ROZCHODNICE RŮŽOVÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Rhodiola rosea
• Slovenský název: Čermokořen růžový
• Ostatní názvy: kořen růžový, rodiola, rozchodník růžový, zlatý kořen, růžový netřesk
• Rozšíření: rozšíření zejména v arktické a subarktické oblasti, ve střední a západní Evropě pak ve vyšších polohách Alp, Karpat a Pyrenejí, v ČR vzácně v Krkonoších a Hrubém Jeseníku, na vysokohorských loukách, v okolí řek, na vlhčích a zatravněných svazích
• Léčivé látky: vysoké obsahy organických kyselin (např. kyseliny citrónové, vinné, jablečné, šťavelové, jantarové, fumarové, gallové a kávové), silice, třísloviny - flavonoidy, např. tricin a rhodionin, sloučeniny odvozené z 2,6-oktadienu, např. rosiridol a rosiridin, heteroglykosidy s aglykonem cinnamylalkolem
• Využití: léčení tuberkulózy, rakoviny, působí proti stresu a depresi, podporuje činnost srdce, zlepšuje imunitu, zlepšuje duševní funkce, reguluje cukr v krvi, prevence chorob, silné antioxidační účinky, reguluje funkci štítné žlázy
ROZCHODNICE RŮŽOVÁ - POPIS ROSTLINY:
Její druhový název má původ ve výrazné vůni podobné růži, kterou vydává její oddenek po rozemnutí. U nás se vyskytuje poměrně vzácně a patří mezi chráněné rostliny. Rozchodnice růžová, menší rostlina s drobnými květy, je pro své účinky tak známá a užívána, že je dnes dokonce ohroženou bylinou. Rostlina je vytrvalá a její růst vytváří trsy. Oddenek rozchodnice voní po růžích a je několik centimetrů tlustý. Listy vyrůstají v růžici a přes zimu opadávají. Květy vyrůstají v mnohokvětém chocholíku. Plody jsou červenozelené měchýřky, které obsahují podlouhlá malá hnědá semena. Zvláštností je, že se měchýřky otevírají za deštivého počasí a semínka jsou vodou odnášena ven.
Roste hlavně v arktické a subarktické oblasti severní polokoule, u nás se velice vzácně objevuje v ledovcových kotlích v Krkonoších a Hrubém Jeseníku, kde roste na horských loukách, v okolí řek, v řídkých listnatých i smíšených lesích nebo v klečích, na vlhčích, nedokonale odvodněných skalnatých svazích zatravněných nebo pokrytých sutí či balvany nebo ve škvírách skal s trvale prosakující vodou.
-
Tajemná rozchodnice - unikátní produkty
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
ROZCHODNICE RŮŽOVÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:- posílení organismu, stimulační účinek
- při posílení při těžkém onemocnění
- při onemocnění jater
- působí proti depresím
- pozitivně ovlivňuje únavu
- zlepšuje imunitu
- je vhodná i pro diabetiky
- podporuje redukci hmotnosti
- působí jako afrodisiakum
Rhodiola má pozitivní vliv na astenické stavy po infekčních nemocích, intoxikacích, fyzických a duševních traumatech. Dále se uvádí její protihorečnatý účinek, léčení žaludečních a některých gynekologických chorob. Aktivuje funkci štítné žlázy, ale také zvyšuje krevní tlak.
Rozchodnice se vyznačuje hlavně stimulačními a adaptogenním účinkem při únavě, impotenci, chudokrevnosti, nervových onemocněních, nemocech žaludku, štítné žlázy a vaječníků.
ROZCHODNICE RŮŽOVÁ - PĚSTOVÁNÍ:
Rozchodnice růžová je rostlina nenáročná. Pěstuje se zásadně venku v písčitých půdách promíšených se štěrkem nebo drobnými kameny. Nejlépe se jí daří na slunečných a sušších místech, jako jsou skalky, osazené zdi nebo okraje záhonů. Mráz jí nevadí, přes zimu se zatahuje do hlízy.Pokud se rozhodneme pro její pěstování, je nejlepší se poohlédnout po předpěstovaných rostlinkách, které lze sehnat na specializovaných výstavách pro skalničkáře nebo přes internet. Množení ze semínek je poněkud zdlouhavější. Vysévají se na podzim nebo na jaře s tím, že vyklíčí zhruba za měsíc.
ROZCHODNICE RŮŽOVÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Za léčivou část se považuje oddenek a především kořeny. Rostliny pěstované pro užitek sklízíme na podzim mezi třetím a pátým rokem. Očištěné kořeny nakrájíme na proužky a necháme sušit při vyšší teplotě bez přístupu slunečních paprsků, které ničí jejich léčivé složky. Ideální je sušička s termostatem, který nastavíme na 40 až 50 °C.
„Člověk je zdravý, když ho bolí pokaždé někde jinde.“