Vytisknout
Kategorie: L

Lopuch

LOPUCH

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Lopuch větší
Latinský název: Arctium lappa
Slovenský název: Lopúch väčší
Ostatní názvy: hořký lupen, knoflíky, babí kořen, lapáčky
Rozšíření: od nížin až po horské oblasti, na rumištích, zavážkách a neobdělávaných půdách, kolem cest a polí, zejména sušší a vápencové půdy
Léčivé látky: polysacharidy, inulin (do 45 %), proteiny (okolo 12 %), glykosid arkciín, silice, kyselinu palmitovou a stearovou, slizovité látky, třísloviny, hořčiny, bílkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápníku, draslíku a hořčíku
Využití: při chorobách jater, žlučníku, slinivky a střev, taktéž na akné, růst vlasů a vousů, celkové omlazení pokožky, proti lupům, proti plísním a infekčním zánětům pokožky, preventivní pro tělo a posílení imunity

 

LOPUCH - POPIS ROSTLINY: 

Lopuch je dvouletá rostlina, první rok vypustí jen růžici velkých, plstnatých listů a teprve druhým rokem vykvétá. V období květu může dorůstat až 2m, růžice jeho listů dosahuje výšky kolem 60-100cm. Lopuch větší (Arctium lappa) je jedna z největších bylin v našich končinách. Všechny naše lopuchy zvané též „hořké lupeny“, jsou dvouleté. Lopuch roste v Evropě, v Asii, v Africe a v Americe. U nás většinou u plotů, na okrajích cest a na rumištích.
Lopuch má dlouhý, vřetenovitý, zvenčí šedohnědý a zevnitř bílý kořen. Lodyha dosahuje výšky až 1,5 metru. Lopuch rozvíjí velmi velké přízemní a menší stonkové listy. Květy jsou černo fialové, složené do úborů nacházejících se na vrcholech lodyh. Listeny jsou zelené s dovnitř zahnutými háčky. Květy jsou oboupohlavní, trubkovité. Plod je černá, ve spodní části zploštělá a žebrovitá, slabě vrásčitá vejčitá nažka s krátkým chmýrem.

  1. Lopuch nejen pro zdravý žlučník

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

LOPUCH - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

V poslední době se lopuch užívá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Především se však používá zevně při kožních afekcích: ekzémech, hnisavých procesech, špatně se hojících ranách a při seboroické dermatitidě vlasové pokožky. Důležitým pomocníkem se nám může stát i pokud trpíme akné a nadměrně mastnou pokožkou.
V lidovém léčitelství se kořeny lopuchu doporučují při revmatismu, hemoroidech, malárii, žaludečních bolestech a meteorizmu, na zesílení a proti vypadávání vlasů, po poraněních a odřeninách (zevně).

LOPUCH - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Kořen této významné byliny se sklízí buď první rok života rostliny na podzim (září, říjen), nebo druhý rok na jaře před květem (březen, duben). Kořen se opatrně vykope, důkladně omyje a na několik minut se vloží do horké vody. Pak ho podélně nakrájíme a sušíme při teplotě max. 50°C. Vysušené kořeny jsou tmavě hnědé, uvnitř šedožluté. Jsou hořké, nevoní a nezapáchají. Uskladňují se na suchém a vzdušném místě. Mohou mít vlhkost maximálně 12 %, protože snadno nabírá vlhkost.

"Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král."