http://media.dumazahrada.cz/cache/5d/70/5d70b357e9a5a82141fa62ab7e96c5f5.jpg

 

LÉKOŘICE LYSÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Lékořice lysá
Latinský název: Glycyrrhiza glabra
Slovenský název: Sladovka hladkoplodá
Ostatní názvy: sladké dřevo, sladký kořen
Rozšíření: původem z oblasti Středozemí, u nás od 16. století, zejména v okolí jihomoravských měst
Léčivé látky: 6% hořčin, saponiny – glycyrrhizin, monosacharidy, oligosacharidy s uronovými kyselinami, glykosidy (likviricin, likviricigenin, izolikviricigenin, formononetin), oxykumariny, cyklitoly (pinitol), 20% škrobu
Využití: tlumí kašel, působí proti tvorbě vředů, podpora častějšího močení, proti zvyšování svalového napětí, upravuje látkovou výměnu, úleva při menstruačních a klimakterických potížích, zvyšuje aktivitu imunitního systému 

 

LÉKOŘICE LYSÁ - POPIS ROSTLINY:

Lékořice lysá je bylina vysoká 100 – 150 cm z čeledi vikvovitých, s dlouhým plazivým dřevnatým oddenkem, přímými lodyhami a modrofialovými květy ve vzpřímených hroznech. Plody jsou 3 – 5 semenné lusky. Lékořice je původem z Přední Asie, u nás se dříve hojně pěstovala v teplejších krajích, místy zplaněla.
Lékořice,
latinským názvem Glycyrrhiza glabra je velmi stará léčivka. První zmínky o ní se objevují už na egyptských papyrosech, asyrských tabulkách i v čínských herbářích. Tato rostlina vyrůstá ve vysoký keř s modrými kvítky z čeledi bobovitých, pěstuje se v Turecku a Řecku. Drogou je černý kořen, který obsahuje především glycyrizin, fytoestrogeny a flavonoidy.

  1. Lékořice - tajný tip na léčbu kašle

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

LÉKOŘICE LYSÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Lékořice lysá je mírně močopudná, upravuje látkovou výměnu, podporuje činnost nadledvinek (čímž je vhodná k léčení chronického únavového syndromu, fibromyalgie a jiných nemocí ovlivňovaných hladinou hormonu kortizonu, což je hlavní hormon nadledvinek). Tuto bylinku můžeme s úspěchem použít při léčbě každého zánětlivého onemocnění.

Energy SilixEnergy Silix

Nejdůležitější obsahové látky jsou saponiny (glycyrhizin – 50x sladčí než řepný cukr) a flavonoidy. Ty jsou zodpovědné za hlavní účinek lékořice – rozpouštět hlen a usnadňovat vykašlávání.
Doporučuje se na choroby žaludku, vodnatelnost, dnu, při ledvinových a močových kamenech, revmatizmu, plicních chorobách a bronchitidě. Zevně se používá proti lišeji a svrabu.

Nadměrná konzumace lékořice může být toxickou pro játra či může vyvolat hypertenzi a otoky. I konzumace 50g cukrovinek z lékořice denně může za pár týdnů způsobit významné zvýšení krevního tlaku.

LÉKOŘICE LYSÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Sazeničky lékořice lze objednat na specializovaných  farmách. Případně se dá získat odkopek  (na jaře i na podzim) z planě rostoucích rostlin. Lékořice má ráda hluboké, dobře propustné půdy.   Volíme slunná stanoviště. Na podzim nať zastřihneme  a zakryjeme proti vymrznutí. Rostlina  se dožívá desítky let.

Lékořice lysá

LÉKOŘICE LYSÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Kořeny lékořice se sbírají na podzim a suší se při 30 °C. Při výrobě extraktu je potřeba kořeny nasekat a namlít. Extrakt má poté štiplavou vůni a černou barvu. Od července do srpna kvete fialovými květy, kde se později objevují plody v podobě lusků.

„Zdraví je předpokladem všeho.“