TOLICE VOJTĚŠKA
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Medicago sativa
• Slovenský název: Lucerna siata
• Ostatní názvy: vojtěška, lucern, lucinka, lucerka, Alfalfa
• Rozšíření: původní domovinou této rostliny je oblast od Malé až po Střední Asii
• Léčivé látky: vitamín A, B, C, E, silice, třísloviny, minerální látky, chlorofyl, železo, fosfor, vápník, draslík, enzymy proteázy, lipázy a amylázy, emulsin, invertázu, pektinázu, peroxidázu, kyselinu salicylovou, kumarovou a hroznovou, glykosid tricholin, flavonová barviva, pryskyřici, emulsin, pektinásu a saponiny
• Využití: působí příznivě na naši trávicí soustavu, působí protizánětlivě, zvyšuje vstřebávání cukrů, bílkovin, minerálů
TOLICE VOJTĚŠKA - POPIS ROSTLINY:
Rostlina z čeledi bobovitých, která je na polích poznatelná díky modrofialovým až fialovým drobným kvítkům. Kvete od přelomu května a června až do září. Její květenství vytváří hrozen o 12 až 15 květech, které jsou seskupeny do vzpřímeně rostoucích hroznů. Plodem vojtěšky jsou lusky, které mají šedočerné zbarvení. V nich postupně dozrávají semena, díky kterým se rostlina rozšiřuje po okolí. Ta mají světle hnědou barvu a když uzrají, pak ještě více ztmavnou. Semena mají ledvinovitý tvar a ze stran jsou zploštělá.
Lodyha vojtěšky dorůstá do výšky 30 až 90 centimerů. Je po celé své délce lysá a tupě hranatá. Obvejčité listy této luskoviny jsou trojčetné řapíkaté. Na jejích koncích jsou znatelné zoubky. Palisty v podobě přívěsků na lodyze jsou čárkovitě kopinaté.
-
Maximální životní energie - porazte únavu
Reklamawww.alfafit.cz/
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
TOLICE VOJTĚŠKA - LÉČIVÉ ÚČINKY
Účinky rostliny využijeme při:
- vysoké hladině cholesterolu
- ateroskelróze, arterioskleróze, kornatění tepen, zvápenatění tepen
- záněty močocých cest, močového měchýře
- snížení hladiny krevního cukru glukózy
- zlepšení krevního boěhu
- fragilita kapilár - snižuje praskání drobných dév
- zdroj fytohormonů
Jako léčivka se používá při řešení problémů s „regulací funkce jater a ledvin, hladinou cukru v krvi, napomáhá růstu kostní tkáně, reguluje střevní mikroflóru, čímž může zlepšit metabolismus), působí protizánětlivě. Je schopna snižovat kyselost v trávicím traktu.“ (zdroj: 3) „Léčivé účinky mají květy, mladé listy i naklíčené semeno. čínská medicína si vojtěšky vážila při léčbě vředů, nechutenství a vředových chorob v trávicím traktu, indická jí léčila nejen vředy, ale používala ji i při revmatických bolestech a proti otokům. Moderní výzkumy ukázaly, že vojtěška umí výborně snižovat hladinu cholesterolu v krvi a brání jeho ukládání, takže výrazně snižuje riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice. Vojtěška je dále velmi silné antirevmatikum a pomáhá při detoxikaci organismu.
Vojtěška působí příznivě na naši trávicí soustavu. Zlepšuje trávení, potlačuje pálení žáhy a napomáhá účinnějšímu vstřebávání živin z potravy. U zánětlivých onemocnění močových cest lze využít jejího diuretického (močopudného) účinku. Příznivý vliv má i na samotné trávení. Zvyšuje vstřebávání cukrů, bílkovin, minerálů a některých stopových prvků., zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje fyzickou sílu, posiluje imunitní systém, pomáhá zvyšovat zdatnost a výkonnost – je vhodná pro sportovce a těžce fyzicky pracující osoby.
TOLICE VOJTĚŠKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ
Předmětem sběru je květ a semeno. Potravinářsky se využívají mladé listy. Užívá se též šťáva, lisovaná z celé kvetoucí nati. Podává-li se samostatné semeno, je vhodné je naklíčit. U tolice seté sbíráme květ (Flos medicaginis) a to nejlépe na počátku rozkvětu. Také se sbírá semeno nebo celá kvetoucí nať. Tolici můžeme sbírat několikrát do roka. Rostliny se suší na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.
„Teprve, když zdravý onemocní, uvědomí si, co měl.“