Ibišek

IBIŠEK

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Ibišek
Latinský název: Hibiscus
Slovenský název: Ibištek
Rozšíření: v Africe, Asii, v Jižní Americe a na jihu Evropy
Léčivé látky: obsahuje důležité flavonoidy, organické kyseliny a vysoký obsah vitamínu C, provitamin A betakaroten, vitamíny B1, B6, niacin a důležité stopové prvky vápník, hořčík a železo
Využití: snížení krevního tlaku a zlepšení trávení, snižuje riziko vysokého cholesterolu, při léčbě žlučníkových a jaterních potíží

IBIŠEK - POPIS ROSTLINY: 

Ibišek patří do čeledi slézovitých a rodu vyšších dvouděložných rostlin. Svůj název získal ve starém Egyptě podle ptáka Ibise. Běžně se pěstuje jako pokojová a venkovní rostlina. Jako bylinku na přípravu čaje využíváme květy jediného druhu, a to ibišku súdánského (Hibiscus sabdariffa). Tento ibišek známe zejména z přípravy čajů a exotických nápojů. Pokud jste se s ním nesetkali na dovolené, určitě si ho dopřáváte v každém ovocném čaji, kam je přidáván pro svou krásnou barvu. Čaj se připravuje silný a výrazně se doslazuje. Pěstuje se ve velkém v Africe, Asii, v Jižní Americe a na jihu Evropy.

Energy FlavocelEnergy Flavocel

Ibišek je velmi všestrannou léčivkou, je vhodný i pro těhotné a kojící ženy a pomáhá při prevenci všech civilizačních nemocí.

IBIŠEK - LÉČIVÉ ÚČINKY

LÉČIVÉ ÚČINKY IBIŠKU:

Hibiscus rosa-sinensis, kultivar Brasilia, sbírky Aleny Jarošové, 95 Kč, ZAHRADA DAFRAL- působí příznivě na srdeční činnost
- obsahuje antioxidanty, které omezují ukládání tuku v tepnách
- pomáhá při léčbě vysokého tlaku
- chrání sliznice trávicího ústrojí
- působí antibioticky
- přispívá k rozpouštění močových kamenů
- má protizánětlivé a dezinfekční účinky
- stimuluje pamět
- obsahuje hodně vitaminu C, minerálů a solí

Ibišek je vhodný při léčbě žlučníkových a jaterních potíží. Flavonoidy obsažené v ibišku snižují propustnost kapilárních cév, a tím pomáhají předcházet kardiovaskulárním chorobám. V ibišku se nachází aktivní flavonoid quercetin, který blahodárně působí na organismus. Má protinádorové účinky a je důležitý i pro diabetiky, neboť zvyšuje sekreci inzulínu, zabraňuje kumulaci sorbetinu v organismu, čímž ulevuje oční sítnici, nervům a ledvinám.

Je vyhledáván a využíván pro snížení krevního tlaku a zlepšení trávení, které má vliv na snížení cholesterolu. Právě flavonoidy obsažené v ibišku zabraňují usazování krevního tuku na stěnách cév. Tím snižují riziko vysokého cholesterolu. Tento voskový povrch usazenin na stěnách cév má za následek rizika infarktu, mozkové mrtvice či aterosklerózy. V tropických oblastech se ibišek popíjí z důvodu doplnění tekutin v horkém počasí. Jeho působení je okamžité, proniká až do svrchních vrstev kůže a přináší ochlazení organismu. Barvivo obsažené v květech ibišku je výrazným antioxidantem. Zvyšuje pružnost cév a tím i zabraňuje tvorbě červených žilek po těle i v obličeji. Pomáhá u hemoroidů, bolestivé menstruaci i krvácení z nosu a dásní. Zabraňuje snadné tvorbě modřin.

To nejlepší pro zdravá játra

Reklamawww.alfafit.cz/
 

Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

IBIŠEK - PĚSTOVÁNÍ:

Ibišek je nádherná rostlina dorůstající do výšky až 1,2 m. Lodyha ibišku je vzpřímená, červeně zbarvená. Květy jsou velké, vyrůstají v paždí srostlých, purpurově zabarvených listů a mají masitý kalich a kalíšek. Ibišek kvete pouze několik hodin a poté odpadá. Plodem ibišku je pukající tobolka plná semen. Ibišek můžete vypěstovat ze semínek nebo zakořeněním seříznutých větviček, avšak rostliny vypěstované ze semen jsou odolnější. Ibišek potřebuje hlinitou půdu s přídavkem rašeliny, prospívá na slunných stanovištích. Vyberte mu proto slunné a prohřáté místo, ale nevystavujte ho přímému slunci a dodržujte pravidelnou zálivku.

Ibišek

Rostlinu můžete rosit a zvlhčovat, takto se můžete starat i o zvlhčení okolního vzduchu, protože vyšší vzdušná vlhkost je při pěstování ibišku žádoucí. Jestliže pěstujete ibišek v květináči, je nutné pravidelné přihnojování. Pokud pěstujete ibišek jako pokojovou rostlinu, umístěte ji na zimu na chladnější místo a omezte zálivku.

IBIŠEK - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Ve světě má ibišek celou řadu využití. Z dužnaté části se vyrábí například různé druhy nápojů, marmelády i sirupy. U nás tyto formy zpracování nejsou tolik časté. Stejně tak se u nás nevyužívají často ani jeho listy. V některých zemích je však konzumují ve formě salátů. Ibišek se používá jako výborný zdroj vitamínu C. Stejně tak tato rostlina napomáhá snižovat cholesterol, prospívá cévám, má antibakteriální účinek. Užívá se k dezinfekcím močových cest i trávící soustavy. V případě horečnatých stavů, dokáže snížit teplotu. Ideální je si připravit čaj.


„Většina lidí neumírá na své nemoci, ale na své léky. “
Moliére