Andělika lékařská

 

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Andělika lékařská
Latinský název: Angelica archangelica
Slovenský název: Archangelika lekárska
Ostatní názvy: angelika, janoklika, koření sv. Ducha, andělský kořen, koření svatodušní, svatý kořen, tráva andělů, andělka
Rozšíření: převážně stinná místa, půda bohata na živiny
Léčivé látky: flavonoidy, tanin, hořčiny, cukr, pektin a angelicin, osthol (až 0.2 % v kořenech), imperatorin (až 0.5 % v plodech), silice (až 1 %)
Využití: podporuje trávení, stimuluje vylučování žaludečních šťáv, působí na dýchací cesty, zpevňuje cévní stěny a stimuluje činnost srdce, působí močopudně, úleva při menstruačních křečích, zmírňuje návaly při přechodu

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ - POPIS ROSTLINY:

Mohutná bylina s řepovitým oddenkem a hnědými kořeny. Andělika lékařská je dvouletá až víceletá rostlina. V prvním roce vytváří andělika růžici přízemních listů, v dalších letech kvete. Plody přináší pouze jednou a poté hyne.
Původní výskyt rostliny je v severovýchodních částech Evropy, ve Skandinávii, na Islandu, v Grónsku, Alpách a vysokých Karpatech.

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Andělika je unikátní pro své léčivé účinky, které můžeme shrnout v následujícím přehledu:

Andělika lékařská je významnou léčivkou používanou především pro drogu získávanou z kořene a používanou pro podporu trávení. Používají se také listy a plody. Andělika lékařská obsahuje velké množství i jiných látek využívaných v lékařství.
Andělika reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, tlumí menstruační bolesti a příznaky migrény včetně závratí, usnadňuje odkašlávání, zpevňuje cévy, chrání sliznice dýchacích cest, stimuluje srdeční činnost, působí protikřečově v trávícím ústrojí, zmírňuje nadýmání provazené onemocněním slinivky břišní, napomáhá redukovat kvasné a hnilobné procesy při dispepsii, zklidňuje příznaky střevní neurózy, působí protirevmaticky, zmírňuje vliv stresu na tělesné funkce a bývá užívána i jako účinný životabudič.

  1. Zdravé trávení - zdravý život

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

UPOZORNĚNÍ: Andělika patří mezi poměrně silně působící drogy, při vysokém předávkování jejími silicemi může dojít k ochromení centrálního nervového systému. U citlivých jedinců mohou rovněž v rostlině přítomné kumariny vyvolat fotodermatózu (kožní problémy vyvolané světlem), šťáva z rostliny může být přičinou kožní vyrážky (rovněž u citlivých jedinců). Zcela kontraidikována je andělika při zánětech ledvin a vředech žaludku, dvanáctníku či střev. S opatrností by měla být užívána v době těhotenství a kojení.

 

Andělika

 

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Anděliku pěstujeme v mírném stínu ve vlhké a hluboké půdě. Anděliku lékařskou můžeme vysévat začátkem podzimu či ponecháme anděliku rozesít.
Vyžaduje hlubokou, lehčí, humózní a dostatečně vlhkou půdu. Její semena, která poměrně brzy ztrácí klíčivost, se sejí co nejdříve po sklizni (měla by přejít mrazem). Semena se nezahrnují do půdy, neboť jim prospívá světlo.

 

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Anděliku lékařskou sbíráme zejména v září a říjnu, respektive sbíráme samotný kořen. Kořen se rychle umyje a suší. Sušíme za maximální teploty 35°C, ideálně v polostínu. Plody anděliky lékařské sbíráme v srpnu a září.

Všechny části anděliky mají kořennou vůni a hořkou chuť. Plody slouží jako koření, oslazené syrové nebo vařené kořeny bez slupky se konzumují jako zelenina, stonky se přidávají do salátů nebo polévek, listy se upravují jako špenát, nerozvinutá poupata se jí syrová, kandují se, opékají či vaří ve slané vodě.

"Zdraví je nejdůležitější kvalita těla."
Aristotelés