KOMONICE LÉKAŘSKÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Melilotus officinalis
• Slovenský název: Komonica lekárska
• Ostatní názvy: komínek, blúd, bucharský jetel, kameníček, žlutý komínek, kominice, konika, koňský jetel (koně ji na pastvě vyhledávají), medový jetel, oubytné koření, svatojánská kadeř, uherský jetel, včelí bylina, kadeř sv. Jana
• Rozšíření: roste na stráních, podél cest, na loukách a kamenitých místech, na slunných či mírně zastíněných stanovištích, preferuje půdy středně těžké až lehké, u nás od nížin po podhorské oblasti
• Léčivé látky: kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy
• Využití: proti vředům, otokům, artritidě a revmatismu, při bolestech hlavy, tlumí činnost hladkých svalů, při závratích a nespavosti, snižuje srážlivost krve, antisklerotický účinek, snižuje vysoký krevní tlak
KOMONICE LÉKAŘSKÁ - POPIS ROSTLINY:
Komonice lékařská je statná dvouletá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae). Její účinné látky jsou soustředěny v kvetoucí nati. Komonice lékařská (Melilotus officinalis) je jedno až dvouletá bylina dosahující výšky až 150cm. Na pěstování je velice nenáročná, neboť roste na všech typech půd a to i na těch málo úrodných až neúrodných. Plodina dobře snáší nízké teploty a sucho, naopak přemokřená stanoviště jí nedělají dobře. Komonice kvete drobnými žlutými kvítky, plodem jsou hnědošedé lusky s jedním až dvěma semeny.
V ČR se komonice vyskytuje od nížin do podhorských oblastí na většině území, ve vyšších polohách jen vzácně a přechodně. Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, na jihu Španělska a Řecka jen roztroušeně nebo zcela chybí, na východě přes Malou Asii, severní Írán, Afghánistán, Střední Asii až po jihozápadní Sibiř a Čínu a snad i Pákistán. Zavlečena do Severní Ameriky a Austrálie.
Komonice lékařská je velmi silná bylina, proto je nesmírně důležité dbát na správné dávkování. Doporučuje se užívat menší množství, protože při nesprávném nebo nadměrném dávkování může vyvolat bolení hlavy, závratě a ospalost.
KOMONICE LÉKAŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- Snižuje srážlivost krve.
- Pomáhá při trombózách.
- Zlepšuje prokrvení mozku.
- Tlumí činnost hladkých svalů.
- Příznivě působí proti bronchitidě.
- Pomáhá při střevních potížích
- Pomáhá při potížích s močením.
- Pomáhá při nespavosti.
- Snižuje tlak.
- Má protizánětlivé účinky.
- Působí proti vředům, otokům, revmatismu, artritidě.
- Zmírňuje bolesti hlavy.
Používá se převážně při léčbě nespavosti a při zvýšeném krevním tlaku. V léčitelství je droga z této byliny doporučována jako protizánětlivě působící látky a venotonikum při chronické žilní insuficienci, bolestech nohou, pocitu těžkých nohou, nočních křečích a svědění. Používá se také jako prevence tromboflebitidy (zánětlivé onemocnění žil s tvorbou nástěnné krevní sraženiny - trombu, ucpávající žilní průsvit), posttrombotických syndromů, při hemeroidech a městnání lymfy.
-
Účinná léčba artritidy a revma - přírodně
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Zevně se používá na vymknutí, otoky, modřiny, proleženiny, krevní podlitiny, křečové žíly a postraumatické záněty. Tato léčivá rostlina má i diuretické účinky, klinické studie u ní nebyly prováděny. V tradičním lidovém léčitelství se dále komonice například používala při bolestech hlavy či uší.
KOMONICE LÉKAŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:
Komonice je skromná a nenáročná pícnina, rostoucí na všech typech půd. Lze ji úspěšně pěstovat na půdách málo úrodných, zejména písčitých, roste i na půdách neplodných, kde je ji mono se zdarem využívat jako plodiny rekultivační.
KOMONICE LÉKAŘSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Kvetoucí vrcholky se usuší a používají ve formě nálevu nebo extraktu.
„Zdraví nad bohatství."