PÝR PLAZIVÝ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Elytrigia repens
• Slovenský název: Pýr plazivý
• Ostatní názvy: věchtoví, psí tráva, polní planá pšenice, plazivka, pejří, pejr, travní koření
• Rozšíření: roste v rámci celé Evropy, v Íránu a na Sibiři na rumištích, loukách a pustých místech
• Léčivé látky: inositol, minerální soli (hlavně draselné), sacharidy, sliz, silice s agropyrenem, kyselinu křemičitou, polyfruktózu, inulín, triticin, saponiny, enzym mesoinosit a jiné látky
• Využití: čistí organismus, působí močopudně, podporuje trávení, posiluje organismus, působí proti revmatismu, příznivě působí a ovlivňuje kožní choroby a přispívá k detoxikaci jater, účinný lék při dně a revma
PÝR PLAZIVÝ - POPIS ROSTLINY:
Pýr plazivý je plevelná rostlina s plazivým, dílkovaným oddenkem, silným asi 2 až 3 mm. Z oddenkových uzlinek, kterými jsou spojeny jednotlivé díly, vyrůstají přímá stébla s mnoha kolénky. Plodem je světle hnědá obilka. Květe v červnu a červenci. Pýr je běžná plevelní rostlina luk, zahrádek, polí, hojná i na pustých místech a v příkopech.
PÝR PLAZIVÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- velice účinným močopudným a odvodňovacím prostředkem
- všeobecně prospívá a zvyšuje naší obranyschopnost
- hrají stěžejní roli při artritických potížích a při dně
- doporučuje se i při diabetes, měl by totiž snižovat i hladinu krevního cukru
- snižuje hladinu cholesterolu
Působí jako výrazné antirevmatikum, zlepšuje hospodaření organismu s inzulínem, a tím příznivě ovlivňuje mírnější formy cukrovky. Ovlivňuje celkem spolehlivě kožní choroby, především jako důsledky metabolických poruch. Je vhodný k léčbě potravinových otrav, protože přispívá k detoxikaci jater a k obnovení jaterního parenchymu. Je také vynikajícím prostředkem pro urychlování rekonvalescence osob léčených antibiotiky nebo jinými chemoterapeutiky.
-
Detoxikace účinně a efektivně
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
PÝR PLAZIVÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Předmětem sběru pýru plazivého je oddenek, sbíraný zpravidla v září a říjnu, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne, ale můžeme jej sbírat i na jaře. Postranní kořínky by droga neměla obsahovat. Sušíme co nejrychleji, buď na sluníčku nebo umělým teplem. Sušená droga je velmi hygroskopická, a proto ji musíme skladovat v hermeticky uzavřených nádobách a občas ji přesušit.
"Raději chci být zdravý, než bohatý."
Marcus Tullius Cicero