ZÁZVOR
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Zingiber officinale
• Slovenský název: Ďumbier
• Ostatní názvy: ďumbíř, zázvorovník, zázvorové rotule
• Rozšíření: původem s největší pravděpodobností z Číny a Indie, odkud se rozšířil do Středozemí a na africký kontinent
• Léčivé látky: vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo, gingerol
• Využití: potlačuje pálení žáhy, podporuje trávení, prevence proti rýmě a chřipce, napomáhá při nevolnosti, posiluje organismus, uvolňuje ztuhlé svaly, stimuluje krevní oběh, afrodiziakum
ZÁZVOR - POPIS ROSTLINY
Zázvor obecný je půldruhého metru vysoká rostlina se žlutými květy, která se pěstuje pro dužnaté, hlízovité ztlustlé oddenky, které bývají až 10cm dlouhé. Oddenky zázvoru mají příjemnou a intenzivní pikantní chuť s nádechem exotiky.
-
Léčivé produkty se zázvorem - vyzkoušejte
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Zázvor, proslulý svými schopnostmi uklidnit žaludeční obtíže, pochází z Indie a Číny, ale i z Jamajky a jiných tropických oblastí. Zázvor je trvalka teplého podnebí je blízce příbuzná s kurkumou a kardamomem a její kořeny se používají v kuchyni i k lékařským účelům. Domovem zázvoru jsou exotické země zejména Čína a Indie, avšak i Evropanům jsou jeho pozitivní účinky známy již po celé staletí.
ZÁZVOR - LÉČIVÉ ÚČINKY
Zázvor působí především v zažívacím ústrojí, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny. Proto je někdy podáván místo léků potlačujících nevolnost s necením na zvracení, které mohou ovlivnit centrální nervový systém a působit ospalost.
Protizánětlivé a analgetické účinky zázvoru mohou pomáhat utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. S úspěchem se používá při kinetózách (cestovní nevolnosti) a těhotenských nevolnostech (jen v malém množství).
ZÁZVOR - PĚSTOVÁNÍ
ZÁZVOR - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ
Užívanou částí zázvoru je rozvětvený, dužnatý oddenek. Používá se čerstvý-jemně nastrouhaný, nebo sušený, také se nakládá, kanduje (pak je z něj výborný pamlsek).
"Denně děláme jednu ze dvou věcí: Buď upevňujeme své zdraví, nebo podporujeme nemoc."
Adelle Davisová