Úročník bolhoj

ÚROČNÍK BOLHOJ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Úročník bolhoj
Latinský název: Anthyllis vulneraria
Slovenský název: Bôľhoj lekársky
Ostatní názvy: ranhojičská bylina, žlutý jetel, horník živin, ouročník, skalák, solník, úročka, žluťák, bolhoj
Rozšíření: skoro celá Evropa, včetně Islandu (kromě nejsevernějších a nejvýchodnějších oblastí kontinentu), severní Afrika, Etiopie, Malá Asie
Léčivé látky: třísloviny, saponiny, sliz, barviva, cukry, silice, organické kyseliny
Využití: posiluje organismus, čistí krev, dezinfikuje organismus

ÚROČNÍK BOLHOJ - POPIS ROSTLINY: 

Úročník bolhoj je vytrvalá bylina asi 40cm vysoká s vícehlavým oddenkem. Má přímé lodyhy, většinou jednoduché, porostlé chloupky. Listy jsou lichozpeřené s konečných lístkem větším než jsou ostatní přízemní nedělené. Květy mají žluté koruny, na člunku červenající, většinou ve dvou hlávkávh podepřených děleným listem. Kalich je huňatý, bledý, zůstávají v něm uzavřeny malé lusky. V lusku jsou 1 -2 semena. Rosltina kvete od května do července.

Energy CaralotionEnergy Caralotion

V minulosti byl úročník bolhoj používán v lidové medicíně, byla mu přičítána i moc magická. Od poloviny 19. století byl pěstován jako pícnina, především v málo úrodných a horských oblastech.

Úročník roste v takřka celé Evropě, západní Asii i severní Africe. U nás jej nalezneme na sušších loukách, mezích, na náspech, v lomech, na okrajích cest a podobně.

  1. Maximální posílení a regenerace organismu

    Reklamawww.alfafit.cz/‎ Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

ÚROČNÍK BOLHOJ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Indikace úročniku:

- tonikum, zejména v geriatrii
- desinfekční a adstringentní účinek
- podporuje látkovou výměnu
- podporuje činnost zažívacího ústrojí, posiluje žaludek
- zevně na vředy, mokvavé a páchnoucí rány, ekzémy, proleženiny, spáleniny, omrzliny, bércové vředy
- kloktadlo při zánětech v dutině ústní, na dásně

Úročník celkově tonizuje a posiluje organismus. Užívá se při rekonvalescenci. Dále zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus) a čistí krev (detoxikace, detoxikační účinek)Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech a vřídcích v ústní dutině a . Má dezinfekční vlastnosti, kterých se užívá hlavně při léčení ran, vředů, bércových vředů, pohmožděnin, ekzému, omrzlinách, špatném prokrvení končetin a podobně.

ÚROČNÍK BOLHOJ - PĚSTOVÁNÍ:

Úročník bolhoj je někdy pěstován jako pícnina, hodí se zejména do málo úrodných a kamenitých oblastí jako jsou suché louky, travnaté stráně, pastviny, meze, okraje lesů, náspy, preferuje půdy kypré, písčitohlinité až kamenité, vápnité. Úročník je nenáročná bylinka, která snáší tuhé mrazy i nedostatek vláhy. Stačí jí málo půdy, což dokazuje svým přežíváním v lomech. Pokud si s ní někdo chce zkrášlit svoji skalku, musí si ji přinést z volné přírody. Bolhoj má rád vápenité půdy, roste i ve štěrku.

Úročník bolhoj

ÚROČNÍK BOLHOJ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (nebo samotné květní hlávky), suší se co možná nejrychleji na stinných místech, aby květy udržely svou přirozenou barvu.

„Hypochondr je člověk, kterému je dobře, když je mu špatně.“