Caigua

CAIGUA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Caigua
Latinský název: Cyclanthera pedata
Ostatní názvy: caygua, caihua, cayhua, achojcha, quishiu, achocha nebo achoccha
Rozšíření: Peru
Léčivé látky: minerální látky, pektiny, vlákninu, bílkoviny, uhlovodany a tukové složky, kyselina galakturonová, priskyřice, vitámíny B, C
Využití: pozitivní vliv na metabolismus tuků, snižuje hladinu cholesterolu, prevence arteriosklerozy, podporuje léčbu cukrovky'
 

CAIGUA1  ACHIOTE1


CAIGUA - POPIS ROSTLINY: 

Obdivuhodná bylinka z oblasti Peru. Jedná se o prastarou rostlinu, která miluje teplé a vlhké klima. Silně rozvětvená popínavá rostlina s dlouhými listy, které mohou dorůstat až 5-ti metrů. V nažloutlých květech nalezneme zploštělé plody, které svým tvarem připomínají okurky. Mohou být dlouhé až 20 cm. Povrch plodů je pokryt jemnými trny.

  1. Caigua - tajemství Peru

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.


Rostlina je oboupohlavní, tedy nejdřív se objeví počátkem července samčí plody a o něco později samičí, ze kterých jsou pak očekávané okurčičky.

 Caigua

CAIGUA - LÉČIVÉ ÚČINKY 

Díky široké škále účinných látek působí při:
- snižování hladiny cholesterolu
- prevenci arteriosklerozy
-
předcházení srdečním a oběhovým chorobám
- podporuje očistu tepen
- redukuje nadváhu

Plody rostliny obsahují rozličnou škálu minerálních látek, pektiny, vlákninu, bílkoviny, tukové složky, vitamín B a C, lipoproteiny, steroidní látky, pryskyřici, galakturonovou.
Léčivé účinky jsou potvrzeny mnoha výzkumy a odbornými testy renomovaných výzkumných zařízení.
Populární je plodina díky své specializaci na snižování hladiny cholesterolu. Substance plodů mají pozitivní vliv na metabolismus tuků a současně snižují hladinu LDL cholesterolu.
Díky svému působení je využívána k prevenci arteriosklerózy. Pomáhá předcházet srdečním a oběhovým chorobám.
Mimo tradiční poznatky podporuje rostlina čištění tepen, napomáhá při chorobách oběhu krve. Stejně tak i čistí krev a redukuje nadváhu.
Závěrem bych rád upozornil na léčbu roztroušené sklerózy a omlazování organismu.

CAIGUA - PĚSTOVÁNÍ:

Samotná rostlina se pěstuje nejen v Peru, ale taktéž na mnoha místech Jižní a Střední Ameriky. Jedná se o náročnou bylinku jak na půdu, tak klima. Nalézt ji můžeme ve výškách od 800 do 2500 metrů nad mořem.
Rostlina je oboupohlavní, tedy nejdřív se objeví počátkem července samčí plody a o něco později samičí, ze kterých jsou pak očekávané okurčičky.
Pokud byste ji chtěli pěstovat doma, doporučujeme využít foliovníku nebo v teple domova na okenním parapetu. Jedná se o bylinku náročnou nejen na živiny, ale taktéž na zálivku.
Pokud zasejeme na jaře, můžeme očekávat plody v období srpna až září. Vegetační doba rostlinky je dlouhá.

CAIGUA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ 

Sbírají se dozrálé plody. Prakticky celá rostlina je využitelná. Samotné plody se sklízí ještě nezralé, v chuti připomínají hrášek či fazolky. 

CAIGUA - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

V Peru jsou plody rostliny považovány za nízkokalorickou plodinu s vysokou zdravotní hodnotou. Plody zbavené semen se v Peru plní masitou nádivkou, obdobně jako papriky u nás. Mladé plody je pak možné nakládat do sladkokyselého láku stejně jako naše okurky.

1. Mletá semena
Užívají se nalačno. Napomáhají odstranit cizopasníky.

2. Odvar ze semen
Užívá se při snaze snížit krevní tlak.

3. Syrová šťáva
Syrová šťáva z plodů se užívá jako vnější obklad při zánětech uší.

4. Plody a listy
Působí protizánětlivě, přičemž se využívají jako obklady na infikovanou pokožku.

5. Vařené plody
Plody uvařené ve vodě napomáhají při cukrovce. Současně působí proti bolesti a protizánětlivě v případě onemocnění dýchacích cest.

6. Kořeny
Kořeny Achiote se využívají při čištění zubů.

7. Caigua sterilovaná ve sladkokyselém nálevu
SUROVINY:
1000 g mladých plodů
nálev Nova
ocet
vodu
kolečka cibule

POSTUP:
Plody očistíme a na sítu ještě promyjeme. Podle návodu na sáčku svaříme nálev na zavařování. Do zavařovacích sklenic položíme na dno kolečka cibule, navrstvíme celé plody a zalijeme nálevem. Víčka uzavřeme. Sterilujeme při 85 °C asi dvacet minut.

8. Špenát z listů caigua
SUROVINY:
Mladé listy spaříme vařící vodou a nahrubo nasekáme. Orestujeme cibuli a česnek, přidáme nasekané spařené listy ačokči, ochutíme solí, podlijeme vývarem nebo vodou a dusíme 10 až 15 minut.

„Knihy o zdraví čtěte pozorně, mohli byste zemřít na tiskovou chybu.“