Grep

GRAPEFRUIT

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Grapefruit
Latinský název: Citrus paradisi
Slovenský název: Grapefruit
Ostatní názvy: grep, citrus, citroník rajský
Rozšíření: již rozšířen v subtropických oblastech celého světa
Léčivé látky: obsahuje malé množství sacharidů a minimum proteinů a lipidů, vápník, hořčík a draslík, pektin, flavonoidy
Využití: vhodné pro pacienty trpící srdečními (arytmie, srdeční selhání, angina pectoris atp.) a cévními (ateroskleróza, vysoký krevní tlak) onemocněními

GRAPEFRUIT - POPIS ROSTLINY: 

Grapefruit, zkráceně grep (Citrus paradisi), je subtropická dřevina pěstovaná pro své citrusové plody stejného názvu. Jde o strom běžně vysoký 5 – 6 metrů, vzácně dorůstá výšky 13 – 15 m. Listy jsou tmavě zelené, dlouhé až 150 mm, jeden strom ročně rodí až 700 kusů grepů. Objeven byl teprve v 17. století v pralesích na ostrově Barbados v Karibském moři a odtud byl přivezen do Ameriky.

Grapefruit neboli grep je jedním z citrusových plodů. Je plodem stromů citrusovníků, které rostou pouze v teplých krajinách, patří proto mezi exotické ovoce. Má načervenalou dužinu a lehce trpkou chuť (korigencium). Tím se liší od pomela, největšího z citrusů. To má totiž dužinu nažloutlou a je sladké.

Energy Grepofit nosolEnergy Grepofit

Energy GrepofitEnergy Grepofit

GRAPEFRUIT - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Prospěšnost grapefruitu pro organismus:

Grepový extrakt - široké léčivé účinky

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
 

Grapefruit má značné antidepresivní účinky. Je to psychostimulant při nervozitě a bolestech hlavy. Podporuje schopnost soustředit se, posiluje koncentraci a vůli. Zvyšuje imunitu, stimuluje krevní oběh a upravuje nízký krevní tlak. Tlumí projevy při respiračních problémech a nachlazení. Nepoužívejte před následným opalováním.

Grapefruity bývají využívány při odtučňovacích dietách, neboť pomáhají snižovat nadváhu. Už po konzumaci jednoho grapefruitu se budete cítit sytá a přitom přijmete minimální množství kalorií. Nahořklá chuť ovoce navíc potlačuje chuť na sladké.

GRAPEFRUIT - PĚSTOVÁNÍ:

Prvním krokem je koupě čerstvého a zralého grepu. Semena vyjmeme z plodu a opláchneme pod vodou. To, co nyní vidívlastně není semeno, nýbrž jeho obal. Ten jde lehce nehtem narušit a když jej sloupnete, objevíte pravé semínko. Obal samozřejmě loupat nemusíte, klíčení však může trvat měsíce až roky. Takto oloupaná semínka necháme klíčit v substrátu 1 - 2cm pod povrchem. Já osobně doporučuji drcené kokosové vlákno (ve zverimexu pod názvem lignocel). Lépe drží vlhkost a je více sterilní. Samozřejmě není nutností.

     Substrát udržujeme vlhký, ovšem nesmíme jej přemokřit, aby nám semena nesplesnivěla. To platí vesměs u všech rostlin. Květináč rozhodně nesmí stát ve vodě. Já sám semena zaliju venku bez podmisky, přebytečná vody odteče a až z květináče přestané téct, dám jej zpět do podmisky. Jakmile vyklíčí, máte již téměř vyhráno. Rostlinky po narostení dvou až čtyř pravých lístků doporučuji přesadit do květiáče s průměrem 7 - 10cm a ještě k tomu s novým substrátem. Chceme-li rostlinky přesunout na slunné stanoviště, nesmíme tak učinit prudce. Rostlinka si musí na slunce zvykat, jinak by se spálila.

Grep

Rostliny je nutné přezimovat, nejsou mrazuvzdorné, proto je nelze nechat na zimu venku. Přezimovat můžeme v pokoji, zimní zahradě nebo ve skleníku (tam by teplota neměla klesnout pod 5°C). K přezimování rostlinky dáváme na konci podzimu a ven je vynášíme po 15. květnu (to již nehrozí mrazíky). Opět je nutné rostlinky každoročně připravovat na slunce. Rostliny potřebují celoročně (i při zimování) dostatek světla.

Kvést začíná rostlina zhruba po 5 - 20 letech. Proto je dobré na rostliny naroubovat větev již plodícího citrusu. Květy jsou bílé a mají pronikavou a velmi příjemně sladkou vůni. Plody zrají poměrně dlouho, některé plody dozrají 8 měsíců po odpadu květu, jiné za rok a některé za ještě delší dobu.

„Zdraví nelze penězi zaplatit, ale některému doktorovi to nevysvětlíte. “