Yacon

YACON

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Yacon

Latinský název: Smallanthus sonchifolius
Slovenský název: Yacon
Ostatní názvy: Jakon, zemní jablko, taraca, jicama
Rozšíření: východní svahy And od Kolumbie až po severní Argentinu
Léčivé látky: polysacharid inulin, polyfenoly, vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo, sodík,vitamíny B1, B2, C
Využití: při zánětech močového měchýře, ledvin a jater a také jako přírodní prostředek proti cukrovce

YACON - POPIS ROSTLINY 

Yacon je vytrvalá rostlina z čeledi Asteraceae, rostoucí do výšky 1,5 - 3m. Má tmavě zelené, celeru podobné listy, pokryté chmýřím. Květy jsou malé, nenápadné, žluté barvy. Jednotlivá rostlina vytváří pod zemí 4 až 20 masitých hlíz. Dužnina hlíz obsahuje velké množství vody, je slabě nažloutlá a velmi křehká, se sladkou, slabě pryskyřičnou chutí.

  1. Peru - zázračný a moderní Yacon

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Domovem Yakonu jsou východní svahy And od Kolumbie až po severní Argentinu. Je velmi dobře přizpůsobena sezónním cyklům sucha či chladna. Vyskytuje se ve výškách od 900-2700 m.n.m (Andy). Bylina je velmi citlivá na mráz.

Cosmos YaconYacon Cosmo Medicinal

YACON - LÉČIVÉ ÚČINKY

Užívá se zejména při:

  • podporě léčby cukrovky
  • očistě organizmu (toxické látky, volné radikály)
  • ochraně jater
  • vysokém krevním tlaku zánětlivých onemocněních: močového měchýře a ledvin, jater, kloubů a střev
  • otylosti
  • zácpách
  • nespavosti
  • trávicích problémech
  • arterioskleróze
  • vysoké hladině cholesterolu a triglyceridů
  • obnově bakteriální flóry po léčbě antibiotiky.

Mimořádné vlastnosti Yaconu mohou využít nejen diabetici, ale i osoby s jinými chorobami. Rostlina zpomaluje procesy stárnutí, mimo jiné i viditelné efekty stárnutí pokožky. Může způsobit, že se budeme nejen mladě cítit, ale i mladě vypadat.

Protože Yacon obsahuje hlavně FOS, sirup z něj je nízkokalorický a je výborným sladilem pro diabetiky a dietní stravování. Je rovněž dokonalým prostředkem snižujícím chuť k jídlu. Díky vlastnostem snižujícím hladinu tuků pomáhá Yacon při otylosti a redukčních dietách. Všechny tyto vlastnosti způsobily, že popularita této rostliny ve světě velice rychle roste.

A tak tedy Yacon (podobně jako Maka a Vilcacora), je rostlinou která prodělává závratnou mezinárodní kariéru. Mimo Jižní Ameriku se již široce pěstuje v Japonsku, na Novém Zélandu, Tajvanu i v USA. Pomalu se začíná objevovat i v Evropě.

YACON - PĚSTOVÁNÍ

Ve středoevropském klimatu lze pěstovat Yacon pouze jako jednoletou bylinu. Je velmi citlivý na mráz, je tedy možné ho pěstovat na poli pouze od poloviny května do příchodu prvních podzimních mrazíků. V jihoamerické domovině však patří mezi vytrvalé rostliny.

Yacon

Pěstování je podobné jako u brambor s rozdílem, že yacon nesnese čerstvě hnojenou půdu. Pro svůj růst potřebuje hodně prostoru, hlízy dosahují velikosti až 80 cm. Yacon vysazujeme v polovině května a sklízíme v září před prvními mrazíky. Při sklízení dáváme pozor na manipulaci, hlízy jsou velmi křehké, tak abychom je před dalším skladováním zbytečně nepoškodili. Po roztřídění skladujeme hlízy v suchu a temnu při teplotě 8 - 10 °C.

YACON - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

V místech výskytu se Yacon pěstuje pro chutné a sladké hlízy. Listy Yaconu mají svoje nezastupitelné místo v systému tradiční etnické medicíny. Jsou využívány od nepaměti. 


"Denně děláme jednu ze dvou věcí: Buď upevňujeme své zdraví, nebo podporujeme nemoc."
Adelle Davisová