Šáchor

 

ŠÁCHOR HLÍZNATÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Šáchor hlíznatý
Latinský název: Chlorocyperus rotundus
Slovenský název: Šáchor hľúznatý
Ostatní názvy:
Rozšíření: takřka po celém světě, zejména v oblasti tropů a subtropů, některé druhy nalezneme i v mírném pásu, zejména pak v oblastech močálů, na březích řek, na opuštěných polích, zejména na stěrkovitých a písčitých půdách
Léčivé látky:
Využití:protizánětlivé účinky na klouby, močopudný účinek, účinný při ženských obtížích, harmonizuje činnost jater, sleziny a slinivky, napomáhá redukci váhy, snižuje hladinu krevního cukru

 

ŠÁCHOR HLÍZNATÝ - POPIS ROSTLINY: 

Má přímou lodyhu trojhranného profilu. Střídavě na ní vyrůstají čárkovité listy. Rostlina kvete drobnými oboupohlavnými květy. Skládají se do tenkých klásků žlutavé barvy, vytvářejí kuželovitá květenství. Jednotlivé kvítky sedí za žlutými plevami klásků. Plodem šáchoru je šedohnědá nažka. Více než semeny se však rostlina množí podzemními hlízkami.

Rostlin rodu šáchor (Cyperus) je po světě roztroušeno na 600 druhů, hlavně v tropech a subtropech, ale i v našem mírném pásmu. V Čechách a na Moravě jsou původní tři druhy, všechny jsou bahenní a vyrážejí z mokrých břehů nebo z vypuštěného dna rybníků. Listy této jednoděložné rostliny jsou štíhlé a dlouhé, připomínají trávu. Zajímavě je doplňují stvoly s deštníkovitým trsem tenkých větviček, zakončených klasy kvítků. Protože šáchor kvete hojně, vysloužil si u nás lidové přízvisko deštníkovník.

  1. Zdravý pohyb - zdravý život

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

ŠÁCHOR HLÍZNATÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

 Co se týče účinků na zdraví, řadí se šáchor mezi ty zdravější potraviny. Obsahuje rutin, který je důležitý pro zdraví našich cév (a pokud netolerujete pohanku, může být šáchor vhodným zdrojem). Obsahuje také biotin, vitamín E a minerály včetně vápníku, hořčíku a draslíku. Je také zdrojem vlákniny, která je moc důležitá pro správnou funkci střev. Hlízky šáchoru by dokonce podle výzkumu měly mít léčivé účinky při střevních onemocněních. Pokud nic jiného, studie dokázala, že se jedná o antioxidant.

Šáchor

ŠÁCHOR HLÍZNATÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Jeho pěstování je snadné, nejlépe mu vyhovuje stálá pokojová teplota okolo 20 °C, dostatek světla, ale ne plné slunce. Šáchoru opravdu nikdy nesmí zemina vyschnout, okamžitě na to reaguje seschnutím listů a dá se jen obtížně zachránit.

ŠÁCHOR HLÍZNATÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Nové hlízky šáchoru se sklízejí na podzim, kdy nadzemní část rostliny odumírá. Ze země se vyrývají. Z metru čtverečního lze sklidit až 0,25 kg chutných hlízek.


„Život bez zdraví je břemenem, se zdravím - radost a ples.“