Medvědice lékařská

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Medvědice lékařská
Latinský název: Arctostaphylos uva-ursi 
Slovenský název: Medvedica lekárska
Ostatní názvy: medvědice léčivá, hrozník, kostrounek, tolokněnka
Rozšíření: u nás ve volně v přírodě nevyskytuje, jedná se u nás o chráněnou rostlinu, vyžaduje slunečné polohy, hlinitopísčité půdy a nenáročná stanoviště, roste v Evropě, Severní Americe a na Sibiři a to až do výšky 2500 m. n. m.
Léčivé látky: fenolové glykosidy arbutin a metylarbutin (kolem 10 %). Dále pak droga obsahuje třísloviny (galotanin – 20 %), silice, flavonoidy, kyselinu galovou a elagovou, kyselinu citronovou a mravenčí, saponiny
Využití: při onemocněních ledvin a močových cest, působí detoxikačně a dezinfekčně, potlačuje infekce, vyplavuje písek a kamínky, podpůrný prostředek při cukrovce, napomáhá při průjmech, negativně působí na játra při předávkování

 

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Medvědice lékařská je stálezelený, až jeden metr vysoký zakrslý keř. Má kožovité, malé, celokrajné listy s plochým okrajem, na povrchu tmavě leskle zelené, vespodu s žilkami. Bobulovité plody jsou moučnaté a barvy šarlatově červené.
Je to rostlina horských krajů, u nás roste pouze v několika lokalitách na Křivoklátsku a ve Slezsku a je chráněná - pro farmaceutické potřeby se k nám dováží. V severních oblastech byla medvědice odjakživa lidovým léčivem. Laponci rádi konzumují také její plody. Už ve 13 století ji uvádějí anglické herbáře, ale až v první polovině 17. století ji začali ordinovat španělští, italští a francouzští lékaři a v 18. století byly podrobně prozkoumány její léčivé účinky.

  1. Pro zdravé ledviny klikněte

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- zbavuje ledviny a celé močové cesty nebezpečných usazenin
- léčí zánět močového měchýře, infekce močových cest
- při špatném trávení
- užívá se mimo jiné na ledvinové kameny
- bylina na akutní léčení ledvin
- bylinu lze užívat k léčbě artritidy
- vhodná při silně krvácející menstruaci

Medvědice lékařská má antibakteriální účinek. Listy medvědice pomáhají při zánětech močového měchýře i při nemocech močových cest (dezinfikuje moč svým účinkem). Používá se v tradičním léčitelství dále při obtížích při močení, tvorbě močových kamenů a zvláště je uváděno, že se používalo při náhlém zánětu močového měchýře spojeného se špatným vylučováním a kyselou močí.
Medvědice má dobré účinky, ale nelze ji užívat dlouhou dobu a ve velkém množství, hrozí nebezpečí poškození jater.

Medvědice lékařská

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Medvědice lékařská vyžaduje slunné a vlhké stanoviště jako je rašeliniště a vřesoviště. Roste také v horských oblastech až do výšky 2500m n.m., často ve světlých borových lesích. Medvědice upřednostňuje vyhřáté, mírně suché a mírně kyselé půdy, písečnatě hlinité, kamenité, středně hluboké až plytké. Je velmi odolná proti vysychání půdy. Zakořeňuje se až do hloubky 1 metru. Dožívá se až sta roků.

„Rány, které si člověk způsobí sám se léčí těžko."
Shakespeare