Hluchavka

HLUCHAVKA NACHOVÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Hluchavka nachová
Latinský název: Lamium album
Slovenský název: Hluchavka purpurová
Ostatní názvy: cumláň, hluchá kopřiva, nedunice, hluchánka
Rozšíření: po celé Evropě, v Asii a to od nížin po horní hranici podhorského pásma, u nás roste nejčastěji v křovinách, v příkopech a na rumištích
Léčivé látky: glykosid lamiin, slizové látky, silici, hlen, emulsin, flavonové glykosidy, katechinové třísloviny, isoquercitrin, saponin, cholin, biogenní aminy - histamin, tyramin a metylamin a éterické oleje
Využití:při zánětech horních cest dýchacích, při zánětech, při nespavosti, čistí krev, podporuje činnost střev, užívá se při chorobách močových cest, napomáhá od bolestivých křečových žil, při nervových obtížích

 

HLUCHAVKA NACHOVÁ - POPIS ROSTLINY:

Hluchavka je vytrvalá bylina. Lodyha je čtyřhranná, nerozvětvená 10-15 cm vysoká, listy jsou vstřícné, srdčitě vejčité, zašpičatělé, pilovité, opatřené paličkovitými chloupky, vyměšující vonný olej. Horní listy mají kratší řapíky. Květy jsou bílé ve svazečkách v úžlabí listů. Rozvíjejí se od dubna do října.
Hluchavka bílá je 20 až 50 cm vysoká, vytrvalá bylina s přímou a nevětvenou čtyřhrannou lodyhou. Vstřícné listy mají zašpičatěle vejčitou a u řapíku srdčitě vykrojenou čepel s hrubě pilovitým okrajem. V úžlabí horních listů jsou oboupohlavní dvoustranně souměrné květy s korunou.
Druh je rozšířen téměř v celé Evropě a v mírné části severní Asie, ale byl zavlečen i do Severní Ameriky. Roste hojně na rumištích, navážkách, v křovinách, ve vlhkých lesích, u plotů, zdí a cest, v příkopech, stinných zahradách a na pustých místech poblíž lidských sídlišť od nížin až do hor.
Hluchavka byla oblíbenou bylinou již ve starověku. Slavným lékařem Pliniem byla doporučována při těžkých průjmových onemocněních, ale i jako obecný protizánětlivý prostředek. Používala se také na spáleniny, řezné a bodné rány, na které se přikládaly obklady z nati. I v naší lidové medicíně se hluchavka používá už od nepaměti pro regulaci nejrůznějších pochodů v těle.

HLUCHAVKA NACHOVÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky bylinky:
- pro léčbu respiračních onemocnění (kašel, bronchitida, rýma, chřipka a angína)
- má protizánětlivé účinky
- pomáhá rozpouštět usazený sekret a usnadňuje odkašlávání
- při léčbě zánětu močových cest zánětu močových cest, ledvin a onemocnění prostaty
- má uklidňující účinek
- doporučuje se při nervozitě a nespavosti
- ůžeme též přidávat do bylinných směsí na detoxikaci organismu a čištění krve

Prostředek usnadňující odkašlávání při různých onemocněních dýchacích cest, zejména u dětí. Mimo to má příznivý vliv i na trávení.

  1. Spolehvivé protuky proti zánětu

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Dříve se hluchavka používala také při menstruačních potížích, při některých gynekologických chorobách, při nespavosti a při chorobách močových cest jako slabě protizánětlivý a močopudný prostředek. Zevně se zápar používá k obkladům jako prokrvující prostředek se stahujícím účinkem při ekzémech, hemoroidech, análních trhlinách a zánětlivých nebo mokvavých ranách.

VNITŘNÍ UŽITÍ:

  • zánětech horních cest dýchacích
  • chronické bronchitidě
  • upravuje střevní činnost a reguluje stolici
  • při kataru průdušek
  • při zánětu močových cest
  • při kolice
  • při krvotoku
  • při úplavici
  • v případech bušení srdce
  • při zastavené menstruaci
  • čistí krev

 Hluchavka

HLUCHAVKA NACHOVÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírají se květy bez kalichů od května do září, a to pouze za suchého počasí. Květy se nesmějí pomačkat a zapařit, jinak rychle zhnědnou. Musí se co nejrychleji sušit. Bílé květní koruny se vytrhávají za suchého počasí nejlépe kolem 12. hodiny. Suší se pokud možno rychle a ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá překročit 35 ° C. Snadno vlhne a hnědne a tím se stává bezcennou, proto se doporučuje po přirozeném sušení ještě krátké zahřátí umělou teplotou. Droga je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť.


„Lék je špatný, když ničí něco přírodního.“
Publilius Syrus