Mateřídouška

 

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Mateřídouška obecná
Latinský název: Thymus serphyllum
Slovenský název: Dúška tympanová
Ostatní názvy: zádovník, douška mateří, mateřinka, chodec
Rozšíření: po celé Evropě, střední Asii a Severní Americe, zejména v horských oblastech či stráních luk a mezí s vápencovým podkladem v nížinách
Léčivé látky: silice cymol, terpineol, linalol, thymol, karvakrol a dále flavony, kyselinu ursolovou, karvanol, flavonoidy, hořčiny a třísloviny
Využití:  při zánětlivých onemocněních pokožky, léčba horních cest dýchacích (suchý kašel, zápal plic, zánět průdušek), pomáhá při plynatosti a kolikách, příznivé účinky při bolesti hlavy a nervových slabostech či nespavosti, pomocník při chorobách močového měchýře

 

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ - POPIS ROSTLINY: 

Mateřídouška je drobná, silně vonná, keříčkovitá bylina, může růst v trsech. Lodyhy jsou načervenalé, listy jsou přisedlé až krátce řapíkaté, lysé. Rostlinka kvete od května do srpna či září, květy jsou oboupohlavné, krátce stopkaté, se srostlými obaly.
Lístky mateřídoušky jsou drobné, květy v chlupatém, pětizubém kalichu mají nachovou barvu. Řecký název thymos znamená mužnost. Poddruhem mateřídoušky je známé koření tymián.
Mateřídouška je rozšířená téměř po celé Evropě. U nás ji můžeme najít převážně na suchých travnatých stráních, na loukách či mezích. Nejhojnější z našich druhů je mateřídouška polejovitá, rozšířená od nížin do hor na mezích, paloucích, travnatých stráních a ve světlých lesích. Ostatní druhy dávají většinou přednost suchým travnatým stráním, teplým vápencovým podkladům a stepním lokalitám. 

  1. Účinná léčba kašle

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Mateřídouška vděčí za své léčivé účinky zejména obsahu silic, obsahuje však i další účinné látky – flavonoidy, třísloviny a hořčiny.

Mateřídouška účinkuje tišivě při suchém kašli, při černém kašli a spastické bronchitidě. Předepisuje se i jako nervy utišující a spazmolytický prostředek při žaludečních a střevních onemocněních, hlavně nervového původu – chronické gastritidě, vředech, spastické kolitidě, nadýmání, bolestech hlavy, neurastenii, neuritidě aj. Používá se také na aromatické koupele a obklady, jako dráždící a analgetický prostředek při onemocnění kloubů, svalů a periferních nervů.

V lidovém léčitelství se mateřídouška doporučuje i při dvanácterníkových vředech, nechutenství, střevních potížích, nespavosti, chudokrevnosti, revmatizmu, nervových a kožních onemocněních, na kloktání při zánětech ústní dutiny a krku.

Mateřídouška

 

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ - PĚSTOVÁNÍ:

 Mateřídoušku můžeme pěstovat i na bylinné zahrádce nebo na skalce, nicméně nejsilnější léčivé účinky má ta planá, které roste v přírodě, a to těsně před po rozkvětu.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Pro léčebné účinky se sbírá nať všech druhů mateřídoušky. Od května do září se odstřihávají vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách a při dosoušení se neobrací vůbec či jen velmi opatrně, aby listy neopadaly. Lze ji sušit též umělým teplem do 35 °C.

"Z nemoci se raduje lékař, ze smrti kněz."
Latinská přísloví