Eukalypt

 

EUKALYPTUS

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Blahovičník (Eukalyptus)
Latinský název: Eucalyptus
Slovenský název: Eukalypt
Ostatní názvy: eukalyptový strom, eukalyptus, železné dřevo
Rozšíření: původem z Austrálie, některé druhy aklimatizovaly u Středozemního moře
Léčivé látky: silice (tvoří 2–4% sušiny) - eukalyptol neboli 1,8-cineol, dále pinen, limonen či geraniol, třísloviny (ellagitaniny), u některých druhů flavonoidy, zejména rutin
Využití: příznivě působí na dýchací ústrojí, léčba zánětu průdušek a nachlazení, při zánětu nosních dutin, na léčbu astma, působí proti bolesti a podporuje proces hojení, zvyšuje vlhkost vzduchu

 

EUKALYPTUS - POPIS ROSTLINY: 

Eukalyptus, českým názvem také blahovičník kulatoplodý, je strom z čeledi myrtovitých. Existuje přes 700 druhů eukalyptu, které se postupně rozšířily do celého světa. Eukalyptus pochází z Austrálie a hojně roste také v Tasmánii. Eukalypt je vítaným zdrojem těžby dřeva a výroby papíru.

JUSTEUCASOL JUSTEUCASOL01

Energy Spirion Energy Spirion

Má tvrdé dřevo s velkou hustotou, a bývá proto také vítanou surovinou k výrobě nábytku. Jeho schopnosti rychle růst se využívá rovněž při zalesňování půdy, v Austrálii tvoří eukalyptové lesy až 95 % lesních ploch. Kvůli nadměrné spotřebě vody potřebné k růstu vysušuje půdu, takže bývá záměrně vysazován do oblastí bažin a močálů, které odvodňuje a zabraňuje tak šíření komárů a následnému rozšíření malárie. Dosahuje velké výšky, někdy až 90 metrů, a řadí se tak mezi nejvyšší stromy na světě.

  1. Eukalyptus - blahodárné produkty

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Strom je stále zelený, ale některé tropické druhy na konci období sucha opadávají a listí ztrácejí. Květy mohou mít více barev - bělavé, béžové, růžové. Květy jsou složeny z mnoha tyčinek, které jsou semknuté kolem středu a pevně uzavřené v obalu. Vyrábí se z něho éterický eukalyptový olej, který má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. Eukalyptový olej rozpouští tuhé hleny, čistí dýchací trakt, snižuje horečky a celkově tělo dezinfikuje. Jeho rozprášením ve vzduchu se ochráníme proti vzniku nejrůznějších viróz.

EUKALYPTUS - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Blahodárné účinky eukalyptu:
* první pomoc při chřipce, nachlazení
* uvolnění dýchacích cest
* pomáhá při bolestech hlavy a migrénách
* při zánětech močových cest

Přípravky z blahovičníku se využívají k léčení zánětů průdušek, kašle, nachlazení anebo zánětu vedlejších nosních dutin. Eukalyptus se může objevit jako součást nejrůznějších léků při dýchacích potížích. Zprůchodní dýchací cesty, pomůže též při bolestech v krku. Působí antisepticky na rány.

JUSTEUKALYPT JUSTEUKALYPTZKUSENOST

Emulze ve spreji dokáže snížit množství bakterií ve vzduchu. Působí i proti některým virům (při spalničkách, spále nebo viru oparu). Dále uvolňuje křeče, snižuje horečku, napomáhá při bolestech hlavy i migrénách.

Eukalypt

EUKALYPTUS - PĚSTOVÁNÍ:

V našich podmínkách nejspíše přežije pouze v podmínkách domácnosti.

EUKALYPTUS - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

 Sběr listů probíhá pravidelně, ke zpracování dochází zejména na eukalyptový olej


„Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král.“