Koriandr

 

KORIANDR SETÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Koriandr setý
Latinský název: Coriandrum sativum
Slovenský název: Koriander siaty
Ostatní názvy: anýz štěničný, koliandr, koliandr římský, kyšinec, kyšnec, čínská petržel
Rozšíření: zplaňuje ve Středomoří, u nás se divoce nevyskytuje
Léčivé látky: silice, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumaríny (nesmí ho užívat proto lidé s poruchami srážlivosti krve), geraniol, geranylacetát, gamma-terpinen, vitamin A, B1, B2, C
Využití:podporuje trávení, při revmatických potížích kloubů, podporuje oběhový aparát, prevence proti rakovině, uvolňuje křeče v zažívacím traktu, na ošetřování vředů, působí protirevmaticky

 

KORIANDR SETÝ - POPIS ROSTLINY: 

Koriandr setý je jednoletá léčivá bylina. Lodyha je přímá, dosahuje výšky až 1 metr. Spodní listy mají dlouhý řapík. Připomínají listy petržele. Koriandr setý (Coriandrum sativum) je prastará léčivá bylinka, kterou znali a používali již staří Egypťané. Byl nalezen už v egyptských hrobech faraonů z doby kolem r. 1 000 př.n.l. jako obětní rostlina. Zmiňuje se o něm i Starý zákon. Byl znám jako vynikající prostředek pro prevenci a léčbu zažívacích obtíží. Je to jednoletá bylina s přímým rozvětveným stonkem a střídavými hluboce členěnými listy, která je nenáročná na pěstování. Listy má členěné, lichozpeřené, šířící nepříjemný pach. Na vrcholu stonku se tyčí malý narůžovělý květ, jehož dvounažky slouží jako koření.

Zdravé trávení s bylinnými produkty

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.


Koriandr setý je původní ve východním Středomoří. Dnes je rozšířen v jižní a střední Evropě, v severní a jižní Africe, východní Asii a Severní Americe. Jedná se pravděpodobně o zbytky starších kultur. U nás se koriandr pěstoval dříve na jižní Moravě.

KORIANDR SETÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Hlavní využití koriandru spočívá v jeho vlivu na trávicí trubici – ulevuje při nadýmání a pocitu plného žaludku, mírní žaludeční nevolnost a křeče, povzbuzuje chuť k jídlu. Při onemocněních dýchacích cest podporuje vykašlávání. K ošetřování vředů nebo jako mazání při onemocněních kloubů.

KORIANDR SETÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Při sadbě vysévejte semena koriandru v několika po sobě jdoucích termínech a listy uřízněte ještě dříve, než se vytvoří květy. Můžete je také vyset hustě do většího květináče a listy používat jakmile jsou dobře vyvinuté. Chcete-li sklízet semena, musíte koriandr zasít na záhon, protože potřebuje hlubší vrstvu zeminy.
Koriandr se vysévá  na jaře, v dubnu. Mráz mu nevadí. Má rád výživné, lehce vápenaté půdy, slunné stanoviště, chráněné před větrem. V prvních fázích růstu  vyžaduje dostatek vláhy, později - v červenci a srpnu - má raději sucho.

Koriandr

KORIANDR SETÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbíraná část je plod. V některých kulturách se žvýká nebo louhuje a popíjí jako aperitiv upravující trávení. Usušený zralý plod (kulovitá dvojnažka) je aromatického zápachu, ostře kořenité chuti.
U koriandru jsou poživatelné všechny části rostliny. Každá má své specifické aroma i chuť. Listy mají nepatrnou příchuť anýzu, semena jsou nasládlá, aroma připomínající pomerančovou kůru a kořen je intenzivnější verzí listu.

„Šťastný život stavíme na duševním klidu."