posílení imunitního systému.
ŘEŘICHA - PĚSTOVÁNÍ:
Řeřicha pro pevné zdraví
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava
Výsev je potřeba udělat hodně hustý, protože rostlinky jsou velmi drobné. Na výsev postačí polystyrenový či plastový tácek nebo nehluboký kelímek. Pokud nemáte žádnou zeminu, vezměte třeba dvě až tři papírové utěrky nebo ubrousky, případně silnější vrstvu vaty. Pro váš klid a méně starostí přetáhněte přes nádobku fólii na potraviny nebo strčte tácek do mikroténového sáčku. Řeřicha spolehlivě vyklíčí do druhého dne, bude-li mít teplotu nad dvacet stupňů. Klíčky řeřichy rostou před očima, už za dva dny uvidíte na stoncích zárodky lístků. Jen nezapomínejte na dostatek vláhy. V dalších dnech už není potřeba držet rostlinky zakryté, nechte je volně růst. Odstříhávejte lístky i s částí stonku a začerstva použijte v kuchyni.
ŘEŘICHA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Sklízet můžeme rostliny o výšce 6 – 8 cm. Sklizeň je velmi jednoduchá. Před konzumací stačí nať ustřihnout těsně nad substrátem.
"Existuje tisíce nemocí, ale jen jedno zdraví."