Tea tree

TEA TREE

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kajeput střídavolistý
Latinský název: Melaleuca alternifolia
Slovenský název: Kajeput striedavolistý
Ostatní názvy: tea tree, T-tree, čajovníkový strom
Rozšíření: roste na severovýchodním pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii
Léčivé látky: téměř padesát organických sloučenin, silice s vysokým obsahem cienolu a tetraterpenu terpinenu, eskviterpeny a jejich alkoholy, cymon, pineny a další látky
Využití: přírodní antiseptikum, léčí spáleniny a hmyzí bodnutí, nejrůznější podráždění kůže, je neocenitelné při vaginálních infekcích, plísňových onemocněních nohou, artritických bolestech, bolestech svalů a křečích, při zanícených dásních, při paradontóze i při léčbě aftů i bércových vředů

TEA TREE - POPIS ROSTLINY: 

Kajeput, známý také jako čajový strom (Tea tree) je příbuzný myrtám a eukalyptům. Kajeput střídavolistý je stálezelený keř dorůstající až 5 metrů. Kvete na jaře a v létě bílými květy. Listy jsou dlouhé 2 - 5 cm a voní po citrusech.
Kajeput střídavolistý původně pochází z vlhkých oblastí jihovýchodní Austrálie - roste v bažinatých územích australského Nového Jižního Walesu, ale dnes se pěstuje takřka po celém světě. Strom je velmi odolný a houževnatý díky svému hluboko uloženému kořenovému systému. Stačí malý kousek kořene ponechaný v zemi a ten brzy znovu vyraší. O tom se na vlastní kůži přesvědčili australští osadníci a farmáři, pro které Melaleuca představoval téměř nezdolnou překážku při jejich plánech na rozšiřování pastvin dobytka.
Tea tree oil je získaná silice, ve které jsou obsaženy monoterpeny a sesquiterpeny jako jsou pinen, cymen, cadinen a cineol.

TEA TREE - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Tea tree oil je jedním z nejúčinnějších antiseptických, baktericidních a fungicidních prostředků. Pomáhá dezinfikovat a léčit kožní potíže a úrazy, jako jsou drobné rány, spáleniny, bodnutí hmyzem, plísně, bradavice, ekzémy a výborně se hodí i při léčbě akné. Vykloktání pár kapek tea tree oleje rozpuštěných ve vodě pomáhá při aftech, zubním kameni, krvácení dásní nebo při zápachu z úst. Inhalování vody s rozpuštěným tea tree olejem pomáhá proti kašli, rýmě a proti ucpaným dýchacím cestám.

  1. JUSTTEATREEKREM JUSTTEATREEKREM01

    JUSTTEATREEOLEJNANUKA JUSTTEATREEOLEJNANUKA01

Tea tree oil dokáže ničit bakterie, plísně, kvasinky, dokonce se osvědčuje i proti potížím virového původu. Olej působí protizánětlivě, lehce znecitlivuje pokožku a využívá se i jeho repelentních účinků. Roli lékarničky v lahvičce plní už několik generací. Je účinný a přitom neubližuje. Nedráždí pokožku ani nepoškozuje buňky tkání; nebyly zaznamenány alergické reakce. Tea Tree Oil příznivě podporuje hojení drobných poraněním popálenin, plísňových onemocnění (kůže, nehtů a při vaginálních infekcích), léčení zánětů nosohltanu, bolestí v krku i paradentózy. Ošetřit s ním můžeme i afty, opary nebo místa poštípaná hmyzem.

Léčivé produkty s tea tree

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.


ZPŮSOB VYUŽITÍ:
Bodnutí hmyzem - zlehka potřete čistým olejem.
Ucpaný nos nebo dutiny - do inhalační lázně přidejte 5 kapek čistého Tea Tree Oil. Opatrně inhalujte.
Bolení v krku - do hrnku s teplou vodou přidejte 10 kapek oleje na čtvrt litru vody a kloktejte dva- až třikrát denně.
Vřídky v ústech, opary - třikrát denně zlehka nanášejte čistý Tea Tree Oil.
Bolesti ve svalech - olejem masírujte bolestivé oblasti. Asi 10 kapek oleje si můžete přidat i do horké koupele.
Řezné ranky, odřeniny - olej zlehka naneste.
Dermatomykózy - plísňová onemocnění většinou po použití oleje nebo mléka s TTO ustupují.
Lehké popáleniny - postižené místo co nejdříve zchlaďte pod tekoucí pitnou vodou, pak aplikujte olej.
Bolavé dásně - přidejte 3-5 kapek Tea Tree Oil do vody a používejte jako ústní vodu.
Po holení a depilaci se používá pleťová voda s obsahem TTO.

JUSTTEATREESAMPON JUSTTEATREESAMPON01

TEA TREE - PĚSTOVÁNÍ:

Pro výsev drobných semen kajeputu střídavolistého je nejvhodnějším obdobím počátek jara, ale začít můžete i v létě. Co se týče substrátu, má tato rostlina raději kyselejší půdu. Ideální je klasická květinová zemina s příměsí rašeliny. Semena vyklíčí zpravidla do dvou týdnů. Mladé rostlinky potřebují rozsadit a to zhruba za šest až osm týdnů po vyklíčení. To je ideální doba, kdy jsou již dost silné a zvládnou změnu prostředí. Dopřejte jim hned více místa, květináč pro jednu sazenici by měl mít tak 10 - ­15 cm v průměru. Kajeput docela rychle přirůstá, takže je lepší zvolit rovnou větší nádobu, aby nebylo nutné jeho brzké opětovné přesazení.

Tea tree

Kajeput má rád hodně světla, takže je nejlepší ho umístit na slunné stanoviště, může být ale i polostín. Přes léto můžete rostlinu pěstovat venku, dokonce jí takové letní slunění velmi prospívá. Teploty by ale neměly ani přes noc klesat moc nízko, ideálně by se měly držet nad 17°C. Důležitá je ale pravidelná častá zálivka, která udrží substrát pořád vlhký. Na sklonku léta až začátkem podzimu, kdy začnou hrozit mrazíky, je třeba kajeput přemístit do vnitřních prostor. Ale nemělo by jít o hodně vytápěnou místnost, přes zimu rostlině prospěje o něco chladnější klima. Ideální je například zimní zahrada nebo málo vytápěná chodba.

TEA TREE - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Poptávka po unikátním oleji stále roste. Není proto možné olej získávat nahodile volně v přírodě. Dnes se už zpracovává výhradně ze stromů rostoucích na plantážích. Neničí se tak příroda a zároveň je k dispozici surovina, která zajišťuje skutečně kvalitní esenciálí olej. Semínka se získávají většinou ve volné přírodě z odolných a geneticky prověřených stromů. Z jednoho stromu je možné získat osivo na celou plochu plantáže. Lístky a mladé větévky se sbírají mezi červencem a říjnem.

„Zdraví je nejdůležitější kvalita těla."
Aristoteles