Libeček lékařský

 

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Libeček lékařský
Latinský název: Levisticum vulgare
Slovenský název: Ligurček lekársky
Ostatní názvy: libíček, apich, libčí, vopich, ligurček, lobeček, lubeček, mágovka, miláček, opich, vlstek, české maggi
Rozšíření: původem z Íránu a Afgánistánu, pěstován po téměř celé Evropě a Severní Americe, převážně v podhorských a horských oblastech, zejména slunné až pohostinné stanoviště
Léčivé látky: silice s ftalidy, terpinolem, karvakrolem, kumariny, pryskyřice, cukry
Využití: působí močopudně, pomáhá při zánětech dolních cest močových, rozpouští hleny při nachlazení, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, mírní bolest při nadýmání

 

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Libeček je statná vytrvalá bylina s bohatě rozvětveným kořenem a dutou lodyhou dosahující do výše až 2,4 m. Pro rostlinu jsou charakteristické její velké lesklé listy. Má žlutohnědá kvítka, následovaná zlatohnědými dvounažkami. Čerstvé i sušené listy a kořínky libečku lékařského používali již naši předkové k ochucování polévek, salátů a různých pokrmů.
Tradice pěstování libečku je v Evropě velká, dříve byl často k nalezení i v klášterních bylinných zahradách, kde ho používali jak na výrobu bylinných likérů, jako koření, ale i jako lék. Jeho chuť je výrazná a léčivé účinky velice prospěšné.

  1. Nadýmání - již žádné trápení s těmito produky

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Mezi významné léčivé účinky libečku můžeme zařadit:
- je močopudný
- zlepšuje krevní oběh
- prospívá při srdečních chorobách
-
celkově posiluje organismus
- působí též jako  mírné afrodiziakum
- pomáhá při nepravidelné menstruaci

Zlepšuje trávení a stimuluje produkci trávících šťáv. Může pomoci lidem trpícím nechutenstvím, nedostatečností žaludku a žlučníku, pocitem plnosti po jídle a celkově pomalým zažíváním. Je také účinným pomocníkem při plynatosti, za tímto účelem můžeme přidávat jeho listy či semena do pokrmů, nebo si po jídle připravit slabší čaj z listů a semen, popřípadě kořene.

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Libeček má rád vlhčí zkypřené půdy a slunce nebo polostín. Rozmnožuje se jednoduše semeny, pokud nebudeme pravidelně každý rok jeho plody odstraňovat před dozráním, časem by se nám mohl po zahradě rozšířit až příliš.

Libeček lékařský

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

 Všechny části rostliny se dají sušit pro další uskladnění. Listy a oddenky můžeme navíc zmrazit pro pozdější použití. Sušené listy skladujeme v tmavé nádobě, aby si zachovaly zelenou barvu.
Nať se sbírá v průběhu celého vegetačního období, semena po jejich dozrání.

"Zdravé tělo je hostitel, nemocné žalářník."
Francis Bacon