LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Lavandula officinalis
• Slovenský název: Levanduľa lekárska
• Ostatní názvy: devandule, špikrnát, špikanard, vandelička, dulenka, špika, lavandula, špikrnágl
• Rozšíření: pěstuje se v zahrádkách a ve Středomořské oblasti na levandulových polích, lehčí a suché vápenité půdy
• Léčivé látky: silice, hořčiny, linalylacetát, borneol, isoborneol, linalol, cineol, geraniol, antokyany, kafr, třísloviny a pryskyřice
• Využití: při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti, žaludeční prostředek při žaludečním kataru, při střevním nadýmání, při průjmech a jako mírné diuretikum
LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - POPIS ROSTLINY:
Levandule je polokeř s rozvětvenou, čtyřhrannou lodyhou vysokou do 60 cm. Listy jsou vstřícné, čárkovité, v mládí plstnaté. Květy mají modrou korunu a kalich, jsou také plstnaté, příjemně voní a mají nahořklou chuť. Kalich je trubkovitý a ochlupený. Plod je čtyřsemenná tvrdka s černými, lesklými semeny. Rostlina je medonosná.
Levandule původně pochází z oblasti středomoří, ale pro svoji velkou popularitu se odtud rozšířila po celé Evropě, části Asie a jistě i na další kontinenty. Je velmi vyhledávanou rostlinou, a to jak pro okrasu, léčivé účinky, jako koření, ale i pro další zpracování v kosmetickém a drogistickém průmyslu.
-
Levandule - klid duše i těla
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- pomáhá proti stresu
- pro léčbu nemocí z nachlazení, spojených s dýchacími problémy, jako je angína, chřipka, rýma
- pomáhá proti depresím
- odedávna pomocníkem lidem trpícím nespavostí, stresem, depresí či bolestí hlavy
- snižuje krevní tlak
- pro ošetření problematické pleti, např. pro léčbu akné nebo ekzému
- potlačuje růst bakterií
- zklidňuje a uvolňuje tělo
Již Římané přidávali levanduli do koupelí ve svých proslulých lázních a těšili se nejen z účinků na kůži, ale i příjemné a léčivé vůně. Své místo měla nejen v léčbě žaludečních a dýchacích obtíží, ale s úspěchem se podávala na závratě. Sušená se dávala do šatních skříní, aby je ochránila před moly.
Květy levandule mají zklidňující a mírně sedativní účinky při závratích, migréně, nespavosti, neurastenii, nervovém přetížení a hysterii. Používají se také jako spazmolytický prostředek při žaludečních, střevních a ledvinných kolikách. Droga účinkuje také žlučopudně při žlučníkové dyskinéze, větropudně při nadýmání a také diureticky. Éterický olej ve formě masáží má povzbuzující účinek a rozpuštěný v lihu se používá na masáže při revmatických bolestech a neuralgii. Ve formě koupelí se používá k léčbě neurózy a kožních chorob.
LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:
Tato bylina má ráda slunce a lehčí písčité a zásadité půdy, pokud se nám podaří jí takové podmínky zajistit, odvděčí se nám bujným a bohatě kvetoucím keříkem. Některé druhy levandule jsou choulostivější na mráz, ty je potřeba na zimu přenést do zázemí, nebo přikrýt, levandule lékařská však běžně přestojí i mrazy kolem -15°C i více.
Na jaře je důležité keřík ostříhat, aby znovu hustě obrostl, ne však až těsně u země. Nepotřebuje přílišnou zálivku, vydrží i poměrně dlouhou dobu bez vláhy, bez slunce by však strádala.
LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Květenství či celé stonky s květy sklízíme těsně před rozkvětem, pokud bychom je sklízeli až v době květu či po něm, po usušení by se rozpadly. Stonky s květy sušíme nejlépe svázané do menších kytiček a zavěšené, samotná květenství pak v tenké vrstvě na roštech či papíře. Suché květy určené pro přípravu čaje uskladníme v dobře hermeticky uzavíratelných nádobách, aby si zachovaly své aromatické látky.
Listy můžeme sbírat od jara do podzimu, čerstvé i sušené se v domácích podmínkách používají hlavně jako koření.
Levandulová nať s květem (Lavandulae herba) se sbírá a suší stejným způsobem jako květy. Během sušení se s ní však musí zacházet opatrně, aby nedošlo k opadávání květů. Usušená levandulová nať se balí do papírových obalů. Chrání se před vlhkem a světlem.
"Jsou tisíce chorob, ale jenom jedno zdraví."
Karl Ludwig Börne