Levandule

 

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Levandule lékařská
Latinský název: Lavandula officinalis
Slovenský název: Levanduľa lekárska
Ostatní názvy: devandule, špikrnát, špikanard, vandelička, dulenka, špika, lavandula, špikrnágl
Rozšíření: pěstuje se v zahrádkách a ve Středomořské oblasti na levandulových polích, lehčí a suché vápenité půdy
Léčivé látky: silice, hořčiny, linalylacetát, borneol, isoborneol, linalol, cineol, geraniol, antokyany, kafr, třísloviny a pryskyřice
Využití: při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti, žaludeční prostředek při žaludečním kataru, při střevním nadýmání, při průjmech a jako mírné diuretikum 

 

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Levandule je polokeř s rozvětvenou, čtyřhrannou lodyhou vysokou do 60 cm. Listy jsou vstřícné, čárkovité, v mládí plstnaté. Květy mají modrou korunu a kalich, jsou také plstnaté, příjemně voní a mají nahořklou chuť. Kalich je trubkovitý a ochlupený. Plod je čtyřsemenná tvrdka s černými, lesklými semeny. Rostlina je medonosná.
Levandule původně pochází z oblasti středomoří, ale pro svoji velkou popularitu se odtud rozšířila po celé Evropě, části Asie a jistě i na další kontinenty. Je velmi vyhledávanou rostlinou, a to jak pro okrasu, léčivé účinky, jako koření, ale i pro další zpracování v kosmetickém a drogistickém průmyslu.

  1. Levandule - klid duše i těla

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Již Římané přidávali levanduli do koupelí ve svých proslulých lázních a těšili se nejen z účinků na kůži, ale i příjemné a léčivé vůně. Své místo měla nejen v léčbě žaludečních a dýchacích obtíží, ale s úspěchem se podávala na závratě. Sušená se dávala do šatních skříní, aby je ochránila před moly.

JUSTANTISTRESS JUSTANTISTRESSZKUSENOSTI

Květy levandule mají zklidňující a mírně sedativní účinky při závratích, migréně, nespavosti, neurastenii, nervovém přetížení a hysterii. Používají se také jako spazmolytický prostředek při žaludečních, střevních a ledvinných kolikách. Droga účinkuje také žlučopudně při žlučníkové dyskinéze, větropudně při nadýmání a také diureticky. Éterický olej ve formě masáží má povzbuzující účinek a rozpuštěný v lihu se používá na masáže při revmatických bolestech a neuralgii. Ve formě koupelí se používá k léčbě neurózy a kožních chorob.

LEVANDULEOLEJ LEVANDULOVYKREM

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Tato bylina má ráda slunce a lehčí písčité a zásadité půdy, pokud se nám podaří jí takové podmínky zajistit, odvděčí se nám bujným a bohatě kvetoucím keříkem. Některé druhy levandule jsou choulostivější na mráz, ty je potřeba na zimu přenést do zázemí, nebo přikrýt, levandule lékařská však běžně přestojí i mrazy kolem -15°C i více.
Na jaře je důležité keřík ostříhat, aby znovu hustě obrostl, ne však až těsně u země. Nepotřebuje přílišnou zálivku, vydrží i poměrně dlouhou dobu bez vláhy, bez slunce by však strádala.

Levandule

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Květenství či celé stonky s květy sklízíme těsně před rozkvětem, pokud bychom je sklízeli až v době květu či po něm, po usušení by se rozpadly. Stonky s květy sušíme nejlépe svázané do menších kytiček a zavěšené, samotná květenství pak v tenké vrstvě na roštech či papíře. Suché květy určené pro přípravu čaje uskladníme v dobře hermeticky uzavíratelných nádobách, aby si zachovaly své aromatické látky.
Listy můžeme sbírat od jara do podzimu, čerstvé i sušené se v domácích podmínkách používají hlavně jako koření.
Levandulová nať s květem (Lavandulae herba) se sbírá a suší stejným způsobem jako květy. Během sušení se s ní však musí zacházet opatrně, aby nedošlo k opadávání květů. Usušená levandulová nať se balí do papírových obalů. Chrání se před vlhkem a světlem.


"Jsou tisíce chorob, ale jenom jedno zdraví."
Karl Ludwig Börne