MAJORÁNKA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Majoránka zahradní
Latinský název: Origanum majorana
Slovenský název: Pamajorán
Ostatní názvy:dobrá mysl, voněkras, majorán, mariánka, marjánka
Rozšíření: Středozemí
Léčivé látky: silice (cis-sabinene - typická pikantní chuť, carvacrol, thymol a karvon ničí bakterie a houby),  jakož i třísloviny a hořčiny, množství minerálů jako je železo, vápník, draslík, mangan, měď, zinek a hořčík
Využití: využívá se k léčení žaludečních křečí a poruch zažívání, při nadýmání a zácpě i při senné rýmě a nachlazení. Majoránka stimuluje krevní oběh a pomáhá od bolestí při menstruaci, migréně a bolesti hlavy

MAJORÁNKA - POPIS ROSTLINY: 

Majoránka zahradní je léčivka, kterou používali již staří Římané, Řekové a Egypťané. Je to jednoletá, v některých případech i dvouletá bylinka s příjemnou vůní, která dorůstá do výšky asi 40 cm. V úžlabinách listů má husté střapce, které jsou tvořeny malými bílými květy, plody jsou tvrdé a dozrávají pouze v teplejších oblastech. Má rozvětvené stonky, na které přisedají drobné oválné šedozelené až načervenalé lístky s mírným ochlupením.

Sláva majoránky je velmi stará a od začátku se prolínaly její přednosti - jednou byla  oblíbená jako koření, jindy jako léčivo. Znali ji už ve starém Egyptě a v Římě, k nám ji  dovezli křižáci z Jeruzaléma. Dobrým zvykem středověkých matron bylo pěstovat majoránku  v květináči na okně.

MAJORÁNKA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky při těchto obtížích:

Přírodní medicina ji využívá k léčení žaludečních křečí a poruch zažívání, při nadýmání a zácpě i při senné rýmě a nachlazení. Majoránka stimuluje krevní oběh a pomáhá od bolestí při menstruaci, migréně a bolesti hlavy. Je protizánětlivá a desinfekční, proto se používá také jako kloktadlo, pro obklady a koupele, například k léčbě ekzémů a zánětů kůže. Obdobné účinky má i mast z majoránky, která také pomáhá léčit špatně hojící se rány. Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně tišící vliv na nervovou soustavu. Používá  se proto při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti.

  1. Zatočte s migrénou - účinně

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Doporučuje se také do koupelí, na rány, jako inhalace nebo jako přísada při rýmě, astmatu a prochladnutí. Při sené rýmě pomůže, když si do nosních dírek vložíme tampon  namočený v silném odvaru z majoránky.

MAJORÁNKA - PĚSTOVÁNÍ:

Pro pěstování majoránky zvolte teplé stanoviště, chráněné před severním větrem. Semínka zasejte koncem dubna na záhonek na povrch půdy a jemně zasypte zeminou, od půlky května můžete vysazovat i již předpěstované sazeničky ve sponu 20×15 cm po dvou až třech rostlinkách. Záhon občas okopejte a proplejte, na podzim ji můžete klidně přesadit do truhlíku, abyste měli i přes zimu neustále čerstvou majoránku po ruce.

Ke sklizni jsou připraveny rostlinky o výšce zhruba 5 až 6 cm. Sestřihávejte je pravidelně asi 2 až 3 cm od země, vždy ještě před tím, než nať rozkvete, protože jinak ztrácí své aroma. Při pěstování na záhoně sklizeň ukončete v září, aby byla majoránka schopna překonat mrazíky.

 

 

MAJORÁNKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Z rostlinky se užívá nať, sbírá se před otevřením květů a suší se seříznuté listy s květy a výhonky. Kromě natě se jako koření používá drhnutá majoránka, která je směsí listů a květu.

Pokud si tedy chcete majoránku uchovat, je nať nejlepší sušit ve stínu, pokud použijete umělé teplo, nepřekračujte teplotu 40 °C. Skladování sušené majoránky je nejvhodnější v dobře uzavřených nádobách, vydrží vám tak i několik měsíců.


Lásku, vlídnost a bratrský soucit potřebuje nemocný někdy více než všechny léky.
Dostojevskij