Klanopraška - schizandra

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Klanopraška čínská
Latinský název: Schisandra chinensis
Slovenský název:
Ostatní názvy: magnolka, čínská magnolie,
Rozšíření:
Léčivé látky: zásobárnou sacharidů, bílkovin, vitamínů A, B, C a E, minerálních látek (vápník, hořčík, železo), lignanů, pektinů, éterických olejů a dalších látek
Využití: příznivé působení na chronický a astmatický kašel, bolesti hlavy, ramenních kloubů a krční páteře, zlepšuje vidění a prohlubuje dýchání

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - POPIS ROSTLINY: 

Klanopraška je liána, původně pocházející z asijského kontinentu. Najdete ji růst na okrajích smíšených lesů v oblastech s dostatkem světla a v blízkosti vodních toků, zejména v severovýchodní Číně, Korei či Japonsku, ale rovněž i ve studených oblastech Ruska, jelikož jí nevadí ani teploty kolem – 35°C. Má opadavé listy, které vyrůstají ve svazečcích, a je velmi dekorativní například na pergolách. Voskovité květy mají velmi příjemnou citronovou vůni. Po opylení se tvoří souplodí připomínající červený rybíz, která jsou velmi šťavnatá, měkká a mají charakteristickou i vůni po pryskyřici.

Klanopraška roste na slunných místech i ve světlých a vlhkých lesích a také na pobřeží řek a jezer.

  1. Vyzrajte na únavu - vše pro zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Říká se jí ovoce pěti chutí, a i když nezaměnitelná kořeněná chuť nemusí být každému příjemná, rozhodně oceníme její výrazné posilování organismu v zatěžujících podmínkách.

Klas multivitamínKlas multivitamín

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - LÉČIVÉ ÚČINKY

Efekty užívaní Schizandry:

Energy King KongEnergy King Kong

Energy VitaflorinEnergy Vitaflorin

Klanopraška čínská je ceněna zejména pro vysoký obsah vitaminu C a mimo jiné látku schizandrin, která pomáhá harmonizovat náš organismus. Obsažené látky mají četné blahodárné účinky, mezi které patří zejména posilování imunity, pozitivní účinky týkající se sexuální výkonnosti u mužů a erotické senzitivitě u žen. Plody významně pomáhají vyčerpanosti, ospalosti, depresích, nedokrevnosti, slabozrakosti a chorobách plic, jater a střev. Plody a výrobky z nich stimulují cévní činnost a dýchání. Na druhou stranu není vhodné, aby klanoprašku užívali lidé s hypertenzí a se srdečními chorobami.

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - PĚSTOVÁNÍ

Pro schizandru vyberte místo světlé s propustnou zemí a zbudujte jí oporu. Liána se kolem ní obtáčí v příznivých podmínkách až do výšky deseti metrů. Většinou však u nás dorůstá do šesti metrů a počítejte s tím, že první tři roky roste pomalu.  

Klanopraška

Před výsadbou dejte pod kořeny zásobu dobrého kompostu či zahradní zeminy – klanopraška koření poměrně mělce a nevyužije zásoby z hlubší půdy. Proto je potřebné každoroční přihnojování ledkem amonným nebo superfosfátem. Jak má nadzemní část rostliny ráda světlo, tak si mělce umístěné kořeny libují v zastínění. Stačí nastýlka z posekané trávy, drcené kůry a na zimu můžete přidat mladším rostlinám i chvojí proti promrznutí půdy.

Rostlina začíná kvést nenápadnými, voňavými, růžově bělavými květy po polovině května (v chladnějších oblastech v červnu), plody dozrávají v průběhu měsíce srpna či v září. Bobule jsou poměrně velké, tmavě červené, někdy svraskalé, což není na závadu. 

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Bobule můžete  zamrazit, sušit při teplotě do 30 °C či zavařovat do kompotů, připravit z nich džem, likér, víno. Rovněž se proslazují (kandují), z kůry a listů rostliny se připravuje nálev.


"Prevence chrání naše zdraví před zásahy lékařů."