Lichořeřišnice

 

LICHOŘEŘIŠNICE

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Lichořeřišnice
Latinský název: Tropaeolum
Slovenský název: Kapucínka väčšia
Ostatní názvy: řeřicha, řeřicha otáčivá, kapucínská řeřicha, nepravé kapary, měsíční záře, kapucínka
Rozšíření: původem z tropických oblastí Jižní Ameriky, odkud se rozšířila prakticky do všech koutů světa, na mnohých místech zplaňuje
Léčivé látky: baktericidní látky, silice, draslík, olej, bílkoviny
Využití:působí proti zánětlivým onemocněním močových cest a ledvin, proti salmonele a streptokokům, při zánětech dýchacích cest, proti vypadávání vlasů a proti lupům, dezinfekční účinky

 

LICHOŘEŘIŠNICE - POPIS ROSTLINY: 

Lichořeřišnice je letnička, která má poléhavé lodyhy, u některých odrůd pnoucí. Listy mají dlouhý řapík a členitě desetidílnou čepel. Lichořeřišnice je popínavá či půdopokryvná letnička se zářivými, velkými květy. Roste a vykvétá brzy po vysetí, je nenáročná a navíc i jedlá a léčivá. 

Květy jsou oranžové nebo žluté. Plodem je trojpouzdrá tobolka. Tato rostlina pochází z Jižní Ameriky. Léčivou drogou jsou listy, květy, kořeny a semena. Rostlina se rovněž používá jako lahůdková zelenina, protože má pikantní ostrou chuť. Obsahuje především isothyokyanát benzylnatý, draslík, silici, bílkoviny.

  1. Přirodní antibiotikum - produkty z lichořeřišnice

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

LICHOŘEŘIŠNICE - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Lichořeřišnice je významná pro své léčivé účinky:
- chrání přirozenou mikroflóru zažívacího traktu
- ulevuje od migrén a bolestí různých svalů
- účinně bojuje proti nadýmání
- pomocník při různých vyrážkách, vřídcích a hojení ran
- při infekcích močové soustavy
- doporučuje se pro posílení imunityy organismu
- pomáhá omezovat akné, opary
- působí léčivě při zánětech dýchacích cest
- užívala se jako prostředek proti vypadávání vlasů a proti lupům

Lichořeřišnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích atd. Tato léčivka je rovněž výborným prostředkem proti vypadávání vlasů a pro podporu jejich růstu.
Lichořeřišnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích atd. Tato léčivka je rovněž výborným prostředkem proti vypadávání vlasů a pro podporu jejich růstu.

LICHOŘEŘIŠNICE - PĚSTOVÁNÍ:

Lichořeřišnice má ráda slunce, půdu propustnou, ne příliš výživnou. V půdách s vyšším obsahem dusíku špatně kvete a má velké listy. Hodí se na záhon i do truhlíku, často se sází do zeleninových záhonů, kde na sebe přitahuje mšice a tím před nimi chrání ostatní rostliny. V půdě odpuzuje hlísty.
Lichořeřišnici je nejlépe vysít rovnou do půdy koncem dubna – začátkem května. Jarní mrazíky snáší při klíčení poměrně špatně, na podzim je vzrostlá rostlina mírně mrazuvzdorná. Semena jsou velká asi jako hrách, což značně usnadňuje setí. Vyséváme po špetkách, semena zakryjeme slabou vrstvou zeminy, vyklíčí asi za 7 dní. Květinu je možné předpěstovat, aby dříve kvetla.

Lichořeřišnice

LICHOŘEŘIŠNICE - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Pro léčivé účinky sbírejte od června do září květ, nať, listy i semeno. Sušímeje na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40 °C, Nať a listy lichořeřišnice lze také použít čerstvé.

"Poznávání pravdy je zdraví lidského ducha."