Devětsil

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ - ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Devětsil lékařský
Latinský název: Petasites hybridus
Slovenský název: Deväťsil hybridný
Ostatní názvy: koňské kopyto, butterbur, lopušice, lopuch
Rozšíření: nalezneme ji v horských a podhorských oblastech, zejména ve střední a jižní Evropě, okrajově pak v západní a severní Asii a to v lužních lesích, v okolí pramenišť a na kamenitých půdách
Léčivé látky: silice, hořčiny, třísloviny, isopetasol, petasin, fenol, cholin, inulin, kyselina Angelikou, minerální soli (v květu pak kyselina tanová, dextrin)
Využití: křeče horních cest dýchacích, tiší kašel, horečku, problémy s močením, křeče žaludku

 

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Jedná se o vytrvalou bylinu, která dosahuje výšky až 130 cm za plodu a přibližně 15 – 35 cm výšky za květu. Květy jsou uspořádány v hustých, hroznovitě uspořádaných úborech. Barva květů je lehce narůžovělá až růžovo-fialová. Samčí květy jsou až dvojnásobně větší než samičí. Listy s tvarem okrouhlého srdce se objevují až po odkvětu. Teprve poté vyraší tolik známé lopuchové listy.
Bylina kvete v období od března do konce května. Nalezneme ji v horských a podhorských oblastech, zejména ve střední a jižní Evropě, okrajově pak v západní a severní Asii a to v lužních lesích, v okolí pramenišť a na kamenitých půdách. Neméně důležitá je vlhká půda.
Za prapůvodní místo výskytu je považována střední a jižní Evropa, bližší specifikace bohužel není možná.
Své latinské jméno si zasloužila díky svým širokým listům „petasos“, což v překladu znamená široký klobouk.
Mimo devětsil lékařský, na který narazíme na celém území naší země se v horských oblastech vyskytuje devětsil bílý a na zahradách pak taktéž devětsil japonský.

  1. Léčba kašle s devětsilem - rychle a účinně

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky devětsilu jsou široké:
- při křečích v trávicím ústrojí
- při zácpě
- snižuje horečku
- při chorobách močového ústrojí
- na revma a na dnu
- při výronech, odřeninách, špatně se hojících ranách
- na křečové žíly

Léčivé účinky bylinky jsou známé již po staletí. Již v 16. století se užíval rozemletý prášek ze sušených bylinek ve spojení s vínem proti parazitům, ke stimulaci menstruace a často byl spojován jako účinný lék proti moru.
Vzhledem k obsahu účinných látek se jedná o velmi léčivou bylinku. Měli bychom se zejména zmínit o látkách v podobě silice, hořčin, tříslovin, isopetasolu, petasinu, fenolu, cholinu, inulinu, kyseliny angelikové a minerálních solí (v květu pak kyselina tanová, dextrin)
Samotná bylinka působí protikřečově a to při obtížích horních cest dýchacích, dále pak při křečích žaludku a žlučníku. Velmi účinně tiší kašel, napomáhá látkové výměně. Často je spojován s úlevou od bolesti v případě kloubů, výronů a odřenin.
V případě užití čerstvých listů je využita při odřeninách a spáleninách v podobě obkladů.
Vzhledem k tomu, že droga nemá žádné vedlejší účinky, je možné doporučit užívání i pro děti. Nicméně se nedoporučuje užívat dlouhodobě či pro těhotné nebo kojící matky.
Poslední lékařské výzkumy potvrzují, že devětsil je vhodný pro léčbu alergií a to zejména senné rýmy i astma. Látky v něm obsažené blokují činnost histaminu, který je pachatelem vzniku alergické reakce.

 Devětsil


DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Při zájmu o pěstování této byliny je vhodné rozvrhnout si prostor velmi velkoryse. Po odkvětu se totiž promění v houští mohutných listů, tudíž jí dopřejte místo takové, které oceníte zarostlé bujným vzrůstem této bylinky. Jedná se o skromnou bylinku, tudíž stačí místo s dostatkem vláhy a jílovitá, případně i kamenitá půda.

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Důležitý pro své léčivé účinky je zejména oddenek, případně okrajově list či květ. Sběr oddenku probíhá nejčastěji brzy z jara. Při sběru listu není doba omezena, můžeme jej sbírat od jara do podzimu.
Zpracování probíhá sušením oddenku ve stínu při teplotě do 40°C.

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

Devětsil je bylinkou s řadou možností, jak využít jeho léčivé účinky. Naneštěstí bylinka v suchém stavu nelibě voní, tudíž se mnohem častěji využívá do bylinných směsí s aromatickými bylinkami.

1. Lék proti kašli
Ve formě nálevu napomáhá při tišení kašle, horečkách a při potížích s močením. Budeme potřebovat 1 lžičku sušené bylinky na 1 šálek vody, kdy bylinku necháme louhovat a poté užíváme 3x denně, nejlépe před jídlem.

2. Víno devíti sil
Již od středověku je znám tento recept a tudíž se o něj s Vámi velmi rád podělím. Přibližně 1,5 gramu prášku rozdrceného ze sušené bylinky rozmíchejte v 1 dcl kvalitního bílého vína. Vhodné je konzumovat toto víno v malých dávkách a to 2x denně.

3. Hojivé obklady na každou ránu
Jestliže narazíte na čerstvé listy, neváhejte a namočte je do rozpuštěného, vlažného domácího sádla. Tyto listy poté přikládejte na revmatické klouby či na výrony.

"Věrte na zázraky spolu s námi"