Borovice lesní

 

BOROVICE LESNÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Borovice lesní
Latinský název: Pinus silvestris
Slovenský název: Borovica-sosna
Ostatní názvy: špendličí, sosna, chvůje, chvoj, borec
Rozšíření: prakticky po celé Evropě, ve světlých lesích, na okrajích rašelinišť, v půdách písčitých, vápnitých a rašelinných
Léčivé látky: pryskyřice, silice, alfa-pinen, třísloviny, hořčiny, glykosidy, organické kyseliny
Využití: při zánětech průdušek, na ekzémy, při revmatických onemocněních, léčí nemoci horních cest dýchacích, dezinfekční účinek, při nespavosti, při chronické bronchitidě, bolestech svalů a kloubů, pozitivně působí na regeneraci svalů a po fyzické námaze

 

BOROVICE LESNÍ - POPIS ROSTLINY: 

Stále zelený strom borovice lesní může dorůst až 40 m, jehličnatý strom dožívající se věku až 350 let. Jehlice po 2, tuhé, špičaté, do 8 cm dlouhé. Samčí šištice jsou nahloučeny na konci mladých letorostůn naopak samičí po 1 až 2. Šišky borovice lesní jsou na krátkých stopkách a na podzim se stáčejí směrem dolů.
Nejprve mají zelenou barvu, s procesem dozráváni hnědnou a dřevnatějí. Semena v šiškách dozrávají na jaře třetího roku, kdy se šiška otvírá a po vysemenění vcelku opadává. Cyklus se opakuje každých 3 až 5 let. Strom začíná kvést ve stáří 15 až 70 let dle stanoviště (nejdříve kvetou samostatně rostoucí stromy).

BOROVICE LESNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky borovice:

- zkapalňuje hlen tvořící se při zánětech průdušek
- způsobuje překrvení a má slabě protibakteriální účinky
- používá se při nachlazení, kašli spojeném se zánětem průdušek a teplotě provázející nachlazení
- při zánětech ústní dutiny a hltanu
- při bolestech nervového původu
- při revmatismu
- při slabé odolnosti vůči infekcím

Borovice lesní obsahuje (silici terpeny pinen, felandren, limonen, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacetát aj.) a dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.
Borovice působení protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání, při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Vnitřně ji lze použít např. při bronchiálním astmatu na podporu odhleňování nebo při nachlazení či jiných chorobách dýchacích cest, zevně aplikovaná se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách.
Borovice lesní by nikdy neměla být užívána dlouhodobě, neboť přítomné terpeny mohou působit poměrně silně dráždivě.

 1. Dar lesa - produkty z borovice

  Reklamawww.alfafit.cz/
   
  Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

V dobách minulých se borovice používala jako lehce dostupný lék na kašel a rýmu. Z pupenů a mladých výhonků se připravoval čaj, který se podával několikrát denně. Silice obsažené v borovici pomáhají rozpouštět usazený sekret jak v plících a průduškách, tak v nosních dutinách. Mají ale také dezinfekční účinky, dokáží tedy ničit původce nákazy, a to nejen při nemocech dýchacích cest, ale i například při zánětu ledvin nebo močového měchýře.

BOROVICE LESNÍ - PĚSTOVÁNÍ:

Borovice lesní se vyskytuje zejména v nižších až středních polohách. Je silně světlomilná. Nejlépe se jí daří na suchých, písčitých půdách, ale snese i vlhčí půdu. Na živiny je velmi nenáročná, ale vůči znečištěnému ovzduší poměrně citlivá. Pozor na jedovaté plody, ze kterých se dříve vařil lep na chytání ptáků. Borovice lesní má téměř všestranné využití a zvláště se uplatňuje tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Je jedním z nejvhodnějších dřev na stavbu lodí, kuchyňského nábytku, oken a dveří. Vynikající je i jako palivo.

Borovice lesní

BOROVICE LESNÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

V rámci borovice lesní se sbírají zejména pupeny. Léčivé účinky mají zejména pupeny, ale pro některé účely také jehličí, mladé výhonky, semena, pryskyřice nebo dokonce šišky. Nasbírané části se suší se v tenkých vrstvách ve stínu přirozenou teplotou. Sušenou drogu je poté třeba uchovat v dobře uzavřených nádobách. Nálev z čerstvých pupenů, jako zdroje vitamínu C, lze použít jen z jarního sběru; podzimní pupeny vitamín téměř neobsahují.

„Zdraví je nejdůležitější kvalita těla."
Aristoteles

Léčivé účinky Recepty a využití

 • zkapalňuje hlen tvořící se při zánětech průdušek,

 • způsobuje překrvení a má slabě protibakteriální účinky

 • používá se při nachlazení, kašli spojeném se zánětem průdušek a teplotě provázející nachlazení

 • při zánětech ústní dutiny a hltanu

 • při bolestech nervového původu

 • při revmatismu

 • při slabé odolnosti vůči infekcím