Tolice vojtěška

TOLICE VOJTĚŠKA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Tolice vojtěška
Latinský název: Medicago sativa
Slovenský název: Lucerna siata
Ostatní názvy: vojtěška, lucern, lucinka, lucerka, Alfalfa
Rozšíření: původní domovinou této rostliny je oblast od Malé až po Střední Asii
Léčivé látky: vitamín A, B, C, E, silice, třísloviny, minerální látky, chlorofyl, železo, fosfor, vápník, draslík, enzymy proteázy, lipázy a amylázy, emulsin, invertázu, pektinázu, peroxidázu, kyselinu salicylovou, kumarovou a hroznovou, glykosid tricholin, flavonová barviva, pryskyřici, emulsin, pektinásu a saponiny
Využití: působí příznivě na naši trávicí soustavu, působí protizánětlivě, zvyšuje vstřebávání cukrů, bílkovin, minerálů

TOLICE VOJTĚŠKA - POPIS ROSTLINY: 

Rostlina z čeledi bobovitých, která je na polích poznatelná díky modrofialovým až fialovým drobným kvítkům. Kvete od přelomu května a června až do září. Její květenství vytváří hrozen o 12 až 15 květech, které jsou seskupeny do vzpřímeně rostoucích hroznů. Plodem vojtěšky jsou lusky, které mají šedočerné zbarvení. V nich postupně dozrávají semena, díky kterým se rostlina rozšiřuje po okolí. Ta mají světle hnědou barvu a když uzrají, pak ještě více ztmavnou. Semena mají ledvinovitý tvar a ze stran jsou zploštělá.

Lodyha vojtěšky dorůstá do výšky 30 až 90 centimerů. Je po celé své délce lysá a tupě hranatá. Obvejčité listy této luskoviny jsou trojčetné řapíkaté. Na jejích koncích jsou znatelné zoubky. Palisty v podobě přívěsků na lodyze jsou čárkovitě kopinaté.

 1. Maximální životní energie - porazte únavu

  Reklamawww.alfafit.cz/‎ 
  Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

TOLICE VOJTĚŠKA - LÉČIVÉ ÚČINKY

Účinky rostliny využijeme při:

 • vysoké hladině cholesterolu
 • ateroskelróze, arterioskleróze, kornatění tepen, zvápenatění tepen
 • záněty močocých cest, močového měchýře
 • snížení hladiny krevního cukru glukózy
 • zlepšení krevního boěhu
 • fragilita kapilár - snižuje praskání drobných dév 
 • zdroj fytohormonů

Energy King KongEnergy King Kong

Jako léčivka se používá při řešení problémů s „regulací funkce jater a ledvin, hladinou cukru v krvi, napomáhá růstu kostní tkáně, reguluje střevní mikroflóru, čímž může zlepšit metabolismus), působí protizánětlivě. Je schopna snižovat kyselost v trávicím traktu.“ (zdroj: 3) „Léčivé účinky mají květy, mladé listy i naklíčené semeno. čínská medicína si vojtěšky vážila při léčbě vředů, nechutenství a vředových chorob v trávicím traktu, indická jí léčila nejen vředy, ale používala ji i při revmatických bolestech a proti otokům. Moderní výzkumy ukázaly, že vojtěška umí výborně snižovat hladinu cholesterolu v krvi a brání jeho ukládání, takže výrazně snižuje riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice. Vojtěška je dále velmi silné antirevmatikum a pomáhá při detoxikaci organismu.

Vojtěška působí příznivě na naši trávicí soustavu. Zlepšuje trávení, potlačuje pálení žáhy a napomáhá účinnějšímu vstřebávání živin z potravy. U zánětlivých onemocnění močových cest lze využít jejího diuretického (močopudného) účinku. Příznivý vliv má i na samotné trávení. Zvyšuje vstřebávání cukrů, bílkovin, minerálů a některých stopových prvků., zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje fyzickou sílu, posiluje imunitní systém, pomáhá zvyšovat zdatnost a výkonnost – je vhodná pro sportovce a těžce fyzicky pracující osoby.

Tolice vojtěška

TOLICE VOJTĚŠKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Předmětem sběru je květ a semeno. Potravinářsky se využívají mladé listy. Užívá se též šťáva, lisovaná z celé kvetoucí nati. Podává-li se samostatné semeno, je vhodné je naklíčit. U tolice seté sbíráme květ (Flos medicaginis) a to nejlépe na počátku rozkvětu. Také se sbírá semeno nebo celá kvetoucí nať. Tolici můžeme sbírat několikrát do roka. Rostliny se suší na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.


„Teprve, když zdravý onemocní, uvědomí si, co měl.“