HOUSENICE ČÍNSKÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Cordyceps sinensis
• Ostatní názvy: zimní tráva, letní červ
• Rozšíření: zejména oblasti Číny a Tibetu nad 3500 m.n.m.
• Léčivé látky: glukany, nukleotidy, adenosin, bílkoviny, protein, tuky
• Využití: zmírňuje únavu, zlepšuje psychickou odolnost, afrodisiakum, zlepšuje okysličení organismu, regenerační účinky
HOUSENICE ČÍNSKÁ - POPIS ROSTLINY:
Velmi zajímavý zástupce rostlinné říše, který je ve své podstatě cizopasníkem. Vyskytuje se v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období tato houba vystřeluje své spóry na hmyz, na jehož těle cizopasí a živí se z něj. Napadený hmyz v důsledku vyčerpání zaleze pod povrch, kde se velmi dobře daří podhoubí. Tento cyklus se poté v letním období opakuje. V jednoduchosti se jedná o živý organismus i rostlinu. I proto je často synonymem této houby "hmyzí tráva".
Na světě existuje více než 300 druhů této houby. Pozornost na sebe upoutala houba ve spojení s čínskými sportovci, kteří překonali řadu rekordů díky užívání přípravků z této houby.
Housenice je schopná během svého vývoje přežít extrémní chlad i nedostatek kyslíku.
V dnešní době je divoká Housenice čínská velmi vzácná a proto je její cena nesmírně vysoká.
HOUSENICE ČÍNSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY
Pro své léčivé účinky je známa více než 1200 let. Díky obsahu glukanů a nukleotidů, které posilují imunitu a celkově organismus. Působí taktéž proti zánětům a infekcím, díky čemuž se řadí mezi "přírodní antibiotika".
Napomáhá snižovat stres, zmírňuje únavu, zlepšuje psychickou odolnost. V tradiční čínské medicíně je považované za afrodisiakum, zlepšuje okysličení organismu a máregenerační účinky. Aktivně působí při chorobách dýchacích cest. Zlepšuje výměnu látek, napomáhá vylučování a působí protizánětlivě. Snižuje LDL a zvyšuje HDL cholesterol. Zvyšuje odolnost, vytrvalost a výkon. Brání předčasnému stárnutí a ochabnutí pokožky.
-
Léčivé houby - unikátní produkty
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Velkou a nespornou výhodou housenice je fakt, že ani při dlouhodobém užívání se nevyskytují vedlejší účinky.
Mezi základní léčivé složky patří polysacharidy, zejména pak glukan. Tyto látky zvyšují imunitu a podporují detoxikaci. Další složkou je cordycepin, který má protirakovinné a antivirové účinky. Právě látka adenosin zlepšuje využití kyslíku buňkou, snižují krevní tlak.
- alergická onemocnění, astma, ekzémy, autoimunitní poruchy - typu nefrotického syndromu, lupus, vaskulitidy
- antidepresivní a protistresové působení cordycepsu; regulativní působení na hladiny hormonů
- antikoagulační působení - cordyceps pomáhá regulovat a rozpouštět tromby (prevence infarktů, mrtvic) S opatrností u osob užívajících léky proti srážlivosti krve či u osob s nízkou srážlivostí krve (nutná laboratorní kontrola!)
- detoxikační působení housenice v organismu
- hypoglykemický účinek cordycepsu je možno využít u osob s rezistencí vůči inzulínu
- nádorová onemocnění - cordyceps stimuluje aktivitu bílých krvinek - leukocytů a zvyšuje jejich hladinu, je to významný prostředek na zmírňování vedlejších účinků radioterapie i chemoterapie
- omlazující a obnovovací účinky, snižování hladiny lipidů a cholesterolu - cordyceps je tradičně považován za produkt schopný udržet svěžest mládí. Housenice snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v krvi, pomáhá regulovat a rozpouštět tromby. Pomáhá doplnit sílu vyčerpanému organismu (např. po fyzickém vypětí, nemoci atp.) a u projevů nadměrné únavy. Doporučován bývá obvzláště u starších osob, kde se považuje za vhodnější ekvivalent ženšenu. Použití nachází cordyceps i u chudokrevnosti (anémie).
- podpora imunity a metabolismu, antioxidační působení
- podpora jater (hepatoprotektivní a protizánětlivé působení) - zejména u steatózy způsobené alkoholem, příp. i cirhóz; vykazuje regenerační působení na tkáň jater; využití nachází i u rakoviny jater s velmi vysokými enzymy jater, kdy již žádná další léčba nemůže být předepsána - tj. paliativní stádium (pak nepoužívat společně s konvenčními léčivy).
- podpora látkové výměny a vylučování škodlivých metabolitů vzniklých např. z odbourávání léků
- podpora plic - v tradiční čínské medicíně se cordyceps používá pro doplňování plic (kašel i chronický, dušnost a alergie), moderně i jako antiastmatikum
- přírodní antibiotikum - cordyceps potlačuje mnohé škodlivé bakterie (pneumokoky, streptokoky, zlaté stafylokoky), má protizánětlivé účinky; využití u opakovaných infekcí
- tonizace a podpora ledvin - v tradiční čínské medicíně se housenice používá pro doplňování ledvin (např. časté pomočování) a doplnění sil v sexuální oblasti
HOUSENICE ČÍNSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:
HOUSENICE ČÍNSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ
Sběr zralých plodnic začíná na konci vegetativního období, tedy na konci léta.
„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“
Hippokrates