Fenykl

 

FENYKL OBECNÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Fenykl obecný
Latinský název: Foeniculum vulgare
Slovenský název: Fenikel obyčajný
Ostatní názvy: funcha, vlašský kopr, italský kopr, úkrop, fenykl hořký, fenykl sladký, římský kopr, sladký kopr, chlebové koření
Rozšíření: původem ze Středomoří, nyní v mnoha dalších zemích, v ČR zplaňuje, zejména v teplejších oblastech
Léčivé látky: silice s terpentýny (anethol, fenchon, estragon, feniculin, pinen aj.) a dále pryskyřice, hořčiny, saponiny, stigmasterol, nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy (kvercetin, isokverecetin) rutin, kumaríny, vitaminy A, B, C a E a četné stopové prvky
Využití: působí proti nadýmání, močopudný vliv, ulehčuje odkašlávání, antimikrobiální aktivita, uvolňuje křeče trávicího traktu, léčba nachlazení a kašle, při očních zánětech, zvýšení tvorby mateřského mléka

 

FENYKL OBECNÝ - POPIS ROSTLINY: 

Fenykl obecný je víceletá léčivá rostlina, planě rostoucí ve středomoří, která se v Česku vyskytuje v oblasti jižní Moravy. Využívají se jak listy, tak plody. Fenykl je podobný kopru – plodem je dvounažka s protáhlými až 1 cm dlouhými nažkami. Mají zelenavou až světlehnědou barvu. Charakteristická je pro ně vůně a lehce štiplavá, nasládlá chuť.
Fenykl obecný patří do jedné rodiny s kmínem, anýzem, koprem, koriandrem, celerem, petrželí, libečkem, kerblíkem, tedy do skupiny rostlin, které mají široké užití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. První záznamy o užívání této byliny k léčení i v kulinářství pocházejí už z doby starověku, používali ho ve staré Číně, Indii, Orientu a v oblastí Středomoří.
Fenykl je stará kulturní rostlina, která se hojně pěstovala ve starověku. U nás se pro léčivé užití pouze pěstuje v teplých oblastech, může však snadno zplanět. Divoce rostoucí rostliny lze najít v jižní Evropě. V Austrálii se stal invazivním plevelem. Roste všude tam, kde je dlouhé, suché, teplé léto.
Fenykl obsahuje silici (1 - 6 %) v závislosti na odrůdě hořké nebo sladké a místě pěstování. Hlavními obsahovými látkami silice jsou trans-anethol (50 - 75%), fenchon (12 - 33%) a estragol (2 - 5%). Hořkou chuť způsobuje fenchon a sladkou anethol. Dále plod obsahuje fenylkarbonové kyseliny (chlorogenová, kávová), kumariny, furokumariny, flavonoidy (kempferol, kvercetin), mastný olej a pentacyklické triterpeny.

FENYKL OBECNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Pozitní vlastnosti fenyklu:

Odstraňuje zácpu a uvolňuje bolestivé křeče žaludku;
Léčí překyselený žaludek;
• Působí proti ztrátě chuti k jídlu;
Má močopudný a detoxikační účinek (součást diet, protože fenykl na sebe váže tuky a tělo zbavuje toxinů);
Zmírňuje zánětlivé procesy probíhající v organismu;
• Léčí oční záněty a tzv. syndrom unavených očí (výplach fenyklovým odvarem);
• Pozitivně ovlivňuje dýchací systém – lze jej využít při nachlazení a jako prostředek ke zlepšení vykašlávání;
Hubí blechy a vši, svrab (venkovní použití);
Je považován za afrodiaziakum – zvyšuje sexuální apetit.

Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Jedinečné produkty s fenyklem na jednom místě

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

Silice, zejména její hlavní složka anethol, má antimikrobiální a hlen produkující účinky. Silice, spolu s některými dalšími obsahovými látkami (např. flavonoidy, kumariny), působí zejména jako mírný protikřečový prostředek (hlavně u dětí) při mírných žaludečních obtížích, provázených nadýmáním, pocitem plnosti a křečemi. Účinkuje příznivě při povrchových zánětech horních cest dýchacích. Mírný protizánětlivý účinek fenyklu je vyvolán pentacyklickými triterpeny, flavonoidy a fenylkarbonovými kyselinami.
Látky obsažené v semenech působí lehce močopudně, čímž pomáhají s odvodňováním a čistěním organismu. Mají také příznivý vliv na játra a ledviny, čistí je, a tím zlepšují jejich funkci.

FENYKL OBECNÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Semena lze sehnat v každém dobrém zahradnictví. Pozor na záměnu s bulvovýrn fenyklem", který se pěstuje jako kořenová zelenina. Semena fenyklu se někdy v květnu, červnu sázejí do humózní, dostatečně vápenaté půdy. Fenykl vyžaduje teplé, slunné stanoviště, chráněné před větrem. Během sucha dobře zalévat. Malé sazeničky zavčas přesadit. Fenykl nemá růst v přílišné blízkosti kopru.

FENYKL OBECNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírají se hlavně plody - semena, a to druhým rokem až 2-3krát během sezony. Zralé trsy plodů odstřihneme a dáme sušit nad papír nebo do sáčků, abychom zachytili semena.
Vrchní část nati s okolíky necháváme dozrát zavěšené a sušíme vždy ve stínu, během sušení dostatečně větráme nebo prohazujeme na plachtách. Po uschnutí se nažky tj. vlastní plody snadno vydrolují. Třídíme zbytky okolíku nebo nezralé plody.  Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 35 °C, jinak by se ztrácela silice.
Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží plod fenyklu i extrakty nejméně 2 roky.

FENYKL OBECNÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

Užívá se především plod. K okamžité spotřebě se dají použít i listy. Občas se používá i kořen. Sušené stonky mají použití v provensálské kuchyni. Měkké listy a vrcholky se používají k ochucení salátu a jídel. Jsou výborné na balkánské a řecké sýry. Slouží jako přísada do polévek, omáček, rybích jídel. Fenykl má samozřejmě své upotřebení i v cukrářství i pekařství. Taktéž lze jeho aroma najít v nejrůznějších likérech.


„Dlouho trvající utrpení unaví nejen nemocného, ale i soucit druhých. “