Hřebíček 

HŘEBÍČKOVEC VONNÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Hřebíčkovec vonný
Latinský název: Caryophyllus aromaticus
Slovenský název: Klinčekovec voňavý
Ostatní názvy: hřebíček
Rozšíření: první záznamy pocházejí z Číny, poté zejména Středomoří, odkud se rozšířil do Evropy
Léčivé látky: velké množství silice, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, olej, sliz
Využití: v zubním lékařství, místně znecitlivující účinky, desinfikuje dýchací cesty, povzbuzuje činnost srdečního svalu, antibakteriální a antiseptické účinky, močopudné účinky, na bolestivé klouby a revma, dezinfekce ran

 

HŘEBÍČKOVEC VONNÝ - POPIS ROSTLINY: 

Hřebíčkovec vonný je asi 20 metrový stále zelený tropický strom, který má hustou, kuželovou a symetrickou korunu. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Brazílii, Zanzibaru a Pembě. Kmen tohoto statného stromu má šedavou kůru. Listy bývají po vyrašení světle žlutozelené, ale pak zkožovatí a vybarví se do tmavě zelené barvy. Květy hřebíčkovce jsou uspořádány v hustých vrcholičnatých květenstvích nachově červené barvy. Jejich kalich je srostlý, skládá se ze čtyř červených korunních plátků, který ale brzy opadají. Plodem jsou eliptické jedno či dvou semenné bobule. Drogou a zároveň oblíbených kořením je tzv. hřebíček, což jsou nerozvitá květní poupata, která se sklízí tehdy, když se původní zelenavá barva začíná měnit na nachovou. Do stáří 5 let stromy neprodukují koření.

HŘEBÍČKOVEC VONNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Na co vše lze hřebíček využít?

  • bolesti zubů, dásní a paradentóza
  • dříve fungoval rozkousaný hřebíček k osvěžení dechu
  • bolestivé klouby, revma, dna
  • dezinfekce ran, špatně se hojících zranění
  • střevní záněty, katary, nevolnosti způsobené požitím zkaženého jídla
  • rýma, záněty horních cest dýchacích, plic, dutin
  • povzbuzuje činnost srdce
  • bojuje proti vráskám

Hřebíčkovec vonný má výrazné antibakteriální, dezinfekční a místně znecitlivující účinky. Ale může působit také mírně dráždivě.

Přírodní antibiotikum

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Hřebíček obsahuje především vysoké množství silice až 20%, obsahuje i malé množství tříslovin, pryskyřice, slizu, flavonoidů a olej.

Hřebíček

HŘEBÍČKOVEC VONNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Hřebíkovec kořenný či vonný znám jako koření již 2500 let. Sbírá se z něj kalich s poupětem, které nesmí při sušení ztmavnout. Silice s vysokým obsahem fenolického eugenolu má řadu zajímavých vlastností - brzdí růst mikroorganizmů, místně prokrvuje a tlumí lokálně i bolest, stimuluje tvorbu trávicích šťáv, odpuzuje hmyz a také revmatizmus.


„Znám pouze dvě skutečná životní neštěstí - výčitky svědomí a nemoc.“