Bříza

 

BŘÍZA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Bříza
Latinský název: Betula
Slovenský název: Breza
Ostatní názvy: březina, břest, březa
Rozšíření: v ČR velmi hojně, v Evropě zejména na severu, na jihu po Pyreneje, světlejší lesy, paseky, pastviny, vyhledává chudší, sušší půdy a světlé stanoviště
Léčivé látky: flavonoidy, silice, pryskyřice, saponiny, glykosidy, vitamín C, minerální látky, organické kyseliny, betulalbin, prchavý olej, cukr a třísloviny
Využití: při vodnatosti, revmatických onemocněních, při zánětu ledvin a cest močových, při bolestech kloubů, proti vyrážce, pro výživu a růst vlasů

 

BŘÍZA - POPIS ROSTLINY:

Břízu není možné zaměnit s jiným stromem, vyznačuje se bílou kůrou a elegantním tvarem koruny. Korunu tvoří spleť křehce působících větví. U nás je velmi rozšířeným stromem, nejčastěji ji najdeme na pasekách, ve smíšených lesích a poblíž potoků a rybníků, je nenáročná, má ráda vlhčí prostředí a vydrží i poměrně silné mrazy.
V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, je symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti.

BŘÍZA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky rostliny - léčivá bříza napomáhá při:

- nemocech ledvin a vylučovacího ústrojí
- otocích
- ledvinových kamenech, obtížích s ledvinami
- dně
- revma
- obtížích s vlasy (lupy, suchá pokožka, třepení)
- řídnutí kostí
- nemocech slinivky břišní (pankreatu)

Černobílý zázrak - léčivé produkty s břízou

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Bříza má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá s léčením akné.
Bříza dokáže léčit a zmírňovat i řadu kožních potíží, jako je vyrážka, akné, některé typy ekzémů, plísňová onemocnění a drobnější poranění kůže. Její léčivé účinky často využívají i lidé trpící lupy, příliš mastnou vlasovou pokožkou a nadměrným vypadáváním vlasů. Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza.

BŘÍZA - PĚSTOVÁNÍ:

Bříza roste na chudých a sušších půdách, v listnatých i smíšených lesích, na skalách tvoří samostané háje. Vyhledává spíše půdy kyselé a písčité, starší navážky a rašeliniště. Vyžaduje dostatek světla.

Bříza bělokorá

BŘÍZA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Vhodný čas na sběr listů je v jarních měsících. Listy břízy se sklízejí velice jednoduše, a to nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. Léčivé síly břízy jsou lidem známé už po mnoho generací. Dříve se běžně sbírala míza stromu, tzv. březová voda. Tato tekutina se pak používala v lidovém léčitelství na mnoho neduhů. Dnes sbíráme především listy a pupeny, ze kterých se připravují čaje a odvary pro vnitřní i vnější aplikaci.

„Jsou tisíce chorob, ale jenom jedno zdraví.“