Bazalka

BAZALKA VONNÁ

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Bazalka vonná
Latinský název: Ocimum basilicum
Slovenský název: Bazalka pravá
Ostatní názvy: bazalika, bazilika, bazalička, bazilikum, indická bazalka
Rozšíření: zejména v Africe a Jižní Americe, do Evropy se dostala v 16. století, vyžaduje slunné a teplé stanoviště, lehčí a výživné půdy
Léčivé látky: silice (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a přibližně 5% tříslovin, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel, vitaminy C a A a minerální látky typu vápník, zinek a železo, jakož i chlorofyl a mnoho dalších výživných složek rostlinného původu
Využití:podporuje trávení, snižuje nadýmání, působí protizánětlivě, při nespavosti, migréně a mentální vyčerpanosti, podporuje chuť k jídlu, pomáhá léčit rány a záněty, při léčbě rýmy a astmatu

 

BAZALKA VONNÁ - POPIS ROSTLINY: 

Bazalka je jednoletá rostlina, dorůstající obvykle do velikosti 20 až 40 cm. Typickým poznávacím znamením je bohatě větvená hranatá či oblá lodyha. Bazalka je jednoletá, příjemně vonící bylina se čtyřhraným až 60 cm vysokým stonkem, vstřícnými listy vejčitého tvaru a bílými až růžovofialovými květy. Používaná také jako vynikající koření. Listy bazalky jsou vstřícné, vejčité, s dlouhými stopkami. Květy jsou bílé nebo růžovofialové, uspořádané v klasech po šesti v úžlabí listů, s pěticípou korunou a čtyřmi tyčinkami. Plody jsou suché.
U mnohých národů byla bazalka posvátnou bylinou, symbolem lásky, ochrany a průvodcem duše zesnulého do ráje.

 

Bazalka

 

BAZALKA VONNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

ÚČINKY BAZALKY NA ZDRAVÍ:

Bazalka vonná bsahuje množství léčivých látek - silice, třísloviny, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje, tanin a další. Droga bazalky vonné dráždí žaludeční žlázy, podporuje chuť k jídlu, účinkuje protizánětlivě při onemocněních ústní dutiny, chronické gastritidě, chronické kolice, cystách, uretritidě, nefritidě a podporuje tvorbu mléka při kojení. Má protikřečový účinek při chronické bronchitidě s výrazným kašlem, odstraňuje bolesti při plynatosti střev a zlepšuje srdeční činnost při onemocněních myokardu.

  1. Migréna nebude mít šanci

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

    Bazalka pravá se často označuje jako univerzální bylinka, jelikož zdravotních potíží, na které pomáhá, se rozlišuje celá řada. Můžete ji vyzkoušet například při bolestech a křečích, pro zlepšení trávení a na nadýmání. Bazalka pravá podporuje vylučování žaludečních šťáv a chuť k jídlu. Dále pomůže při nespavosti, migrénách nebo závratích. Má totiž uklidňující účinky a látky v ní obsažené vám pomohou navodit dobrou náladu. I díky tomu se bazalka dříve označovala za afrodiziakum.

BAZALKA VONNÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Bazalku si můžeme sami pěstovat jak na zahrádce, tak v truhlíku či jiné nádobě. Má ráda sluníčko, proto jí bude dobře na slunném místě na zahradě, na balkoně, nebo za oknem. Předpěstované rostlinky se dají koupit ve větších supermarketech, ale není těžké si ji vypěstovat ze semínek. V našich podmínkách je to letnička, venku nepřestojí zimu kvůli příliš nízkým teplotám. Když jí zajistíme dostatek světla, v bytě ji lze pěstovat po celý rok.
Jednotlivé lístky bazalky se dají sklízet během celého roku, vršky rostlinek pak nejlépe před květem.

BAZALKA VONNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Nadzemní část bazalky sbíráme v době květu (červen–září). Při řezu natě je třeba určitou část stonku ponechat, aby mohly vyrašit nové rostliny. Nasbíranou bylinku sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě maximálně do 35 °C. Vysušená droga musí být jasně zelená, s bílými květy, charakteristicky vonící, slabě štiplavá a může mít vlhkost maximálně 12 %.

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne."