Komonice lékařská

 

KOMONICE LÉKAŘSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Komonice lékařská
Latinský název: Melilotus officinalis
Slovenský název: Komonica lekárska
Ostatní názvy: komínek, blúd, bucharský jetel, kameníček, žlutý komínek, kominice, konika, koňský jetel (koně ji na pastvě vyhledávají), medový jetel, oubytné koření, svatojánská kadeř, uherský jetel, včelí bylina, kadeř sv. Jana
Rozšíření: roste na stráních, podél cest, na loukách a kamenitých místech, na slunných či mírně zastíněných stanovištích, preferuje půdy středně těžké až lehké, u nás od nížin po podhorské oblasti
Léčivé látky: kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy
Využití: proti vředům, otokům, artritidě a revmatismu, při bolestech hlavy, tlumí činnost hladkých svalů, při závratích a nespavosti, snižuje srážlivost krve, antisklerotický účinek, snižuje vysoký krevní tlak

 

KOMONICE LÉKAŘSKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Komonice lékařská je statná dvouletá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae). Její účinné látky jsou soustředěny v kvetoucí nati. Komonice lékařská (Melilotus officinalis) je jedno až dvouletá bylina dosahující výšky až 150cm. Na pěstování je velice nenáročná, neboť roste na všech typech půd a to i na těch málo úrodných až neúrodných. Plodina dobře snáší nízké teploty a sucho, naopak přemokřená stanoviště jí nedělají dobře. Komonice kvete drobnými žlutými kvítky, plodem jsou hnědošedé lusky s jedním až dvěma semeny.

Energy Silix Energy Silix

V ČR se komonice vyskytuje od nížin do podhorských oblastí na většině území, ve vyšších polohách jen vzácně a přechodně. Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, na jihu Španělska a Řecka jen roztroušeně nebo zcela chybí, na východě přes Malou Asii, severní Írán, Afghánistán, Střední Asii až po jihozápadní Sibiř a Čínu a snad i Pákistán. Zavlečena do Severní Ameriky a Austrálie.
Komonice lékařská je velmi silná bylina, proto je nesmírně důležité dbát na správné dávkování. Doporučuje se užívat menší množství, protože při nesprávném nebo nadměrném dávkování může vyvolat bolení hlavy, závratě a ospalost.

KOMONICE LÉKAŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Používá se převážně při léčbě nespavosti a při zvýšeném krevním tlaku. V léčitelství je droga z této byliny doporučována jako protizánětlivě působící látky a venotonikum při chronické žilní insuficienci, bolestech nohou, pocitu těžkých nohou, nočních křečích a svědění. Používá se také jako prevence tromboflebitidy (zánětlivé onemocnění žil s tvorbou nástěnné krevní sraženiny - trombu, ucpávající žilní průsvit), posttrombotických syndromů, při hemeroidech a městnání lymfy.

  1. Účinná léčba artritidy a revma - přírodně

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Zevně se používá na vymknutí, otoky, modřiny, proleženiny, krevní podlitiny, křečové žíly a postraumatické záněty. Tato léčivá rostlina má i diuretické účinky, klinické studie u ní nebyly prováděny. V tradičním lidovém léčitelství se dále komonice například používala při bolestech hlavy či uší.

KOMONICE LÉKAŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Komonice lékařská

Komonice je skromná a nenáročná pícnina, rostoucí na všech typech půd. Lze ji úspěšně pěstovat na půdách málo úrodných, zejména písčitých, roste i na půdách neplodných, kde je ji možno se zdarem využžívat jako plodiny rekultivační.

KOMONICE LÉKAŘSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Kvetoucí vrcholky se usuší a používají ve formě nálevu nebo extraktu.

 

„Zdraví nad bohatství."