Hloh

 

HLOH OBECNÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Hloh obecný
Latinský název: Crataegus oxyacantha
Slovenský název: Hloh obyčajný
Ostatní názvy: hložinky, pluháč, luhovec, hložek, trn, trní, hlohyně, loh, loch, luhovec, srdeční chléb
Rozšíření: na stráních, na okrajích lesů a luk, v parcích a zahradách
Léčivé látka: silici, quercitin a qurcetin, listy kyselinu krategovou, a oleanovou, plody obsahují hlavně třísloviny, glykosidy a cukry
Využití: zlepšuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, pomáhá při nespavosti a má uklidňující účinky

 

HLOH OBECNÝ - POPIS ROSTLINY: 

Jedná se o keř s ostrými trny, který kvete v období května. Poznáme jej podle nelibé vůně a záplavou léčivých květů.
Bylina je doporučována v případě působení na srdeční sval, prokrvení organismu a jako prevence infarktu a následné rekonvalescence.
Hloh se v České republice vyskytuje poměrně hojně, zejména na stanovištích luk, okrajů lesů a v parcích. Dorůstá až 7 metrů, přičemž patří do čeledi růžovitých. Plody jsou červené malvice s tvrdými peckami.
Při využívání hlohu nejsou známy žádné vedlejší účinky či kontraindikace s jinými léky.
Hloh byl po staletí užíván v lidovém léčitelství jako lék na srdce a to zejména na severní polokouli, kde je hojně rozšířen. První písemné zmínky jsou datovány do roku 1305. Křesťané jej považují za symbol panny Marie, ačkoliv byl dříve symbolem nezdaru, jelikož jeho větve byly užity pro vytvoření Ježíšovy trnové koruny.

HLOH OBECNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky rostliny:

Hloh je velmi prospěšný v případě arytmie, při srdeční slabosti či poruchách prokrvování. Velmi účinně působí při snižování krevního tlaku, preventivně působí proti infarktu a angíně pectoris.

  1. Hloh - tradiční bylinné produkty

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Látky obsažené v hlohu mají stimulační účinky na srdeční sval, zlepšují průchodnost tepen a cév. Celkově zlepšuje prokrvení těla a reguluje tlak. Zmírňuje bolest hrudníku a celkově působí na srdeční sval a oběhový systém.
Léčivé účinky hlohu nastupují až po dlouhodobém, pravidelném užívání. Účinky jsou poté dlouhodobé a trvalé.  Lidé s lehčími srdečními onemocněními mohou hloh užívat, nicméně je vždy nutné třeba konzultace s lékařem.

Hloh

HLOH OBECNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Květy sbíráme zásadně na počátku květu při otevření prvních poupat. Nesbíráme však hloh ze znečištěných míst, v blízkosti železnic či z míst ošetřovaných herbicidy. Pro sběr je vhodný zejména květ bílé barvy. Nicméně dle mnohých je stejně léčivý i květ růžový. Květy se sbírají v podobě celých hroznů od května do června. Listy sbíráme od června do září. Takto nasbíraný květ je vhodné sušit bez přístupu slunečního svitu za přístupu vzduchu. Při využití sušiček bychom neměli překročit teplotu 35°C. Uskladnit květy doporučujeme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.
Nicméně jako léčivé můžeme označit i listy a plody hlohu.

HLOH OBECNÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

Využití hlohu je velmi rozmanité. Užívá se často samostatně, ale taktéž bylinných směsí spolu s mátou, meduňkou či řebříčkem.
Hloh má v alternativní medicíně široké využití. Čaj, tinktura či víno je prostředkem podpory zejména oběhového systému.

1. Čaj z hlohu
SUROVINY: 1 lžička sušené drogy, 0,2 l vody
Uvedené množství hlohu zalijeme 0,2 l vroucí vody a poté necháme 5 minut louhovat. Bylinky scedíme a poté užíváme 3x denně.

2. Odvar z plodů
SUROVINY: 2 lžičky plodů, ½ litru vody
Plody hlohu uvaříme ve vodě po dobu 10 minut a poté užíváme vlažné po dobu 1 měsíce a to vždy 2 šálky denně.

3. Tinktura
SUROVINY: 200 g sušených květů, líh
Usušené květy zalejeme v nádobě lihem a v uzavřené láhvi necháme přibližně 14 dnů až 3 týdny louhovat. Denně užíváme 20 kapek a to 3x denně, ideálně po jídle.

4. Marmeláda z hlohových plodů
SUROVINY: 1 kg hlohových plodů, 650 g cukru, voda
Čisté plody rozmačkejte, přidejte dostatek vody a celou dávku cukru. Plody uvařte do měkka a poté míchejte, dokud směs nezhoustne. Marmeládu nalijte do připravených, vymytých sklenic a zavíčkujte.

5. Srdeční čaj
SUROVINY: 1 lžíce hlohu, 1 lžička natě srdečníku, 1 lžička natě třezalky, 3 dl vroucí vody
Bylinky promícháme, zalijeme vroucí vodou a celkem 10 minut necháme louhovat. Tento čaj poté cedíme. Doporučujeme čaj užívat 2x denně po dobu 8 týdnů.


6. Hlohový likér
SUROVINY: 2 lžíce hlohových květů, 2 lžíce květů pampelišky, 2 lžíce kopřivy, 10 lžic medu a 0,4 litru destilátu
Veškeré bylinky přelijeme destilátem a necháme 14 dnů louhovat. Po uplynutí této doby přimícháme med a 1x denně užíváme 1 lžičku.

7. Hlohové víno
SUROVINY: 1 hrnek hlohových květů, 1 litr červeného vína
Květy hlohu zalijeme kvalitním červeným vínem (možno užít i bílé víno). Necháme květy louhovat a pravidelně protřepáváme. Víno přecedíme a přelijeme vše do skleněné láhve. Víno necháme na chladném a temném místě. Dávkování jsou 2 lžičky po dobu 2 – 3 měsíců.

„Hledejme alternativní cesty“