Tykev

TYKEV OBECNÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH

Český název: Tykev obecná
Latinský název: Cucurbita pepo
Slovenský název: Tekvica obyčajná
Ostatní názvy: dýně, turek, tykev turek, pluch, tykev olejná, tykev špagetová
Rozšíření: původem ze Severní Ameriky a Mexika, odtud rozšíření do celého světa
Léčivé látky: beta karoten, vitamíny C, D, E a z vitamínů skupiny B pyridoxin, cyanocobalamin, thiamin, riboflavin a niacin, zminerálů obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek či mangan
Využití: podporují trávení, mají projímavé účinky a napomáhají od problému s močovými cestami, protizánětlivé účinky
 

TYKEV OBECNÁ - POPIS ROSTLINY

Tykev je jednoletá léčivá rostlina, která se pěstuje kvůli svému plodu. Její lodyha, se plazí až do délky 10 m. Má obrovské petičetné chlupaté listy. Ze žlutooranžových květů vyrůstá obrovský plod, kulatá či podlouhlá bobule s mnoha plochými semeny.

  1. Pro Váš žaludek to nejlepší - zázraky přírody

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Tykev pochází ze Střední a Jižní (tropické a subtropické) Ameriky a její pěstování sahá do doby 4500 let př.n.l. Je známo více než 25 druhů tykve pocházejících z prehistorických časů. V 15. století se tykve rozšířily do Asie a v evropských zahradách se začaly objevovat v 16. století. Tykve v asijských oblastech zdomácněly natolik, že se Asie stala hlavní oblastí pěstování a šlechtění tykví. Jde zejména o Turecko, Čínu a Japonsko. Dýně jsou dnes jednou z hlavních složek africké a orientální kuchyně.

Energy RevitaeEnergy Revitae

DUŽINA

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík (je prevencí proti mnoha chronickým nemocem), draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten (má antioxidační účinky), alfa-karoten a lutein.

Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Obsah vlákniny velmi dobře působí na trávicí trakt, hlavně při vylučování toxinů z těla ven, posiluje tak imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, podporuje správnou funkci slinivky, působí močopudně, ulevuje chorobám ledvin, celkově regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu, dně a ateroskleróze.

DÝŇOVÁ SEMÍNKA

Dýňová semínka mají plochý, oválný tvar a oříškově nasládlou chuť, obsahují cca 38% oleje. Obsahují především zinek (pomáhá proti nemocem štítné žlázy a prostaty, hojí rány, vhodný pro posílení imunity), vitamín A, D, E a vitamíny skupiny B, dále minerály selen, draslík, vápník, fosfor (důležitý pro zdravé kosti a zuby), mangan, železo (důležité při tvorbě hemoglobinu-červených krvinek), hořčík, měď a vlákninu (je nestravitelná část rostlinné potravy, která na sebe váže toxické látky a tím urychluje jejich odchod z těla ven). Obsahuje i nerozpoznatelnou složku, která usmrcuje tasemnice a škrkavky. Jsou také zdrojem nenasycených mastných kyselin (snižují cholesterol, vysoký krevní tlak i riziko infarktu).

DÝŇOVÝ OLEJ

Čistý dýňový olej má velmi dobrý vliv na krevní zásobení mozku, zpomaluje kornatění cév, snižuje riziko infarktu myokardu a působí protizánětlivě. Jeho užívání rovněž zmírňuje močové infekce, kožní neduhy, alergie, astma, urychluje průběh nemocí i následnou rekonvalescenci, působí příznivě na trávicí ústrojí. Vědecké výzkumy potvrdily, že pravidelná konzumace dýňového oleje je i výbornou protinádorovou prevencí.

Dýňový olej se vyrábí lisováním pražených, loupaných dýňových semen. Olej z dýňových semínek je lisován za studena a patří do kategorie olejů nejvyšší kvality. Dýňový olej má intenzivní ořechovou chuť a je bohatý na mastné kyseliny, je tedy vhodný k dochucení salátů.

TYKEV OBECNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY

Léčivé účinky tykve:

  • působí močopudně, ulevuje při onemocnění ledvin a prostaty
  • podporuje trávení
  • odstraňuje škodlivé látky ze střev
  • snižuje hladinu tuků v krvi
  • posiluje imunitní systém
  • zklidňuje nervy
  • podporuje činnost srdce
  • má blahodárný vliv na zrak, pleť, zuby a vlasy
  • odvodňuje

Tykev je odpradávna doporučována na podporu trávení, jako šetrné projímadlo a hlístopudný lék. Tyto její vlastnosti prokázaly nejrůznéjší výzkumy. Stopové prvky obsažené v této rostlině navíc mohou působit protizánětlivě. Tykev je vynikající hlístopudný lék pro děti, neboť není ani v nejmenším toxický, takže při jeho použití nic neriskujeme. Steroly tykve brání fixaci látky vyvolávající záněty prostaty.

Tykev je doporučována v nejrůznějších farmakologických formách na léčbu zácpy a jako účinný prostředek proti parazitům, především proti tasemnici. Je předepisována zároveň jako podpůrná léčba prostaty a potíži s močením.

Dýně výrazně posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, podporuje správou funkci slinivky, působí močopudně, ulevuje chorobám ledvin, detoxikuje organismus, celkově regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu a dně.

Tykev obecná

TYKEV OBECNÁ - PĚSTOVÁNÍ

Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe - podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů. V polovině května můžete sazeničky přesadit do záhonů. Pokud ještě hrozí mrazíky, přikryjte rostlinky slámou, aby neumrzly. Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat.

TYKEV OBECNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

 Dýně sklízíme na začátku či v polovině podzimu, ještě před prvními mrazíky, když je slupka tvrdá a matná, a na stonku se tvoří praskliny. Dýním ponecháme alespoň pět centimetrů dlouhou stopku, což dopomůže k tomu, že se nebudou tak rychle kazit, protože rána po ulomení stopky bývá nejčastější cestou průniku infekce do plodu. Po sklizni dýně necháme několik dní dosušit na sluníčku nebo u kamen (teplota však nesmí přesáhnout 30 °C) a necháme vytvrdnout slupku, tím prodloužíme jejich trvanlivost.

Kámen úrazu je po vypěstování a sklizni dýně také její skladování. V tomto bodě dělá chybu i spoustu zkušených zahrádkářů, kteří se pak musí s velkou částí úrody rozloučit. Při vybírání místa, kam plánujete dýni uložit, je třeba dodržet několik důležitých zásad. Dýni vyhovuje chlad, ale v žádném případě nemůže být skladována ve vlhku. Proto si dobře rozmyslete, jestli můžete využít sklep nebo raději ještě sušší místo. Pokud máte ve sklepě problémy s plísní a vlhkostí, najděte pro dýni raději lepší prostory.

Stopku neodtrhávejte, ale nechte ji zaschnout a odstraňte ji až těsně před použitím. Pokud chcete vyzkoušet jiný způsob skladování, můžete jednotlivé plátky dýně nasušit, a tím ji uchovat pro pozdější použití. Pokud chcete z dýně dělat například oblíbenou polévku, můžete ji před usušením klidně i nastrouhat. Uchovávat můžete samozřejmě i semena, buď je zkuste upravit jako potravinu nebo si je můžete schovat a následující rok zasadit.

„Dobrota je duši totéž, co zdraví tělu: máš-li ji, nepozoruješ ji.“