Sadec konopáč

SADEC KONOPÁČ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Sadec konopáč
Latinský názevEupatorium cannabinum
Slovenský název: Konopáč obyčajný
Ostatní názvy: truňku svaté Kunigundy, sweet John pye
Rozšíření: Evropský druh, na severu areál zasahuje do jižní Skandinávie a Skotska, na jihu až do Středozemí
Léčivé látky: glykosid eupatorin, terpenické silice, flavonoidy, seskviterpenové laktony (eupatopikrin, eupatolid, eucannabinolid) a množství dalších složitých sloučenin
Využití: podporuje obranyschopnost, proti zánětům, čistí organismus, proti zácpě, proti vodnatelnosti

SADEC KONOPÁČ - POPIS ROSTLINY:

Sadec z čeledi hvězdnicovité je statná léčivá bylina pocházející z Británie. Dorůstá výšky až 1 metr. Má dřevnatý oddenek, ze kterého vyrůstá červená lodyha. Vstřícné listy jsou spolu s lodyhou porostlé chlupy. V pozdním létě se na vrcholu lodyhy objevují bohatá květenství. Barva květů od růžové až po sytě červenou. Plodem je ochmýřená nažka.

Energy AudironEnergy Audiron

Roste v humózních a vlhkých lesích, na pasekách, březích potoků a řek, okrajích cest, v příkopech, na stinných železničních náspech. Vyhovují mu vlhké, živinami bohaté půdy. Má rád polostinná stanoviště.

SADEC KONOPÁČ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- posílení imunity, obranyschopnosti (imunostimulační účinek)
- posílení jater
- posílení lymfatického systému
- nachlazení
- horečka
- bolesti svalů při nachlazení
- akutní virová infekce
- rekonvalescence

V tradičním léčitelství byla používána proti zánětům a pro celkové pročištění organismu. Dále je zde doporučována při žaludečních či jaterních zdravotních problémech, rovněž také jako součást léčby léčbě močového ústrojí a močových kaménků. V léčitelství se používal i zevně na obklady otoků na končetinách.
Podporuje látkovou výměnu, má projímavý účinek a příznivě ovlivňuje činnost žlučníku. Je znám protirevmatický účinek této rostliny.

Nějakou dobu byla v zapomnění, ale její obliba vzrostla po objevení komplexu látek s imunomodulačním působením, takže je možné ji využívat jako imunostimulans, zejména proti virovým infekcím. Dá se využít také zevně na omývání hnisavých a nehojících se ran, bércových vředů apod.

Léčivé účinky byly známy již od starověku a tehdy byla rostlina i široce využívána, dnes se využívá nať, sbíraná před květem, z níž se připravuje nálev v menších koncentracích, než je běžné.

  1. Maximální imunita s bylinkami - přírodní cestou

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

SADEC KONOPÁČ - PĚSTOVÁNÍ:

Sadec konopáč

SADEC KONOPÁČ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Předmětem sběru je kvetoucí nať, ze které jsou vyloučeny tuhé lodyhy, nebo pouze list. Při pozdním sběru sbíráme pouze listy, protože květová droga, připravená z plně rozkvetlých bylin ztrácí jakost. Je zřídka se sbírá také kořen.


"Jsme povinni chránit tělo před nemocemi."
Jan Amos Komenský