Kadidlovník

KADIDLOVNÍK PILOVITÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kadidlovník pilovitý
Latinský název: Boswellia serrata
Slovenský název: Kadidlovník pílovitý
Ostatní názvy: alibanum, arabské zlato, bosvelie, březule balsámová, kadidlo, poklad země Punt
Rozšíření: původní vlastí je ale jižní Arábie a pobřeží Rudého moře v přilehlých částech Afriky
Léčivé látky: silice; 60–70 % pryskyřice s významným podílem kyseliny β-boswelové
Využití: působí příznivě u všech chronických zánětlivých onemocnění

KADIDLOVNÍK PILOVITÝ - POPIS ROSTLINY: 

Jsou to stromy nebo keře vysoké 2 až 8 metrů. Jejich kůra je světle hnědá, listy rostou lichozpeřené skrátkým řapíkem a bývají seskupené na vrcholech větví. Okraje listů jsou pilovité, spodní strana listů bývá mnohem světlejší. Drobné kvítky vyrůstají na krátkých stopkách, mají deset tyčinek. Plody jsou tobolky dlouhé asi 1 centimetr. Ze stromu se nevyužívají listy, květy ani plody, ale mléčná šťáva, která vytéká po naříznutí zkůry stromu, vytváří po vyschnutí světle žluté nebo průsvitné kapky lepkavé pryskyřice. Ta při následném zahřátí aromaticky voní. Kadidlo se začíná těžit ze stromů starých 8-10 let.

Energy Spirion Energy Spirion

Pryskyřice kadidlovníku je známa z bible jako dar tří králů Ježíškovi a byla používána již v dobách antiky. Kadidlo bylo tehdy tak vzácné, že se vyvažovalo zlatem. Jako balzám se kadidlo používalo již ve starém Egyptě při balzamování mumií. Stalo se natolik známé, že se jméno kadidlo začalo používat jako běžně vžitý název i pro ostatní vykuřovadla. Kadidlo se většinou nepoužívá čisté, připravuje se nejčastěji ve směsi s myrhou nebo s benzoe (například v katolických kostelech).

KADIDLOVNÍK PILOVITÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Boswellia serrata 

 • zmírňuje bolestivost, snižuje otoky, ranní ztuhlost a tím zvyšuje pohyblivost kloubů účinné při osteoartróze,
  revmatoidní artritidě, revmatismu, postižení měkkých tkání
 • protizánětlivé a analgetické účinky, při zánětech svalstva vazů a šlach
 • obnovuje krevní cévy poškozené zánětem a zlepšuje krevní oběh
 • bez vedlejších účinků na gastrointestinální trakt
 • při léčbě zánětlivých střevních onemocnění

KadidlovníkKadidlovník

Uklidňuje nervy, pomáhá při stavech úzkosti a také při nervozitě. Je vhodný také pro meditace. Při zevním použití po nanesení na kůži působí proti projevům stárnutí pokožky, podporuje hojení ran a vyhlazování jizev. Výborné účinky má rovněž jako přísada do koupele. Rostlině se právem připisují antibakteriální, antirevmatické a protinádorové účinky díky vysokému obsahu boswelových kyselin. Donedávna měla tato rostlina pověst všeléku.

 1. Stres - to slovo již nebudete znát!

  Reklamawww.alfafit.cz/
   
  Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

KADIDLOVNÍK PILOVITÝ - PĚSTOVÁNÍ: 

Kadidlovník k nám připutoval z Německa, kde je velmi oblíbenou rostlinou prodávající se pod názvem Weihrauch. Zde s prodává jako přírodní osvěžovač vzduchu.

Rostlina vydává příjemnou vůni kadidla a růží, kterou známe z chrámů. Nebojte se však, že by Vám tato vůně pořád "bydlela" v domě. Vůně se šíří, jen když s rostlinou pohnete.  

Velmi snadno ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu. V létě může stát i venku, ale nezapomeňte ji s příchodem podzimních nočních mrazíků schovat zpět do pokoje. Fialové květy se objevují v květnu.

Doporučujeme přihnojovat minerálním nebo organickým hnojivem na pokojové květiny.

Kadidlovník

KADIDLOVNÍK PILOVITÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sběr se neobejde bez poškození kůry stromu, proto se musí provádět velice obezřetně, poraněný strom se dlouho zaceluje a odběr má vliv na jeho celkové zdraví i růst. Nejen proto bylo dříve kadidlo vyvažováno zlatem a patřilo k darům, které přinesli tři králové Ježiškovi.

"Jsme povinni chránit tělo před nemocemi."
Jan Amos Komenský