Hořec

 

HOŘEC ŽLUTÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Hořec žlutý
Latinský název: Gentiana lutea
Slovenský název: Horec žltý
Ostatní názvy: encián, gencián, nepravá angostura, postřelenec, trlič, žlučník
Rozšíření: především v Alpách a Apeninském poloostrově, odkud pochází, u nás nepůvodně v horských oblastech Krkonoš, Šumavy a Jeseníku
Léčivé látky: amarogentin, gentiopikrin, silice, cukry, třísloviny, terpeny, alkaloidy, sliz, pektiny, inulin
Využití: příznivě ovlivňuje zažívání, tlumí projevy při poruchách jater a slinivky, podporuje krvetvorbu, na zduřelé rány, proti pálení žáhy, podporuje funkci centrální nervové soustavy

 

HOŘEC ŽLUTÝ - POPIS ROSTLINY: 

Hořec žlutý patří do čeledi hořcovité. Je to vysoká 50-120 cm, kvete v červnu až srpnu. Vytrvalá bylina. Listy široce kopinaté, tvoří přízemní růžici, namodrale zelené, dolní řapíkaté.

Hořec žlutý patří do čeledi hořcovitých (Gentianacea). Je to silná a vytrvalá rostlina. Může se dožít stáří až 60 let. Listy jsou vejčitého tvaru a dosahují velikosti až 30 centimetrů. Lodyha je tlustá a dutá. Dolní listy jsou krátce řapíkaté a horní listy jsou bez řapíku. Korunu lodyhy tvoří květy a dohromady vypadají jako kalich. Semena rostliny jsou hnědá a asi 3 mm veliká. Původně se vyskytoval především v Alpách, na Balkánském a Apeninském poloostrově. V současnosti roste i u nás, na horských loukách a pastvinách.

 Hořec.

HOŘEC ŽLUTÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky

Pro svůj obsah hořčin je tato léčivá rostlina užívaná na podporu trávení a dále zvyšuje vylučování slin a žluči, což oboje zvyšuje chuť k jídlu.

Léčivá síla hořce - jen 1 kliknutí

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava


Používá se jako tonikum při celkové rekonvalescenci po těžkých chorobách. Zevně se používá na nehojící se rány. Oddenky rostliny jsou používány k výrobě likérů, které mají velice hořkou chuť. V zahradách je používán také jako okrasná květina. V Německu je lék z této rostliny doporučován při ztrátě chuti k jídlu.
Hořec je nejhořčejší ze všech tuzemských léčivých bylin. Povzbuzují látkovou výměnu, podporují tvorbu slin a žaludečních štáv a starají se o lepší prokrvení celého trávicího traktu.

HOŘEC ŽLUTÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Používaná část z byliny je kořen. Připravuje se z nich odvar nebo nálev. Rovněž dříve se z hořce připravovaly tinktury. Tato rostlina je také známá pod lidovými názvy encián, gencián, nepravá angostura, postřelenec, trlič nebo žlučník. Jak již jeho název napovídá, mezi nejvýznamnější obsahové látky patří hořčiny.


„Téměř každý člověk umírá na své léky, nikoliv na svoji nemoc.“