LÉKOŘICE LYSÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Glycyrrhiza glabra
• Slovenský název: Sladovka hladkoplodá
• Ostatní názvy: sladké dřevo, sladký kořen
• Rozšíření: původem z oblasti Středozemí, u nás od 16. století, zejména v okolí jihomoravských měst
• Léčivé látky: 6% hořčin, saponiny – glycyrrhizin, monosacharidy, oligosacharidy s uronovými kyselinami, glykosidy (likviricin, likviricigenin, izolikviricigenin, formononetin), oxykumariny, cyklitoly (pinitol), 20% škrobu
• Využití: tlumí kašel, působí proti tvorbě vředů, podpora častějšího močení, proti zvyšování svalového napětí, upravuje látkovou výměnu, úleva při menstruačních a klimakterických potížích, zvyšuje aktivitu imunitního systému
LÉKOŘICE LYSÁ - POPIS ROSTLINY:
Lékořice lysá je bylina vysoká 100 – 150 cm z čeledi vikvovitých, s dlouhým plazivým dřevnatým oddenkem, přímými lodyhami a modrofialovými květy ve vzpřímených hroznech. Plody jsou 3 – 5 semenné lusky. Lékořice je původem z Přední Asie, u nás se dříve hojně pěstovala v teplejších krajích, místy zplaněla.
Lékořice, latinským názvem Glycyrrhiza glabra je velmi stará léčivka. První zmínky o ní se objevují už na egyptských papyrosech, asyrských tabulkách i v čínských herbářích. Tato rostlina vyrůstá ve vysoký keř s modrými kvítky z čeledi bobovitých, pěstuje se v Turecku a Řecku. Drogou je černý kořen, který obsahuje především glycyrizin, fytoestrogeny a flavonoidy.
-
Lékořice - tajný tip na léčbu kašle
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
LÉKOŘICE LYSÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- pomáhá při trávících obtížích
- napomáhá při léčbě ekzému
- zmírňuje projevy chronické únavy
- zlepšuje imunitu
- udržuje průchodnost cév
- má preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva a prsu
Lékořice lysá je mírně močopudná, upravuje látkovou výměnu, podporuje činnost nadledvinek (čímž je vhodná k léčení chronického únavového syndromu, fibromyalgie a jiných nemocí ovlivňovaných hladinou hormonu kortizonu, což je hlavní hormon nadledvinek). Tuto bylinku můžeme s úspěchem použít při léčbě každého zánětlivého onemocnění.
Nejdůležitější obsahové látky jsou saponiny (glycyrhizin – 50x sladčí než řepný cukr) a flavonoidy. Ty jsou zodpovědné za hlavní účinek lékořice – rozpouštět hlen a usnadňovat vykašlávání.
Doporučuje se na choroby žaludku, vodnatelnost, dnu, při ledvinových a močových kamenech, revmatizmu, plicních chorobách a bronchitidě. Zevně se používá proti lišeji a svrabu.
Nadměrná konzumace lékořice může být toxickou pro játra či může vyvolat hypertenzi a otoky. I konzumace 50g cukrovinek z lékořice denně může za pár týdnů způsobit významné zvýšení krevního tlaku.
LÉKOŘICE LYSÁ - PĚSTOVÁNÍ:
Sazeničky lékořice lze objednat na specializovaných farmách. Případně se dá získat odkopek (na jaře i na podzim) z planě rostoucích rostlin. Lékořice má ráda hluboké, dobře propustné půdy. Volíme slunná stanoviště. Na podzim nať zastřihneme a zakryjeme proti vymrznutí. Rostlina se dožívá desítky let.
LÉKOŘICE LYSÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Kořeny lékořice se sbírají na podzim a suší se při 30 °C. Při výrobě extraktu je potřeba kořeny nasekat a namlít. Extrakt má poté štiplavou vůni a černou barvu. Od července do srpna kvete fialovými květy, kde se později objevují plody v podobě lusků.
„Zdraví je předpokladem všeho.“