Jerlín

JERLÍN JAPONSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Jerlín japonský
Latinský název: Styphnolobium japonicum
Slovenský název: Sofora japonská
Ostatní názvy: letní akát
Rozšíření: pochází z Japonska a Koreje, je vysazován v Číně
Léčivé látky: rutin
Využití: zlepšuje pružnost a pevnost cév, regenerační, antibakteriální a protialergické účinky, příznivý vliv na imunitu, na kůži, zlepšuje vstřebávání vitamínu C

JERLÍN JAPONSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Jerlín japonský je strom se široce rozložitou korunou, vysoký 12 -25m. Je to většinou opadavý keř nebo strom, ale mezi přibližně dvaceti druhy jsou některé i stálezelené.
Jerlín japonský má lichozpeřené listy se 7 -17 podlouhle eliptickými lístky a drobné bělavé květy ve velkých koncových převislých květenstvích. Kvete v pozdním létě, v srpnu a září. Připomíná svým vzhledem akáty, ale s hustšími korunami. Po horkém létě vykvétá dříve, po chladném někdy jen málo. První květy se objevují na stromech starých 30 -40 let. Plodem je stopkatý, až 8cm dlouhý, zaškrcovaný lusk.

 1. Regenerace na maximum

  Reklamawww.alfafit.cz/‎ Rychlé dodání.
  Vše skladem. Levná doprava.

Listy se na podzim barví do výrazně žluté barvy a poměrně rychle opadávají. Běžně kvetou až dospělé kusy, ale odrůda Regent byla vyšlechtěna pro rychlý růst a brzké kvetení – již 5leté rostliny by měly začít tvořit poupata. Kvetení se odehrává od poloviny do konce prázdnin, tedy v srpnu. Květy jsou až 35 cm dlouhé laty složené z drobných, krémově nažloutlých kvítků.

JERLÍN JAPONSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů:

 • udržování zdraví ve středním věku a ve stáří, neboť příznivě upravuje funkce lidského těla
 • zlepšuje zrak, zpomaluje šedivění vlasů a při pravidelném užívání snižuje krevní tlak a tuky
 • nadváha
 • zácpa a problémy s hemeroidy
 • snížená regenerační schopnost organizmu
 • předchází trombóze, hemeroidům, análním píštělím
 • preventivní protirakovinové účinky
 • obzváště vhodný pro obézní lidi

Energy CaralotionEnergy Caralotion

Energy SilixEnergy Silix

V čínském lékařství patří jerlín k 50 nejvýznamnějším léčivým rostlinám. Užívá se jako antibakteriální, protizánětlivý, antispasmatický, pročišťovací, a protihorečnatý prostředek, jako diuretikum, laxativum, hypotensivum a abortivum. Odvar z listů zvláčňuje a zvlhčuje kůži a snižuje krvácivost, jak z povrchových ran, tak při vnitřním krvácení, pomáhá též při léčbě epileptických záchvatů a všeobecně k uvolňování křečí. Odvar z dřeva se používá k léčení nežitů a hemoroidů.

Jerlín

JERLÍN JAPONSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se jako okrasný strom v zahradách a parcích jednak pro svůj vzhled, ale i pro pěkné květenství. Je medonosnou rostlinou a umožňuje hnízdění ptactva.

„Teprve, když zdravý onemocní, uvědomí si, co měl.“